Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az ibolya szín az kék vagy lila?

Az ibolya szín az kék vagy lila?

Figyelt kérdés
AZt lehet olvasni, hogy az ibolya az kék és nincs köze a lilához, de szerintem lila. Én lilának látom.

2016. dec. 1. 18:30
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Pl a fénytörésnél az utolsó szín szerintem lila. Pl ezt a képet ha kinagyítom a vége tök lila.


[link]

2016. dec. 1. 18:35
 2/12 anonim ***** válasza:
72%
Kékeslila. Én a lilák közé sorolom, szerintem egyértelműen oda való. Amiben van lilás beütés, az nekem lila.
2016. dec. 1. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

De az ibolyának nincsen köze a nagy hullámhosszú vörös fényhez. Pont hogy tőle a legtávolabb áll. A lila pedig a kék és a vörös keveréke. Normál esetben. Akkor lehet a fénytörésnél nem így van és máshogy alakul ki a lilás fény.


Addig még oké, hogy a kék mellett van, mert annak a rokonszíne. De szerintem a vöröshöz nincsen köze.

2016. dec. 1. 19:16
 4/12 EagleHUN ***** válasza:
44%

A színkeverés pl festékeknél vagy egy adott tárgy felületének színe és egy adott hullámhossz "látott" színe közt nem sok összefüggés van.! Ne keverd össze a kettőt!


Főleg hogy a tárgyak látott színe mindig azokból az összetevőkből áll mint amit az adott tárgy nem nyel el hanem visszaver. Vagyis több (rengeteg) hullámhosszú fény különböző arányú keveréke.


Míg egy adott hullámhosszú fény tisztán (amilyen a prizmás fénybontásnál is keletkezik) egy adott hullámhosszú fényből áll nem többől és azt hogy ez a hullámhossz milyen színt takar az főleg a színérzékelő receptoraidtól függ (lehetnek hiányosak, sérültek, pl színtévesztők, színvakok) de részben tanult felismerési képesség is (azaz megtanulod milyen színnek mi a neve, de ez akár különbözhet is a föld 2 pontján mit minrek nevezel és ismersz fel)!


Azaz a prizmából kilépő kék fénynél magasabb frekvenciájú (kisebb hullámhosszú) fény színe lila más néven ibolya szín (társadalmi megeggyezés szerint megtanult a szín neve tehát különbözhet vagy lehet több is)!

Ténylegesen is mert csak az és semmi köze a vöröshöz!

Az egyszerűen lila fény! Majdnem UV.


Más kérdés hogy vörös és kék fényt visszaverő festékekből ki lehet keverni olyan színt amit lilának látunk! De annak meg a magas frekvenciájó UV alatti, kék fölötti ibolya/lila fényhez semmi köze! Nem a lila fény árad belőle hanem a vörös és kék fény megfelelő arányú keveréke.


Ez jelentős különbség.

Minél magasabb frekvenciájú a fény annál magasabb az energiatartalma. Lásd az UV-től sőt már a lila fénytől lebarnulhatsz le is éghetsz.


Míg egy lilára festett tárgyról bármilyen erősen verődne is vissza a kék és vörös, bámulhatnád az idők végezetéig akkor sem barnulnál le tőle.

2016. dec. 1. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
87%

Mert a spektrumban nincs is lila. Amit te belinkeltél, az egy számítógéppel készített kép. Az ilyen mesterséges, vagy "festett" spektrumoknak a többsége hibás, pont az elterjedt téveszme miatt. De ha megnézel egy prizmával felbontott igazi spektrumot, abban semmiféle lilát nem fogsz látni:


[link]


Hogy miért terjedt el mégis ez a tévhit, és főleg a téves ábrázolások, annak több oka van. Egyrészt történeti: amikor Newton először bontotta fel egy prizmával a fehér fényt, akkor ő a mai ciánkéket nevezte el kéknek, ami pedig utána jött, azt indigónak és ibolyának.


Másrészt a szivárványban valóban látható lila, de nem azért, mert ez következik a kék után, hanem mert a szivárványnak vannak másodlagos, harmadlagos gyűrűi. Tehát az elsődleges gyűrű végén lévő kék kicsit összeolvad a másodlagos gyűrű pirosával, ami valóban lilát hoz létre.


Ebben a kisfilmben minden benne van:


https://www.youtube.com/watch?v=9udYi7exojk

2016. dec. 2. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Az ibolya virágok színe a kéktől a liláig terjed, ez is zavart okoz. Mondjuk van fehér változat is.

Magáról a színről a magyar Wiki:

ibolya: a lila szinonimája a színelméletben


Az angol wikiben alul a rengetegféle ibolya árnyalat:

[link]

tehát maga a szín a lila különböző árnyalatai


mondjuk itt a kék és ultraibolya közti hullámhosszúságúnak írják le

2016. dec. 2. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

# 4 Én nem kevertem össze semmit, csak mivel a többi szín logikusan jön egymás után, pl a kék és a sárga között a zöld, ezért gondolkoztam el rajta, hogy lila e vagy sem, mert logikusan nem lehetne az, mivel nem tartalmaz vöröst. De választ is kaptam rá a továbbiakban, hogy valóban nem lila, hanem kék. Szerintem ez esetben hülyeség ibolyának hívni és így tanítani, mert semmi köze a lilához és az embereknek az ibolya szín hallatán liláskék szín jut az eszükbe. Az angol violet szó pedig egyenesen lilát jelent..


Igen azért nem volt tiszta, mert a CD-n megtört fényen a kék után lilát láttam, ahogy a szivárványon is, de most már értem miért.:)


De pl én ennél a képnél is lilát látok. A prizma esetében is létezik olyan, hogy több fény törik meg és ezért az utolsó színt lilának látjuk?


[link]


Ez egy igazi kép.

2016. dec. 2. 17:05
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Miből gondolod, hogy igazi? Nekem nem tűnik annak. Már ott bulik a dolog, hogy a fehér fénynek a prizmán belül is szét kéne válnia színekre, itt viszont belül is végig fehér és párhuzamos. Tehát ez szintén csak egy szimuláció, méghozzá elvben is hibás.


Másrészt jobb felbontásban megnézve, kinagyítva furcsa, hogy a prizma széle erősen recézett, míg a fénysugarak széle nem:


[link]


Mintha egy valódi prizmát kivágtak volna egy rosszabb felbontású fényképről, és arra photoshoppal rászerkesztették volna a sugarakat.


Aztán miért látjuk a fénysugarak útját, min szóródnak? A falon? De oda hogy kerülnek, hiszen a fény a fallal párhuzamosan kell haladjon. Vagy valami füstön? akkor meg nem lenne ennyire egyenletes a kép.

2016. dec. 2. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
:)
2016. dec. 3. 11:11
 10/12 A kérdező kommentje:

Egyébként ehhez a kérdésemhez még eszembe jutott egy gondolat. Szerinted nem lehet, hogy onnan ered, hogy hibásan jelölik ezt a színt, tehát lilával, hogy kicsit rosszul dolgozza fel a szemünk és a kéket is lilásnak látjuk néha?

Például ps-en van színkeverő program. Ugye a monitorom az fényforrás, tehát úgy működik, mint a fény. Nincs elállítva, jó monitor. Ibolya színen van a színkeverőm, (a normális rendes ibolyán vagy királykéken, amibe nincs keverve másik szín.) Ha ehhez adok fehéret, tehát világosítom és ezzel színezek, akkor a kék világos lilának tűnik.

2016. dec. 7. 17:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!