Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Agymenők 8. Évad 2. Részében...

Agymenők 8. Évad 2. Részében Howard mit mondott, hogy hogyan integrálná a függvényt fejben?

Figyelt kérdés
Amikor Sheldon megkérdezte Howardot, hogy hogyan integrálná a függvényt fejben (nem emlékszem a függvényre), valami deriválásról beszélt az integrálás alatt.
2015. júl. 17. 22:10
 1/5 anonim ***** válasza:

A kérdéses rész eredetije:

„Do you know how to integrate X squared times E to the minus X, without looking it up? – I'd use Feynman's trick: differentiate under the integral sign.” – [link]


Szóval az eredeti függvény x^2*e^(–x), amit ezzel a módszerrel integrálna a kolléga: [link]

De én simán parciálisan integrálnám…

2015. júl. 17. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) És ezt hogyan kell alkalmazni? Mert nem nagyon értem :/ Már a parciális integrálást megértettem, de rz bonyolultnak tűnik :D
2015. júl. 17. 22:38
 3/5 anonim ***** válasza:

Na, kicsit játszottam a dologgal, és kijön ezzel a módszerrel is. Lehet, hogy ügyesebben is paraméteressé alakítható az integrál, én csak 3-4 lehetőséget néztem meg papíron, azok közül ez tűnt a legjobbnak, de szabad nektek is játszani vele:

[link]

Ha valaki talál olyan f(x, t), a(x) és b(x), amikkel szebben kijön, akkor legalább ezeket ossza meg (a részletes számolást nem kell, az már csak favágás…).


A sima parciális integrálás ebben az esetben mindenképpen sokkal egyszerűbb, nem értem, mit menőzik Wolowitz.

2015. júl. 20. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget :) Közben interneten keresgéltem, és olyat találtam, ahol az volt, hogy: int(x=0,végtelen,e^-x*x^2,dx)=d^2/da^2 int(x=0,végtelen,e^-ax,dx)=d^2(1/a)/da^2=2/a^3=2. A deriválás végig az a=1 pontban volt.
2015. júl. 20. 13:47
 5/5 anonim ***** válasza:

Így általános határokkal nekem egyszerűbbnek tűnt a e^(–t/x) választás az e^(-t*x)-nél.


Viszont határozatlan integrálként szintén kiindulhatunk abból, hogy int(e^(-t/x), t) = –x*e^(–t/x) + C(x). Ennek a deriváltja x szerint:

–(1 + t/x)*e^(–t/x) + C'(x) = int(t/x^2*e^(–t/x), t)

a Feynman-trükk alapján, tehát x = 1-re

int(t*e^(–t), t) = –(1 + t)*e^(–t) + C(1).

Itt az x-es egyenlőtlenséget deriválhatjuk még egyszer, bele helyettesíthetjük ezt az eredményt, és akkor meglesz az eredeti probléma megoldása is.


Persze ha a határokat végtelennek és 0-nak választjuk, akkor még egyszerűbb. Meg úgy néz ki, hogy felesleges volt a határokat változónak vennem, de már mindegy.

2015. júl. 20. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!