Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi történik, ha egy felületről...

Mi történik, ha egy felületről akkor is párolog egy folyadék, ha már elérte a minimum hőmérsékletet?

Figyelt kérdés

Vegyük hogy van egy folyadék, ami -273 fokon is folyékony marad, és nulla légnyomás, és nagy erejű szél hatására párologni kezd. Ekkor ha van egy nyitott lapos tartály kint a világűrben, ami meg van töltve ezzel a folyadékkal, és azt egy fúvókával ez kezdjük fújni, amiből -273 fokos levegő jön ki nagy erővel, akkor az nagyon gyors párolgásra készteti a folyadékot, ami ezáltal további hőt von el a tartálytól, ami már amúgy is -273 fokos. Amennyiben ez nem történne meg, miért nem? Talán nem kezdene ez párologni a folyadék? vagy -273 fokon csak szilárd halmazállapotban létezhetnek a dolgok? Vagy talán más egyéb oka is van, amiért ez ne történhet meg?


----------------------------------------


Hallottam, hogy sikerült a minimum hőmérséklet alá menni. Elmagyarázná nekem valaki, hogy ez hogy volt lehetséges?


----------------------------------------


Illetve ha egy anyag szublimál, akkor az is lehűl? Azaz szublimálásnál is von el hőt a párolgás a felülettől, mint sima párolgásnál? Tehát elméletileg -273 fokos keményre fagyott szilárd tárgyból is képesek atomok kiszabadulni, és egyben ezzel hűteni az adott tárgyat?


2015. szept. 19. 18:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Felteszem itt -273 alatt azt a kb -273,15°C-t érted, amit abszolút nulla foknak nevezünk. Te ezt hívtad itt minimum hőmérsékletnek. Ha ilyen konstansokról írsz, akkor ajánlott vagy a nevükkel/jelükkel utalni rájuk, vagy külön leírni, hogy ez alatt a közelítés alatt mit értesz. Mert így félreérthető. Teljesen mást jelent az, hogy -273°C-on történnek a dolgok (amit írtál), és kb -273,15°C-on (=0K-en, vagyis abszolút nulla fokon, amit gondolom gondoltál).


Na, szóval az első felvetésed alapból lehetetlen, ugyanis nem lehet abszolút nulla fokot elérni. Nem csak alá nem lehet menni, de elérni sem lehet. Vagyis a gondolatkísérleted fizikailag lehetetlen feltételeket tartalmaz.

De ha feltesszük hogy van egy 0K-es felületed (ami persze nincs) és azon egy 0K-es folyadék (ami aztán főleg nincs). Ekkor ez a folyadék egyszerűen nem párologna. Akármekkora vákuumot meg szelet csinálsz. Minél melegebb valami, annál jobban párolog, így nyilván a hőmérséklet nullpontjánál a párolgás is megszűnik.


Nem sikerült a minimum hőmérséklet alá lemenni. Sehogy sem lehetséges.


A szublimálásnál is von el hőt a környezetétől az anyag, igen.

A szublimáció mértéke természetesen arányos a hőmérséklettel, így ahogy közelíted a 0K-t, úgy egyre kevésbé fog szublimálni az anyag. Abban az elméleti esetben ha elérnéd, a szublimáció teljesen megszűnne.

2015. szept. 19. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

"Felteszem itt -273 alatt azt a kb -273,15°C-t érted, amit abszolút nulla foknak nevezünk."


Igen, így van. Sajnos ezek szerint nem voltam olyan pontos, elnézést.

2015. szept. 19. 19:37
 3/12 anonim ***** válasza:
Jujjdearanyos! Te mindig ugy szoktál kérdezni, hogy nem értelmezed a saját szövegedet? Csak ugy bolond likbul bolond szél fuj? " nulla légnyomás, és nagy erejű szél "
2015. szept. 19. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 sadam87 ***** válasza:

Valóban sikerült negatív hőmérsékletet létrehozni (abszolút skálán), de ezt nem úgy kell elképzelni, hogy egy anyagot 0 K-re hűtöttek, aztán még tovább, mert ez lehetetlen. A 0 K nem érhető el.

