Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet megoldani a...

Hogyan lehet megoldani a következő geometriai feladatot?

Figyelt kérdés

A feladat a következő:

"A 4 cm és 3 cm sugarú kör középpontja 10 cm-re van egymástól. A középpontokon átmenő egyenes melyik pontjából húzható közös érintő a két körhöz? (Milyen messze van ez a pont a körök középpontjától?)"


Elkezdtem az érintő és szelőszakaszok tételével, de 3 ismeretlenem maradt, és nem tudom hogyan kellene folytatni...

Előre is köszönöm a segítséget!


2010. ápr. 10. 18:57
 1/3 anonim ***** válasza:

Legyen x a keresett pont és a 3 cm sugarú kör középpontja közötti távolság. Ekkor a párhuzamos szelők tétele alapján felírható: 3/4=x/(x+10)

Ebből kifejezve x=30 cm

2010. ápr. 10. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Wow, nem is gondoltam volna rá, hogy ilyen egyszerű! Nagyon szépen köszönöm!
2010. ápr. 10. 20:41
 3/3 anonim ***** válasza:

A teljesség kedvéért ki kell egészíteni az első válaszoló - amúgy jó - megoldását, mert az a megoldásnak csak az egyik fele.

Az arányosság felírásából kiderül, hogy az általa keresett pont a körök középpontján kívül van. Ebből a pontból húzhatók a közös KÜLSŐ érintők.

De van egy pont a körök középpontja közt, amelyből közös BELSŐ érintők húzhatók.


Egy közös belső érintőt meghúzva az O1 középpontú kis kört az E1, az O2 középpontú nagyot E2 pontban érinti, a középpontokat összekötő szakaszt a P pontban metszi, ennek távolsága az O1 középponttól legyen y.


Az O1-P-E1 és az O2-P-E2 hasonló háromszögek, így írható:

y/r = (L - y)/R

Ebből


y = rL/(R + r)


Behelyettesítve

y = 30/7

y = 4,28571... szakaszos tizedes tört.


DeeDee

*******

2010. ápr. 11. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!