Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Polinomból szorzat kiemelés?...

Polinomból szorzat kiemelés? Mi erre jó módszer?

Figyelt kérdés

[link]


Ugye ha egy polinom gyöke "a", akkor (x-a) szorzatként kiemelhető a polinomból. Itt így (x+1)-et emel ki.

De mi is annak a menete, hogy jön ki hogy a kiemelés után a másik szorzat tag éppen (x^2-x+1) ?


Köszi!



2016. ápr. 29. 20:58
 1/5 anonim ***** válasza:
Polinomosztással.
2016. ápr. 29. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben ez egy nevezetes szorzat, illik tudni, de ha nem tudod megjegyezni, akkor az (x^3+1)/(x+1) alakból tudsz asszociálni egy nagyon fontos dologra, méghozzá a mértani sorozat összegképletére; ha annak első tagja a1=1, kvóciense q=-x, és három tagú a sorozat: 1, -x, x^2, ezek összege 1-x+x^2, de a mértani sorozat összegképletét használva az összeg 1*((-x)^3-1)/(-x-1), a számlálót és a nevezőt is osztva 1-gyel kapjuk, hogy (x^3+1)/(x+1), ebből következően 1-x+x^2=(x^3+1)/(x+1), vagyis (x+1)*(1-x+x^2)=x^3+1.


Másik lehetőség, amit már előttem említettek, a polinomosztás. Ami viszont ennél fényévekkel gyorsabban eredményre visz, az a Horner-elrendezés. Ebben az esetben így nézne ki a táblázat:


____| 1 | 0 | 0 | 1

x=-1| 1 | -1| 1 | 0, ezt visszafelé érdemes kiolvasni, az első nemnulla tag jelöli a konstanst, tehát 1-x+x^2-et kapjuk.


Remélem, hogy ezek után sikerül megoldásra jutni :)

2016. ápr. 29. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat.

Polinomosztást már tanultam, csak annyira elfelejtettem, hogy azt sem tudtam hogy konkrétan erre jó.

gépésznek tanulok, annyira erős matek alapom nincs, polinomosztás bőven jó lesz, de érdekes ez a másik két módszer is ,kösz. gondolom az a horner programozáshoz jó

2016. ápr. 30. 00:13
 4/5 anonim ***** válasza:
A Horner igazából arra jó, hogy egy rakat számolást meg lehet vele spórolni, például ha van egy ilyen polinom, hogy x^10+5x^4-13x+5, akkor például az x=5 helyen helyettesítési értéket egy rakat idő lenne, amíg az ember kiszámolja (pontosan 16 szorzást és 4 (előjeles) összeadást kíván), viszont ha az ember átalakítja így a polinomot: x*(x^3*(x^6+5)-13)+5, akkor már csak 12 számítást kell végeznünk, ami lényegesen kevesebb a 20-nál (ennek a kiszámolásának a táblázatos formája a fenti). Ez a módszer pont, hogy a számítógép előtti időkben volt nagyon hasznos).
2016. ápr. 30. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Pontosítanék, az első esetben csak 14 szorzás kell.
2016. ápr. 30. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!