Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan bizonyítsam ezt az...

Hogyan bizonyítsam ezt az állítást?

Figyelt kérdés

"Minden ellentmondásmentes, a természetes számok elméletét tartalmazó formális-axiomatikus elméletben megfogalmazható olyan mondat, mely se nem bizonyítható, se nem cáfolható."


Ezt kéne bizonyítani.


Vagy ha nem megy, akkor ezt:


"Minden elsőrendű „T” elméletben eldönthetetlen Con(T) (azaz a „T” elmélet konzisztenciája), feltéve, hogy „T” konzisztens, „T” tartalmazza a Peano-axiómarendszert, „T” elemeinek Gödel-kódjai rekurzívan felsorolható halmazt alkotnak.


Vagy amennyiben nem tudjátok egyiket sem bizonyítani, magukat a tételeket meg tudnátok fogalmazni érthetőbben? Mert nekem nem teljesen tiszták.


2016. júl. 19. 21:37
 1/10 anonim ***** válasza:
Keresd meg akármelyik logikajegyzetben Gödel nemteljességi tételeit és olvasd el a bizonyítást.
2016. júl. 19. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Vree ***** válasza:

Pontosan mit nem értesz, és milyen szintről/ tudásháttérrel közelíted meg?

Nem akarok leírni olyat, amit esetleg már tudsz.


Szerintem ha érted, mit jelent a "formális axiomatikus [logikai] rendszer", illetve hogy a teljesség mit jelent és miért elvárás, akkor már 1-2 részlettől eltekintve célnál vagy.


A bizonyítási mód kiválasztásához szintén nem ártana tudni, hogy te most milyen matematikai közegben mozogsz.

2016. júl. 20. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

"Nem akarok leírni olyat, amit esetleg már tudsz."


Sajnos szinte semmit sem tudok. A középiskolám elég gyenge volt, és nem tanultunk matematikaórán logikát. Lehet, hogy benne volt a kötelező tananyagba, de mi nem tanultunk.


Nem kell semmilyen magyarázat hozzá, ami bővítené a tudásom, maga a bizonyítás elég nekem. Persze ha úgy gondolod, hogy azért valamit még írsz hozzá, azt is nagyon szívesen veszem. :)

2016. júl. 20. 12:27
 4/10 A kérdező kommentje:
Nos? Akkor ezt senki sem tudja bizonyítani?
2016. júl. 22. 12:41
 5/10 Vree ***** válasza:

Elnézést, elfoglalt voltam a Nobel-díj átadó és a nagydoktori disszertációm között. :)

(^ebből egy szó sem igaz)


Igazából az 1-nek kell igazat adnom, egy logiajegyzetet kellene erről elolvasnod, mert ha nem ismered a formális logika lénegét (mi-mit jelent, miért szükséges), akkor nem fogsz tudni értelmezni semmilyen magyarázatot, amit adhatunk neked. Arra pedig helyszűke miatt nincs lehetőség, hogy a teljes fogalomrendszert itt egy-két kommenten belül bevezessük neked.


Mindegyik lehetséges bizonyítás azzal kezdődik, hogy elkezdjük vizsgálni, mik egy logikai rendszer feltételei, egyenként, hiszen így jutunk majd el oda, hogy elimináljuk majd a lehetőségét, hogy az ADOTT körülmények között (Gödel tétele ugyanis csak bizonyos rendszerekre vonatkozik, amiknél a cél, hogy kellő hatékonysággal, következetességgel (ellentmondásmentességgel), teljességgel és gazdagsággal egyszerre bírjanak) lehetséges legyen ezeknek az elvárásoknak mind megfelelni.


Ajánlanám a

[link]

-t ingyen támpontként, de gondolom angolul ennyire nem tudsz...

2016. júl. 22. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
nem tudom melyik egyetemre jársz, de a könyvtárban sztem megtalálod ruzsa imre - bevezetés a modern logikába c. könyvét. azt hiszem valahol a 120-150. oldal körül van amit keresel, de lehet hogy 20-30 oldallal előbb (biztos ami biztos, tartalomjegyzékben: elsőrendű elméletek és/vagy peano-aritmetika). a probléma csak annyi, hogy hiába másolod ki vagy magolod be azt a két vagy három mondatot, csak időpazarlás, ha nem érted hozzá, ami előtte van.
2016. júl. 22. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
bocsi, még az is lehet, hogy a "QC teljessége KL-re nézve" alcím alatt kell keresgélned.
2016. júl. 22. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

ajj nem bírom ki, hogy ne spoilerezzem le... xdxdxd


a két állítás egyébként ugyan az.


:D :D

2016. júl. 22. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Nem, mert egyik Gödel első, a másik Gödel második nemteljességi tétele. Van egy kis különbség a kettő között.
2016. júl. 22. 22:32
 10/10 anonim ***** válasza:
ha lehetne zöld kezet adni a kérdezőnek, most adnék.
2016. júl. 22. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!