Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miben különbözik a felépítése...

Miben különbözik a felépítése két 100W-os izzónak, ha az egyiket 230V-ra, a másik pedig 110V-ra tervezték?

Figyelt kérdés

Tehát van két külsőre azonosnak tűnő izzó, az egyiket Amerikában, a másikat Európában gyártották. Az amerikai 110V-on nyújt 100W-os teljesítményt, a másik 230V-on nyújt ugyanennyit. Mi bennük a különbség amiért különböző feszültségeken üzemelnek?



És igaz, hogyha az európai izzót bedugjuk Amerikában, akkor működni fog de 50W-on, ha viszont az amerikai izzót dugjuk be itt, akkor valószínűleg felrobban, mert 200W-on üzemelne, ami már túl nagy neki?



2015. dec. 28. 19:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
76%

Hát azért ez nem olyan nehéz gondolatsor, ha tudjuk, hogy a teljesítményt hogyan befolyásolja a feszültség, meg mi befolyásolja még. A 110 V-osból kiindulva, kell valamekkora áram 100 W-hoz. 230 V-on mekkora áram kell? Ha kisebb/nagyobb, akkor mekkora az ellenállása az amerikaihoz képest? Ésígytovább.


"És igaz, hogyha az európai izzót bedugjuk Amerikában, akkor működni fog de 50W-on". Az nem. De csak az 50 nem igaz. Miért is? Fele feszültségen mekkora áram lesz?


Jelentős egyszerűsítések mellett folyt a társalgás, azt tegyük hozzá. Az egyik az, hogy az izzó (egy izzó) ellenállását állandónak vettük. A másik az, hogy a 230-nak fele a 110. Mielőtt valaki még szükségét érzi kiigazítani. :)

2015. dec. 28. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Minekvan ***** válasza:
88%

100W/110V = 0,91Amper, 100W/230V = 0,435Amper, tehát a 110-es izzószálán több áram folyik, így az vastagabb 230-ra gyártott izzószálától, vagy úgy is értelmezhetjük az 110-nek

kisebb az ellenállása.A második kérdésre a válasz nagyjából igen.A nagyobb feszültségre gyártott izzót mindig ráköthetem alacsonyabb feszültségre a fényereje lesz kevesebb, míg fordítva már nem működik a túlterhelés végett elég az izzószál.

2015. dec. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
82%

"A második kérdésre a válasz nagyjából igen."


Az 50 W-ot illetően nagyon nem.

2015. dec. 28. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Azt is figyelembe kell venni hogy az izzók ellenállása üzemi hőmérsékletre van beállítva tehát az izzó teljesítménye nem lineáris a feszültséggel !
2015. dec. 28. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Minekvan ***** válasza:
23%
A kérdező nyilván nem a részletekre kíváncsi.Való igaz hogy az izzószál ellenállása a hő hatására növekedik,nem a hajszálpontos értékeket elemeztem.Ha izzót vásárolok akkor a feszültség és a teljesítménye érdekel, nem pedig hogy lineárisan vagy exponenciálisan váltózik az izzószál ellenállása és hány kelvinre hevül és mennyire tágul tokja.Ha az autómba cserélek, akkor is a wattot és a feszit, na meg a kivitelét nézem és 12V-sat kérek nem pedig 24V-at.
2015. dec. 28. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Itt nem arról van szó hogy az izzó 50W helyett 49,5W-on függ üzemelni hanem nagyobb lesz a különbség.

Az ellenállás változás 3-4-szeres is lehet.

2015. dec. 28. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
62%

Sejtettem én az elején, hogy belemegyünk ebbe az ingoványba, azért javasoltam, hogy tekintsünk el ettől a hőmérsékletfüggéstől - már csak azért is, mert így aztán lehetetlen egyéb adatok nélkül bármit is kijelenteni, és a kérdezőtől az 50 W és a 200 W is arra utal, hogy nem kívánt az ellenállásváltozással foglalkozni.


Hanem ellenállásváltozás nélkül is nem igazán elegáns dolog feltételezni, hogy fele feszültségen fele a teljesítmény (vagy dupla feszültségen dupla). Én erre kívántam rámutatni. :)

2015. dec. 28. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Minekvan ***** válasza:
0%

"nagyjából igen"

Akkor lássuk hogyan is gondoltam:Az értékeket az üzemi hőfokon értelmezem.Azt már tudjuk az előbbiekből, hogy a 230V-os égőn keresztül Imax=0,435A folyik.Ha 110V-ra kötjük, akkor a rajta keletkező feszültségesés az R=110V/0,435A = 253Ohm ellenálláson jelentkezik.Ebből adódik a teljesítmény P=(110V*110)/253Ohm=47.83W, tehát közel az 50W-hoz.

2015. dec. 28. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Sztrogoff te mire gondoltál hát ohmos fogyasztó nem?
2015. dec. 29. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
49%
Hát arra, hogy adott ellenállás mellett a fele feszültség nem fele teljesítményt jelent, hanem negyedét.
2015. dec. 29. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!