Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A 12Volt-os auto aksi hogy...

A 12Volt-os auto aksi hogy tud leadni akar 15Amper aramot is? A 230Volt-os konnektorba van 16Amper, szinte majdnem egyenerteku. Hogy van ez?

Figyelt kérdés
Nem ertem. Akkor mi szukseg van 230 halalos feszultsegre a konnektorokban, lehetne ott is 12 Volt.
2015. nov. 2. 22:53
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
Igen, P = U * I. Ahogy írták, a terhelhetőséget is figyelembe kell venni. Egy gombelem is lehet 3 V feszültségű, mégsem azt raknak a zseblámpába, vagy a digitális fényképezőbe.
2015. nov. 2. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 2xSü ***** válasza:
100%

Egy áramforrásnál a feszültség annyi, amennyi. Az áramforrásra rá tudsz kötni egy ellenállást. Hogy mekkora erősségű áram fog átfolyni, az az ellenállástól függ. Ugye: R = U/I, tehát I = U/R.


Mondjuk van egy 1000 Ω-os ellenállásod. 230V-ra rákötve az áramerősség 230 V / 1000 Ω = 0,23 A lesz.

Ha ezt az ellenállást egy 12 V-os aksira kötöd, akkor az áramerősség 12 V / 1000 Ω = 0,012 A lesz.


(Nagyvonalakban így van, a váltakozó áramnál azért bejönnek további érdekességek még.)


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


> Akkor mi szukseg van 230 halalos feszultsegre a konnektorokban, lehetne ott is 12 Volt.


Lehetne. Sokkal biztonságosabb lenne, az biztos. De a vezetéken eső veszteség nem független a feszültségtől. A veszteség függ a távolságtól is, meg a feszültség nagyságától is. Azért visszük az áramot nagy távolságra nagyfeszültséggel, mert nagyobb feszültség esetén kisebb a veszteség. Aztán a fogyasztóhoz közel transzformáljuk csak le kisebb feszültségre, mert kisebb távolságon kisebb veszteség esetén ez még belefér, cserébe, hogy nem olyan veszélyes. Itt Európában 230V-ot láttak jónak, hogy annyi legyen a végpontokon a feszültség. Az USA-ban pl. 110V van, de ott jellemzően közelebb is vannak a fogyasztók a transzformátorokhoz, csak hát ehhez ugye több transzformátor kell, ami a darabszám miatt drágább.


Illetve lehetne kisebb a veszteség, ha sokkal vastagabb vezetékeket használnánk. De elég hülyén néznének ki az egy méter átmérőjű vezetékek a villanyoszlopokon, sokkal drágább is lenne a nagyobb anyagköltség miatt, nem beszélve arról az „apróságról”, hogy mi tudná megtartani jóval nagyobb tömeget.


Lehetne 12 V is, sokkal biztonságosabb lenne, csak éppen az áram ára a triplája lenne, mert annyival nagyobb lenne a veszteség.

2015. nov. 3. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:

Huhh, ez erős volt -.-


Azért alkalmaznak magas feszültséget a távvezetékeknél, mert ugyan annyi teljesítmény átvitelnél, kevesebb áram szükséges. Mivel az elektromos áram hőhatásáról ismert, ezért nem cél, hogy melegítsük odakint a "drótot", mert hatalmas veszteségeket okozna. A fogyasztókhoz azért transzformálják le 230 V-ra, mert ez az a feszültség, ami még éppen nem húz ívet két vezető között, viszont minél magasabban érdemes ezt is tartani, az előbb említett tények miatt. Ennyi az oka, hogy miért 230 V van a fogyasztóknál.

2015. nov. 3. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
"Ha a 16. szazadba szuletek tuti zseni lettem volna." - az biztos.
2015. nov. 3. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Arra mondom, hogy ez erős volt :D Sokan szerintem írni, meg olvasni nem tudtak. Newtonék meg már differenciál egyenleteket oldottak meg, meg ábrázolták is, meg olyan sejtései voltak, amit jóformán több száz évvel utána tudtak bebizonyítani. Szóval nem érzem az azonosságot a kérdező, és egy legnagyobb zseni tudós között, csak azért mert rájött, hogy P=U*I :DD
2015. nov. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

#15 Nem baj, ne rontsuk már el az örömét :) Szerintem mindenkiben valami hasonló sikerélmény játszódott le, mikor úgy érezte, végre bevillant, hogy mi is az a P=U*I :) (Függetlenül attól, hogy valóban megértette-e.)


Hajrá kérdező, csak így tovább! :)

2015. nov. 3. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 2xSü ***** válasza:
70%

> Kozben utananeztem a VoltAmpernek.

> Olyan jo erzes hogy erre magamtol rajovok


Tehát nem magadtól jöttél rá, hanem olvastad valahol és megértetted, hogy mit jelent. Az meg azért elég messze van a zsenitől, inkább a fizika kettes osztályzatnak az alapfeltétele. Persze nem akarom elvitatni az „aha” érzés felemelő élményét, örülök, ha ennek örülsz. De azért a tisztánlátás kedvéért mégis fontos különbséget tenni aközött, hogy valamit felfedezel – kísérletezéssel, összevetésekkel –, amit előtte senki nem tudott, meg aközött, hogy valamit elolvasol és megérted.

2015. nov. 3. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Én pont egyre butábbnak érzem magam. Minél jobban belemerülök egy témába, annál jobban rájövök, hogy mit nem tudok még. Viszont tudok hozni olyan összefüggéseket, ami ritkán van leírva a könyvekben, azaz tanulni nem lehet, csak rájönni. Van hogy el kell olvasni 20 fajta leírást, és akkor áll össze a kép. De ez még mindig csak a meglévő tudománynak a megismerése...
2015. nov. 4. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!