Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora lesz a meghúzási...

Mekkora lesz a meghúzási nyomaték (ennél a) gumiabroncsos tengelykapcsolónál?

Figyelt kérdés

Gumiabroncsos tengelykapcsoló nyomatékátviteléhez kell kiszámolnom a csavarok (4db M5-ös) meghúzási nyomatékát. 65,62 Nm nyomatékot kellene átvinni súrlódással. A kerületi erő 1299,41N. A súrlódás gumi és acél között 0,4.

2 súrlódó felület van, a külső tárcsa és a gumi között, illetve a gumi és az agy között.

Ahhoz, hogy a nyomatékátvitel megvalósuljon, elvileg meg kell egyeznie a súrlódó erőnek a kerületivel. Így, hogy 2 súrlódó felület van Fs=Fk/2? Vagy a súrlódó felületek számától függetlenül az Fs=Fk-val kéne számolni?

A másik, hogy a súrlódás kialakulásához a normál erőt a csavarok előfeszítése adja, de nem tudom, hogy a normál erő az előfeszítések összege, vagy minden csavarban ekkorának kell e lennie az előfeszítésnek.

Fs=Fk/2-vel, illetve Fe=Fn/4-gyel elvileg át lehet vinni a nyomatékot, de a csavarok meghúzására egy elég vézna 456Nmm-t kapok. Ez túl kevésnek tűnik.

A másik probléma, hogy a gumifelületet, amit közrefog az agy és a tárcsa, csak 0,8-1 MPa felületi nyomás terhelheti (valami ilyet mondott a tanár). Ez is kijön a kis meghúzási nyomatékkal, de gyanús a dolog. A körgyűrű területe ~2221mm^2, így elvileg a normálerő se lehetne több, mint 2221N.


Nem tudom eldönteni, hogy ez jó e, mert minden hasonló méretű és teljesítményű tengelykapcsolónál a csavarok meghúzására kb 15Nm-t írnak. (30-szor annyit mint ami kijön)



#gumi #nyomaték #csavar #tengelykapcsoló #gépelemek #járműelemek #hajtáselemek
2015. nov. 28. 19:49
 1/2 A kérdező kommentje:
Azt lehagytam, hogy a 4 db csavar a tárcsán átmegy, aztán az agyba lesz becsavarva. A kettő között van a gumiabroncs oldala. A csavarok lényegében beszorítják a gumiabroncs oldalát a 2 alkatrész közé
2015. nov. 28. 19:58
 2/2 anonim ***** válasza:

Nem biztos hogy jól értem, így rajz híján, de azért próbálkozom. :D

"Ahhoz, hogy a nyomatékátvitel megvalósuljon, elvileg meg kell egyeznie a súrlódó erőnek a kerületivel."

Szerintem:

... a súrlódó erőnek nyomatékának a kerületi erő nyomatékával.

Azaz: kerületi erő R/r -szeresének negyede lesz a csavaronkénti szorító erő.

2015. nov. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!