Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy unity gain inverter...

Egy unity gain inverter kapcsolasban miert esik 0.5VDC-vel a kimenet, de csak a pozitiv tartomanyban?

Figyelt kérdés

Keszitettem egy egyszeru unity gain op-amp inverter kapcsolast DC-re, ami mukodik is, de szerintem nem jol... Ha a -IN-ra pozitiv feszultseget adok, akkor a kimeneten is pontosan ugyanakkora negativ feszultseg jelenik meg, de ha a -IN-re negativ feszultseg kerul, akkor a kimeneten 0.5V-tal kisebb pozitiv feszultseg jelenik meg. A kimeneti DC jel stabil, nem zajos, teljesen jol koveti a bemeneti jelet, kiveve a pozitiv tartomanyban es ez eleg zavaro. A 0V rendben van.

3db ellenallason kivul nincs mas kulso komponens a kapcsolasban (Rf=R(-in) (unity gain), R(+in)=Rf||R(-in)) (Egy regi PNP-tipusu op-ampot hasznalok). Van valakinek valami otlete?



2016. aug. 14. 07:10
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Az IC tápja plusz-mínuszos? (pl. +5V, -5V)
2016. aug. 14. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Igen, szimmetrikus taplalast igenyel.
2016. aug. 14. 14:50
 3/12 anonim ***** válasza:

Nagyon rég foglalkoztam ilyesmivel, szóval nem akarok butaságot mondani, de talán méretezési gond lehet. A + bemeneten lévő, föld felé néző ellenállás pontosan a másik kettő replusza? Hány százalékos ellenállások és milyen nagyságrendűek?

Milyen típusú op.amp?

2016. aug. 14. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Ja, és a kimentet nem terheli be valami? Pl. Led.
2016. aug. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
1%-os ellenallasok, 1K-k, plusz 500R-rel van a VGND megemelve. A kimeneten nincs semmi, csak a multimeter. Csak az a furcsa, hogy negativban teljesen jol mukodik, pozitiv tartomanyban pedig nem.
2016. aug. 14. 22:19
 6/12 anonim ***** válasza:
Ha az IC rendben van (tehát nem valami bontott lapról való ős darab), akkor a táplálás felé is érdemes nézelődni. Stab-kockákról jön a +/- táp? Azért én rájuk mérnék. :)
2016. aug. 18. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Nem vagyok biztos a dologban, de azt hiszem, hogy a kimenetet nem megfeleloen hasznaltam. A chip semaja alapjan a kimenet egy NPN open collector, amit ahelyett hogy pull-upoltam volna, a szkop szondajan keresztul (nagy ellenallas) pull-downoltam. Igy aztan, ha a BE-re zaroiranyu feszultseg kerul, akkor kimeneten pontos feszultseg lesz, ha pedig nyitoiranyu, akkor pedig 0.5V-tal kevesebb... Bar... az Emitter kozvetlenul a GND-n van a chipen belul, ugyhogy nem vilagos hogy eshet eleve tobb mint 1V a BE-n, illetve hogy mitol nem fustol el azonnal.

Azert koszonom a segitsegedet!

2016. aug. 21. 10:10
 8/12 anonim ***** válasza:

Ezért is kérdeztem feljebb, hogy "Milyen típusú op.amp?" Sosem árt a doksiját kicsit tanulmányozni, de nem írtad, milyen típus. :)

Az open collector meg is lepett, biztosra vettem, hogy totem pole a kimenete.

2016. aug. 21. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Ha tudnam, hogyan kell ide kepet feltolteni, megmutatnam a kimenet semajat... oszinten szolva, most mar abszolut nem is ertem hogy miert mukodik egyaltalan... Lehet hogy megepitem ket BC337-bol. Esetleg segitenel megerteni mi tortenik, ha leirom a kapcsolast?

Szoval van ket NPN, amiknek a bazisai ossze vannak kotve.

Az elso tranzisztor emittere a gnd-n van, a masodike pedig ugyanigy a gnd-n, de egy ellenallason keresztul. Az elso tranzisztor kollektora nyitott, a masodike pedig a +vcc-n van.


En ugy ertelmezem, hogy az elso tranzisztort helyettesithetem egy diodaval, aminek az anodjara megy a bemeneti jel.

Aztan itt veget is er a tudomanyom, mivel, szerintem, ha a bemeneti jel meghaladja az 1 voltot, vagy x mA-t es nincs aramkorlatozas, akkor a dioda el is eg. :-(

2016. aug. 21. 14:19
 10/12 A kérdező kommentje:
Ja...bocsi, szoval PNP tipusu op-amp: TAE1453.
2016. aug. 21. 14:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!