Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan milyen módon befolyásol...

EagleHUN kérdése:

Hogyan milyen módon befolyásolja a melatonin termelést bizonyos kékhez közeli fényspektrumú LED-ekből felépített fényforrások? És hogyan használható ez ki?

Figyelt kérdés

Forrás:

[link]


"Bizonyos típusú LED-es lámpák összetett fehér fénye valójában nagyrészt kék színű, ami a szem retinájában lévő melanopszinok működésére hat, amik a melatonin nevű hormon termelését befolyásolják, a hormon pedig az alvás és ébrenlét szabályozását végzi. Speciális alkalmazások esetén hasznos lehet, hogy az ilyen speciális LED-es fényforrásokkal befolyásolni lehet az ember biológiai óráját, az úgynevezett cirkadián ritmust, emiatt megváltozik az anyagcsere, a testtömegindex, az oxigénfelvétel és a hormontermelés.

"


Lehetséges ezt az oxigén fölvételi képesség fokozására fordítani?

Tehát például egy oxigén terápiát (23,5% orvosi oxigén belélegzése!) kiegészíteni vagy helyettesíteni?

Honnan lehet ilyen lámpát szerezni? Mi a neve? Vagy erre képes ledeket vásárolni?

(Meg tudom építeni, elektronikai szakember vagyok!)


Egy másik kérdésben jutottunk el az oxigénterápiáig:

http://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__egyeb-kerdesek__7396..



2016. jan. 15. 17:09
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom, a kék fény gátolja a melatonin termelést. Ezért egy mozgásérzékelőre sárga LED-lámpát szereltem, éjszakai irányfénynek. Tréfásan elneveztem pisilő-lámpának.

A sárga LED-izzót még régebben szereztem, most én is gondban lennék, ha új kellene:

[link]

Talán Obi, vagy Praktiker?

Egyik kedvenc alkatrész forrásom:

[link]

Közel van a Nyugati Pu.-hoz, ha éppen Pesten járok.

2016. jan. 15. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Súrolva a kérdést. Igen, gátolja/leállítja a melatonin termelést, ami aztán aznap este már újra se fog indulni. És ez veszélyes, mivel a melatonin, mint antioxidáns gátolja a káros sejtburjánzást. Szóval a hiánya kifejezetten egészségkárosító dolog. Ezért is veszélyes és káros dolog hosszútávon a fényszennyezés emberi szempontból is. Ezt kimutatták statisztikailag embereken is, illetve kísérletileg patkányokon.
2016. jan. 16. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

És az oxigénfölvétel hogyan változik ennek hatására?

Ha javul akkor a fölsorolt hátrányok ellenére még "terápiás" célra azért alkalmas lehet!?

2016. jan. 17. 15:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!