A kvantummechanikában a részecskék energiaeloszlása alapján definiálják a hőmérsékletet. Normál esetben sok részecskének van viszonylag kevés energiája, és néhánynak van sok. Ekkor beszélünk pozitív hőmérsékletről. Azonban mesterségesen létre lehet hozni olyan rendszert is, ahol csak néhány részecskének van kevés energiája, és a legtöbbnek sok. Ezt értik negatív hőmérséklet alatt. Egy ilyen rendszerben például energiabefektetés hatására az entrópia csökken (szemben a "normál" rendszerekkel).

[link]

[link]

[link]

Tudtommal a hélium az egyetlen anyag,, amely folyékony (méghozzá szuperfolyékony) 0 K-en (illetve ennek közvetlen közelében).

2015. szept. 19. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"nulla légnyomás, és nagy erejű szél"


Megmagyaráztam hogy ez hogyan lehetséges. Hogy levegőt engedünk ki. Azaz az áramló levegő biztosítja a szelet.

2015. szept. 19. 20:53
 6/12 anonim ***** válasza:
Többek között ezt a levegő dolgot sem értem, tudtommal -273°C-on nincs olyan, hogy levegő, vagy rosszul tudom ? De még ha lenne is, akkor az önmagában miért is késztetne párolgásra valamit ? Miért kell oda egy lapos tartály, egyáltalán miért fontos a tartály alakja (nem elég, hogy nyitott) ?? Valami olyan érzésem van, hogy ez egy zagyva kérdésfeltevés.
2015. szept. 19. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

"A kvantummechanikában a részecskék energiaeloszlása alapján definiálják a hőmérsékletet. Normál esetben sok részecskének van viszonylag kevés energiája, és néhánynak van sok. Ekkor beszélünk pozitív hőmérsékletről. Azonban mesterségesen létre lehet hozni olyan rendszert is, ahol csak néhány részecskének van kevés energiája, és a legtöbbnek sok. Ezt értik negatív hőmérséklet alatt. Egy ilyen rendszerben például energiabefektetés hatására az entrópia csökken (szemben a "normál" rendszerekkel)."


Ezt a részt ki tudnád fejteni kicsit bővebben, és másképp megfogalmazva? Mert ez így számomra nem érthető.

2015. szept. 19. 21:01
 8/12 A kérdező kommentje:
Azért kell laposnak lennie, hogy nagy felületen legyen szabad. Pl. vékony magas tartályból sokkal nehezebben párolog ki a víz, mint egy nagy lapos felületű tartályból. Ház ezért kell laposnak lennie. és a "levegő" nyilván olyan lenne, amely nem szilárdul meg -273,15 fokon.
2015. szept. 19. 21:08
 9/12 anonim ***** válasza:
Egyébként, a nagyon-nagyon megközelítése az abszolút nulla foknak lézerekkel történik - mivel a hőmérséklet kvázi az atomok mozgása, ezért le lehet hűteni őket úgy, hogy pont akkor "lökjük meg" őket, amikor felénk lendülnek. Mintha egy folyamatosan lengő hintát mindig akkor löknél meg, amikor feléd lendül - így egyre lassabban és lassabban mozog. Az atomok esetében egyre hidegebb és hidegebb lesz. Abszolút nulla fok akkor lenne, ha egyáltalán, semennyit nem mozogna. Ez így, ezzel a fogalommal nem elérhető, mert valamennyi mozgása mindig lesz.
2015. szept. 19. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Egy paradoxont hoztál létre. Ahol nincs hőenergia, ott nincs párolgás. Ez olyan, mint ha azt kérdeznéd, hogy mi lenne, ha egy üres szobából kimenne egy ember.
2015. szept. 20. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!