Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért várják el a matematikai...

Miért várják el a matematikai pontosságot a matematikában?

Figyelt kérdés
2016. okt. 8. 16:09
1 2 3
 1/21 2*Sü ***** válasza:
97%
Miért várjuk el a csokitortától azt, hogy csokitorta ízű legyen? Mert ez a lényege.
2016. okt. 8. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
89%

Húúú, ez a kérdés... Mégis mit várjanak el, hogy a 6,2 szerinted egyenlő legyen mondjuk 6,5-tel, az beleférjen? És szerinted akkor hogyan juttatnának célba mondjuk egy félmilliárd dolláros mars-járót? Nagyjából odalőjük, azt vagy a Marson landol, vagy nem? Vagy szétkenődik rajta vagy el sem találja, azt jóvan az úgy? Vagy mégis hogyan gondoltad egyáltalán ezt a kérdést? :D


Az asztalosműhelyben asztalos-pontosságot várnak el, a géplakatos-műhelyben géplakatos-pontosságot, a földmérőknél meg földmérő-pontosságot. A matematikánál sincs másként, nyilván matematikai pontosságot várnak el. Ez annyira magától értetődik, hogy nem is értem, hogyan fogalmazódott meg benned ez a kérdés.

2016. okt. 8. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Mérnöknek tanulok, és nálunk az egyetemen azt tanítják, hogy a mérnökök mindig kerekítenek, mert nincs értelme pontosan kiszámolni. Pl. van egy feladat, ami viszonylag hosszú, és sok számolást igényel. Ha a képleteket egymásba helyettesítem, akkor kapok EGYETLEN EGY képletet, amivel sokkal hamarabb, és pontosabban ki tudom számolni az adott feladatot! De a tanár úr azt mondta, hogy a valóságban mindig máshogy működnek a dolgok, mint ahogy a mérnökök kiszámolják, és hiába pontosabb az én eredményem, azt tanácsolják, hogy inkább kerekítsek. Akár 5 tizeddel is eltérhet az én eredményem a tanár eredményétől, a különböző számolási mód miatt. De a lényeg, hogy a tanárok szerint mindenki kerekítsen. Pl. a feladatokban nem -273,15 °C-kal számoltunk, hanem csak -273-mal. Sokszor ki sem írják a tizedeseket, mert "úgysem annyira fontos". A tanáraim mindig mondják, hogy ezekért sokan lenézik a mérnököket, pedig az okoskodó matematikusok meg fizikusok, bele se tudnának szagolni egy olyan gyakorlati feladatba, amit a mérnökök nap mint nap csinálnak.
2016. okt. 8. 19:31
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

A különbség ott van, de ezt nyilván magadtól is látod, hogy a matematikában

3 cm = 3.00000000000000000000000000000000000000000000000000000 cm.

A valóságban ilyen nem persze létezik.

Tehát az elmélet és a gyakorlat mindig különbözik. A matematika az egyetlen reáltudomány, amely tiszta elmélettel működik. Hogy ezt a különbséget egy gyakorlati tudomány művelője hogyan értékeli és mit mond, hogy ebből adódóan mit hogy csinálj, az nyilván szubjektív, és gyakorlati tapasztalatokból is ered.

2016. okt. 8. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
"3 cm = 3.000000 cm" - bocs, a motor megint okosabb próbált lenni nálam. Persze ez csak nanométer felbontás, ami létezik, de mikor a hozzászólást írtam, vagy 30 nullát írtam mögé.
2016. okt. 8. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim válasza:
100%

Mert nem ócskapiac, hogy hasamra ütök. :D


"Tervezd tolómérővel, jelöld krétával, majd vágd ki baltával" :D

2016. okt. 8. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

Én még mindig nem értem a problémád. A matematikában nyilván elvárják a "matematikai pontosságot" (ahogy fogalmaztad), a különböző tudományokban pedig, melyek alkalmazzák a matematikát, kerekítenek, mert úgy ésszerű.

