Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Univerzumunk alakja? Mérete?...

Univerzumunk alakja? Mérete? (18,36,72 fényév? ) Alakja: Gömb, nyereg, sík, fánk, esetleg hipergömb (akármi is az)?

Figyelt kérdés

2014. nov. 30. 22:39
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
100%
A B) válasz a jó. 36 fényév, és nyuszi alakja van.
2014. nov. 30. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 Vree ***** válasza:
100%

5,15,45 fényév

amúgy stimmel

2014. nov. 30. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
100%
Ezen a héten szerintem 37, 45, 59, 65, 76 fényév.
2014. nov. 30. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 A kérdező kommentje:

1. Nem tudom, hová tűnt a harmadik válasz (nálam az utolsó 2/3).

2. A fánk helyett írhattam volna gumibelsőt, többféleképpen emlegetik. Mindenesetre ne egy lekvárral töltött fánkra gondolj, a közepe üres.

3. Újabban 72 fényév átmérőt emlegetnek. Valójában ~13 fényév ahonnan a legtávolabbi objektumot eddig észleltük. Ráadásul az ősrobbanás ~13,8 milliárd éve történt.

Ezt a 72-t miből extraponálták?

2014. nov. 30. 23:36
 5/25 A kérdező kommentje:
(Közben meglett 3-as.)
2014. nov. 30. 23:38
 6/25 anonim válasza:
64%
Nem tudom mirõl beszéltek, a Tejút rendszer 200 milliárd fényév átmérôjû. Az univerzum még ennél is hatalmasabb.
2014. dec. 1. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%

De sok sötét válasz... :D


Nem 200milliárd fényév átmérőjű a Tejút, "csak" kb. 100ezer fényév az átmérője. Igazából nehéz meghatározni, mert nincs éles határvonala, mint ahogyan a Föld légkörének, vagy a Naprendszernek sincs.


Univerzumunk átmérője kb. 27,5 mrd fényév átmérőjű, legalábbis az, amit látunk belőle, ahonnan még elérkezik hozzánk a fény (observable universe). Tőlünk egyik és másik irányban is 13,7mrd fényévnyire "látunk el". Persze, ez valószínűleg nem a teljes mérete, hiszen középpontja sincs (főleg nem a Föld az). Csupán ennyit látunk belőle, mert messzebbi dolgok fénye még nem érkezett el hozzánk.

2014. dec. 1. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

jelenleg 3"228'kk,4 fényév a mérete

és rubik kocka az alakja


ja bocs azóta már nőtt egy csomót

2014. dec. 1. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 A kérdező kommentje:

7-re:

Igen. Kaptam egy-két "nyuszifültől" választ. :-)

Amit eddig találtam, aszerint a legtávolabb ~13 milliárd fényévre fedeztünk fel egy kvazárt.

Ha ez a 13,7 igaz, mi akadálya, hogy idővel akát az Ősrobbanást is "megpillanthassuk"?

A 27,5 igaz lehetne, ha több irányban is lett volna ilyen észlelés, de csak egy ilyen észlelésről tudok. Az égbolt egy sötét pontját figyelték hosszú ideig (ha jól emlékszem, a Hubble űrtávcsővel), s így sikerült "begyüjteni néhány fotont".

Megjelentek olyan cikkek, mely szerint a tudósok újabban 72 milliárd fényévre becsülik az Univerzum átmérőjét. Ez akár igaz is lehetne, ha feltételezzük, hogy a tér tágulása jóval gyorsabb mint maga az Univerzumé. Ám ezesetben az Univerzumba magát a teret is beszámítanánk. Ez egy "kicsit" logikai bukfencnek tűnik.

Másrészt: Egyáltalán miből következtetnek a tér tágulási sebességére?

2014. dec. 1. 14:25
 10/25 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ha ez a 13,7 igaz, mi akadálya, hogy idővel akát az Ősrobbanást is "megpillanthassuk"?"


Az, hogy a legtávolabbi térrel és idővel is rendelkező pont is az ősrobbanástól "indult" el akkor. Nincs olyan pont, ahonnan látni lehetne. Az feltételezne egy univerzumon kívüli pontot, ami létezett az ősrobbanás előtt és még messzebb van, mint ameddig az ősrobbanás után táguló univerzum eljutott. Ilyen pont a mai tudásunk szerint nincs, nem is volt.

2014. dec. 1. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!