Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mondanátok példát olyan...

Mondanátok példát olyan folytonos függvényre, amelynek az inverze nem folytonos?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy létezik, csak elképzelni nem tudom. És a valós függvények között is van ilyen?

2016. szept. 9. 23:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

f(x) =

x ha x<0

0 ha 0≤x≤1

x-1 ha x>1

2016. szept. 10. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
50%

Az elsővel csak az a gond, hogy nincs inverze, illetve az inverze nem egy függvény, hanem egy ponthalmaz (ami egyébként folytonos).


A probléma ott van, hogy egy függvény inverzét úgy kapjuk meg, hogy az x=y egyenesre tükrözzük tengelyesen, és a tengelyes tükrözésről tudjuk, hogy alakzattartó, tehát ahol folytonos volt, ott folytonos marad. Tehát nincs olyan folytonos függvény, hogy inverze ne lenne folytonos, legalábbis a teljes értelmezési tartományon.

2016. szept. 10. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Bármely függvény egy nemüres, diszkrét topológiával ellátott halmazból egy legalább kételemű, antidiszkrét topológiával ellátott halmazba.
2016. szept. 10. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Valósban nincs; a #2 ezt vezette le, csak nem tud róla.
2016. szept. 10. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Szerintem ez nem ilyen egyszerű.

Nincs meg a megoldás, de valamilyen Dirichlet-szerű kombinációval el tudom képzelni, hogy egyetlen pontban folytonos legyen, de az inverze nem.

Persze ez nem egy megrajzolható függvény.

2016. szept. 10. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
De minthogy nem ez volt a kérdés, hiába tartod elképzelhetőnek. Amúgy ha ez lett volna, se lenne igaz.
2016. szept. 10. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

Ha nincs ilyen, akkor kérek valakitől egy bizonyítást, konkrétan a folytonosság definíciójára alapozva.

Nem ilyen vélemény-szerű magyarázatot.

Ugye olyan függvény is van, ami minden irracionális pontban folytonos, és egy racionálisban sem.

Vagy olyan, ami egyetlen pontban folytonos, vagy olyan, ami egyetlen pontban differenciálható.

De van olyan, ami nem korlátos, a valós számok halmazán értelmezve van, mégis véges az integrálja.

Sorolhatnám az olyanokat, amik a szemléletnek ellentmondanak, mégis léteznek.

Tehát kérek egy BIZONYÍTÁST.

Köszi.

2016. szept. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Erre a durrogásra szerited valaki majd érdemben válaszol? Legalább a saját kérdésed alatt vetkőznél ki önmagadból...
2016. szept. 10. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, még az utolsó hármat is.


#1: ugyan nem írtam ki, de olyan függvényre gondoltam, amelynek egyébként létezik inverze, (mármint az inverz is függvény).


#2 Ez az okoskodás valóban csak olyan valós függvényekre érvényes, amelyek lerajzolhatók.


#3 Egyrészt nem bármely, mert egy olyan, amely a diszkrét halmaz valamely részét az antidiszkrét egészébe képezi, az itt is folytonos, másrészt a többi függvényről pedig egyszerre igaz, hogy folytonos, és hogy nem folytonos, mivel az antidiszkrét halmaznak nincs nyílt valódi részhalmaza, így ezekről bármely állítás igaz.

De ha rosszul gondolom, javíts ki!

2016. szept. 10. 19:42
 10/13 anonim ***** válasza:

Nem tudja az antidiszkrét egészébe képezni, mert nem a halmaz hatványhalmazába képez, hanem magába a halmazba.

A nem folytonos azt jelentené, hogy van olyan nyílt halmaz, aminek az őse nem nyílt. Antidiszkrét topológián ilyen nincs.


A #2 megoldása nem csak lerajzolható függvényekre jó, bár alakzattartás helyett szerencsésebb lenne távolságtartásra hivatkozni. Emiatt a sorozatfolytonosságot minden pontban megőrzik az egybevágóságok, így a folytonosságot is, feltéve, hogy a kép is függvény. De ebben az esetben a függvénység nem okoz problémát, mert az eredeti függvényünknek van inverze.

2016. szept. 10. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!