Ugyanígy van mondjuk a szociológia. Készítesz egy felmérést, és kijön, hogy az emberek 23,45672%-a támogatja XY pártot (most írtam valamit). Na most ez így kijött matematikailag, de ilyen szintű pontosság teljesen felesleges, nem mellesleg egy újságban is elég hülyén nézne ki, főleg ha a többi párt támogatottságát is le akarjuk írni. Akkor ezt egész egyszerűen kerekítjük 23%-ra. Teljesen felesleges tizedesjegyekkel számolni ott, amikor a közvéleménykutatás módszereiből adódó hibahatár miatt bőven lehetséges 1-2 százalékpontos felmérés. De azért jó iránymutatást lehet kapni arról, hogy nagyjából melyik párt milyen népszerű.

Vagy ugye megkérdezek 2579 embert, és abból 256 támogat egy pártot, akkor matematikailag a pontos az, hogy a 2579-nek a 256 az a 9.926328034121752%-a, a nyilván ezt az ésszerűség kedvéért 10%-ra kerekíti az ember. Persze minden kerekítés veszít a pontosságából, de a gyakorlati tudományok bizonyos mértékű hibával dolgoznak, mert ez a végeredményt nem befolyásolja.

Ha pontosságot nézünk, akkor neked is tudnod kell, hogy mekkora pontosság ésszerű.


De mondok másik példát. Egy asztalt készítek mondjuk fából és magamnak vágom ki. Nyilván gondolkodhatnánk nanométeres pontosságokban, de ilyen pontosan meg lehetetlen vágni. Ezért azt mondom, hogy nekem elég a milliméteres pontosság.


Szóval a lényeg, hogy a matematika az természeténél fogva pontos (erre nincs jobb szó), de ha alkalmazott tudományról van szó, akkor az életszerűség miatt le kell mondani erről a tökéletes pontosságról, és meg kell tudni határozni, mekkora hiba, illetve pontatlanság fér bele.

2016. okt. 8. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

A matematikai pontosság nem ott kezdődik, hogy mindent kiszámolnak 5 tizedesjegyre, hanem ott amire a válaszolók gondoltak és ez okozta a félreértést. Vagyis, hogy mindent precízen megindokolnak és bebizonyítanak.


Mérnökin kerekítenek, matekszakon ilyen jelet nem látnál.


"..sokan lenézik a mérnököket, pedig az okoskodó matematikusok meg fizikusok, bele se tudnának szagolni egy olyan gyakorlati feladatba, amit a mérnökök nap mint nap csinálnak."


Hát az sem túl okos, aki a mérnököket nézi le, de a te gondolatmeneted alapján pedig elmondható, hogy a mérnökök pedig "bele se tudnának szagolni" egy elméleti feladatba.


Az pedig, hogy paraméteresen végigoldom a feladatot, majd a változókat egyenlet helyettesítéssel ütöm ki, és így egyszeri számolással pontosabb eredményt kapok szerintem eléggé valid, én is így szoktam.. -és szerintem sokan mások-

2016. okt. 8. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:

"Az pedig, hogy paraméteresen végigoldom a feladatot, majd a változókat egyenlet helyettesítéssel ütöm ki, és így egyszeri számolással pontosabb eredményt kapok szerintem eléggé valid, én is így szoktam.. -és szerintem sokan mások-"


Az én tanáraim nem engedik. tehát a feladat megoldása közben nem szabad az "egyképletes" megoldást választanunk, hogy egyetlen egy összesített képletet alkalmazva, abba behelyettesítve rögtön megkapjuk a végeredményt. Mert a tanárok szerint ilyenkor nem látják, hogy jött ki a végeredmény, és a feladattól függően ez az összesített képlet változhat, és akkor hibázunk. De én akkor is szeretem az összesített képletet használni.

2016. okt. 8. 23:42
 10/21 anonim ***** válasza:
Az, hogy levezeted-e a feladatot és az, hogy hol helyettesíted be a konkrét értékeket két teljesen külön probléma.
2016. okt. 9. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!