Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség az adiabatikus...

Mi a különbség az adiabatikus és az izoterm állapotváltozás között?

Figyelt kérdés
Az izotermnél nem változik a hőmérséklete a gáznak(állandó),csak a nyomás és a térfogat fordítottan arányosan.Míg az adiabatikusnál szintén nem változik a gáz hőmérséklete,hiszen zárt a rendszer és a gyors térfogatváltozás miatt nem ad le/ vesz fel hőt.Számomra ugyanolyan.Ne wikis linkeket írjatok légy szi' ,hanem magyarázatot!Köszönöm
2010. ápr. 29. 00:20
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Kevered a dolgokat.

Az izoterm jó. Akkor ilyen egy folyamat, ha elég lassú ahhoz, hogy a keletkezett hő szabadon áramoljon mindenfelé.


Az adiabatikusnál pedig tényleg nincs hőáramlás - de nagyon is változik a hőmérséklet!

Pl. egy hirtelen összenyomásnál szokott ilyen lenni, amikor nincs idő hőáramlásra. Ilyenkor sem a térfogat, sem a nyomás sem a hőmérséklet nem állandó, hanem egy adiabatikus görbe szerint változnak.

Ugyanez történik, ha gázt nagyon hirtelen kiengedsz valahonnan: ezért fagy meg a maradék.

2010. ápr. 29. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Az itteni leírás szerint:

[link]

,az ábrán látható módon a (p1;v1)-ről (p2;v2) re változó gáznál ezek szerint a T1;T2-ben más-más a hőmérséklete,csak nem ad le és nem vesz fel a környezetétől hőáramot?

Míg az izotermikus változásnál a (p1;T1)-ről (p2;T2)-re változó gáznak a T1;T2-ben egyezik a hőmérséklete,és ott azért nincs hőváltozás,mert a fordított arányosság miatt amennyivel nő a nyomás,annyival csökken a térfogat (és fordítva)és így a változás a hőmérsékletét nem érinti?

2010. ápr. 29. 15:17
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem ártana, ha olvasgatnál is kicsit az ábrák alatt. Az izoterm ábra alatt pl. ezt találtam:

"állandó hőmérsékleten végbemenő állapotváltozás során a gázzal közölt hőmennyiség teljes egészében a környezetnek adódik át"

Tehát, ahogy írtam már: lenne hőmérsékletváltozás - de ez a hő a jó vezető tartályfalon keresztül szépen kimegy a környezetbe. HA az állapotváltozás ilyen, azt nevezik izotermnek.


Az adiabatikusnál pedig pont fordítva: a rossz hővezető tartályfalon a gyors állapotváltozás alatt a hő nem megy ki, hanem teljes egészében a gázt melegíti (a dugattyú és a tartályfal ugye ideális, azt nem lehet melegíteni).

Itt ezt találtam:

"a tökéletes hőszigetelést a gyakorlatban természetesen nem lehet megvalósítani. Csak a nagyon gyorsan lejátszódó állapotváltozások során mondhatjuk, hogy a gáz és környezete között jó közelítéssel nem valósul meg hőcsere, hiszen ezen állapotváltozások során a gáznak nincs elég ideje ahhoz, hogy környezetével hőcserét valósítson meg."


Természetesen a valós változásoknál mindig valamilyen keveredés van: a hő egy része kimegy, de nem az összes, stb.


Arányosságok feltételezése helyett jobban jársz, ha a munkákat veszed figyelembe. Ha egy gázt összenyomsz, akkor munkát végzel rajta - tehát felmelegszik. A nyomása viszont a hőmérsékletétől függ - tehát a viselkedése aszerint változik, hogy mi történik a keletkezett hővel: bent marad a gázban, vagy a tartály fala elvezeti.

2010. ápr. 29. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Értem,már az első válaszodnál megértettem és utánanéztem és leesett,hol volt a hibám.Az izotermikus az olyasmi,hogy pl összenyomok egy gázt,aminek így növekszik a nyomása és fordítottan arányosan csökken a térfogata,miközben a hőmérséklete nem változik,mert a hőmérsékletváltozást,amit a megnövekedett nyomás okoz leadja.

Adiabata esetén növelem a gáz nyomását ,csökken a térfogata,de mivel gyors a folyamat,nem tudja hirtelen leadni a környezetnek,ezért megnövekszik a hőmérséklete is.Kb mint a robbanómotorban.Fordított esetben,mint a kiszúrt szódásszifonból kiáramló gáz(csökkenő nyomás,növekvő térfogat)lehül.Remélem így már helyes.

Köszi a segítséget.

2010. ápr. 29. 22:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!