Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges lehet egy a sci-fi...

Lehetséges lehet egy a sci-fi filmekben látott fegyvert létrehozni amely fénynyalábot lő ki vagy energiát?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi hogy mik azok a tényezők ami miatt nem lehet ilyen fegyvert létrehozni, nem lehet energiát a levegőben továbbítani? vagy mi? nem ilyen nagy teljesítményű lézerre gondolok vagy ilyesmire hanem mint egy elektromos sokkoló csak vezetékek nélkül...

2015. aug. 22. 19:29
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
97%
A fénynyalábot lézernek hívják, vagy plazma-fegyver szokott lenni a sci-fiben. Mint a kettő kivitelezhető, csak energia (sok-sok-sok energia) kérdése, amire nem igazán van még technika. Lézerfegyverek kezdenek terjedni, de a használható teljesítményhez egy méretes generátor is kell (ezért szokták pl hajóra szerelni, ott van hely egy bitang erős generátor számára, vagy közvetlen az atomreaktor energiáját használják fel)
2015. aug. 22. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Ezt értem, csak a lézer inkább hőben adja le a teljesítményét, én arra lennék kíváncsi hogy olyan nyalábbot létre lehet e hozni mint ha egy sokkoló lenne, azaz az érzete olyan lenne mintha az áram rázna meg...
2015. aug. 22. 20:38
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
A levegő nem vezeti jól az áramot, valamint ha vezeti is kiszámíthatatlanul.
2015. aug. 22. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Igen erre én is gondoltam, akkor nem lehetséges ezek szerint...
2015. aug. 22. 21:21
 5/15 EagleHUN ***** válasza:
100%

A legtöbb koncentrált energia szóródik, főleg ha közegen megy át.

Itt a föld felszínén is csak azért látszik a lézersugár mert a levegőn és benne lévő porrészecskéken szóródik és gyengül. Légüres térben ennek is csak a becsapódási pontját látnád ami felizzik. De a legerősebb lézerek még csak nem is a látható tartományban működnek, így ezeket a levegőben sem látnád. És a becsapódási ponton is csak kizárólag a hatását lehetne érzékelni. A lézer nem ráz hanem éget. És a sok energia miatt nehéz hordozható állapotba hozni. Az USA hadserege 3 lézer fegyvert már rendszeresített. Az egyik egy átalakított utasszállító gép amiben kémiai energiaforrású lézer van 40 lövést tud és olyan erős hogy néhány ezer km -ről le tud lőni rakétákat! A másik ugyanez csak hajókra szerelve. A harmadik viszont kézben hordozható lézer, ami végigpásztázza a területet amire irányítják, és elég erős ahhoz hogy az ellenséges katonák retináját kiégesse ezzel végleges vakságot okozva.


Ha fénynyalábot szeretnél akkor az valami plazma ágyú lenne, amiből izzó folyékony fém távozik nagy sebességgel. ennek hátránya megint csak az hogy szóródik, hűl gyengül, így viszonylag kis hatótávja miatt nem valószínű hogy jól használható lesz valaha is.


Ami ráz az az elektromosság. A levegő viszont jó szigetelő. De meg lehet oldani hogy vezessen, csak ionizálni kell. Pl ionizáló sugárzással, mondjuk egy röntgencsővel. A kialakuló ioncsatornában haladhatna a nagyfeszültség. Valószínű a kezelőkre legalább olyan veszélyes lenne mint az ellenfélre és még így sem lenne túl nagy hatótávja. Nyugodtan elvetheted.


Valami hasonlót mégis megcsináltak már. Nagy kaliberű (sörétes, gumilövedékes) fegyverekhez ha jól tudom az USA-nak vannak olyan "töltényei" amelyeket kilőve 2 tűvel beleállnak a célpontba és a két tű közti sokkoló nagyfeszültség rázza az illetőt, tehát a lövedékben egy kis aksi és elektronika van ami nagyfeszültséget állít elő.

2015. aug. 22. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
A fizikában természettörvények uralkodnak. Ezeket vagy ismerjük pontosan, vagy nem. A film rendezője, forgatókönyvírója, producere, szóval akik meghatározzák a filmet, nem fizikusok, meg nem is ez a céljuk. Tehát a legfontosabb tényező, hogy a rendezőnek nem a fizikai törvények betartása, hanem a szórakoztatás a célja. Ő mond /mutat valamit, amit élveznek a nézők, és nem törődik vele, az eleget tesz-e a természettörvényeknek. És ha nem tesz eleget, nem is lehet megvalósítani. Ettől "-fi". Fikció, képzelet. A "sci" az benne, hogy azért nem teljesen rugaszkodik el a valóságtól, csak kicsit.
2015. aug. 23. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Gondolom ez is csak hőt ad le becsapódáskor...

https://www.youtube.com/watch?v=RUXXGbNS8oY

2015. aug. 23. 19:34
 8/15 anonim ***** válasza:

Amennyire látom, ez egy nagyteljesítményű lézer ami a másodperc tört részéig felvillan. Tehát igen, hőenergia.


Egyébként csak egy kis érdekesség: https://www.youtube.com/watch?v=tvZCz_3Fqog

2015. aug. 24. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 EagleHUN ***** válasza:

Így van! Csak rövid hatótávon hatásos és nagyon veszélyes, de főleg a kezelője szemére.

(Egy kóbor visszatükröződés egy fényesebb felületről és beáll a végleges vakság!)


Itt egy másik "őrült":

https://www.youtube.com/watch?v=iVrJUbeuG44


Ezen a videón egy lencsén át fókuszálja a több kisebb lézert. Végig jól látható egy erőteljes visszaverődés a lencséről a kezelő felé! Nem véletlen hogy erős védőszemüvegben "szórakozik" a srác!

2015. aug. 24. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 EagleHUN ***** válasza:

8-as is egy érdekes dolgot osztott meg. De igaza van és erről megfeledkeztem pedig régóta tudok róla.


A halható hanggal amplitúdó modulált ultrahangok egyik fölhasználási módját.

Az ultrahang kevésbé szóródik mint a hallható ezzel oldották meg nem olyan rég (kb 10-15 éve) a hang hatótávolság problémáját (azaz hogy ne csökkenjen az ereje nagyon a távolsággal).

Érdekesség hogy maga a fülünk ami vissza demodulálja hallható hanggá amit "hallunk".


Talán ez áll a legközelebb ahhoz amit szeretnél kérdező!

Ez sokkoló hangerőt jelent akár sok 100 méterről is!

De csak "vivőközegben" azaz levegőben működik.


Polgári fölhasználása irányhangszóróként kapható. Illetve már gépjárművekbe és egyéb embert szállító járművekbe is beépítik mert fej és fülhallgató nélkül is megoldható hogy csak az hallja amit akar aki szeretné is és más ne!

2015. aug. 24. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!