Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Három golyó - bizonyos szituác...

Cerevisiae kérdése:

Három golyó - bizonyos szituációban -, hogy viselkedik az űrben?

Figyelt kérdés

Kísérlet: egy űrhajós kint áll az űrben rögzített talpakkal az űrállomás külső falához, és van nála három tenyérnyi méretű azonos tömegű golyó sorban összefűzve ugyanolyan hosszú kötelekkel (a golyók egymásra ható gravitációs ereje elhanyagolható). A középső golyó forgástengelyének vonalában a golyóból kilóg alul és felül is egy-egy csonk, csak azért, hogy az egyik ilyen csonkot egy fúrógép tokmányába be lehessen fogni, amit meg is tesz az űrhajós (a másik csonk csak azért kell, hogy a golyó forgáskor kiegyensúlyozott legyen, vagyis ne keletkezzen dinamikus terhelés a tengelynél). A fúrógépet bekapcsolva a rendszer forogni kezd (a fúrógép teste ideálisan mozdulatlan), és persze ilyenkor a két szélső golyót tartó kötél feszül. A fúrógép tokmánya ekkor egy pillanat alatt elengedi a csonkot, és a golyó-rendszer magára hagyva forog tovább. Az önmagára hagyott rendszer végül felvesz egy állandó forgási sebességet (már az "álló" űrhajóshoz képest), ami kinn az űrben az idők végezetéig fennállna (ideális környezetet feltételezve ehhez), és most már csak a középső golyóhoz mérten nézve.


1.

Egy átlagos fúrógép forgási sebességének tükrében kb. (tényleg csak kb.) mennyi idő után venné fel a magára maradt rendszer a nyugalmi állapotot, a tokmány elengedése után?


2.

Ekkor is feszültek maradnak végleg a kötelek?


3.

A rendszerből most egy varázsló hirtelen eltünteti a golyókat összetartó köteleket. Történik-e változás ekkor a golyók mozgását, mozgásirányát tekintve a középső golyóhoz mérten?


A kérdésem egyébként azért fogalmazódott meg bennem, mert a Gravitáció című filmben van egy olyan jelenet, amely nekem nem tűnik hitelesnek, de erről majd kellő számú válasz után...:)



2017. jan. 26. 13:51
 171/172 A kérdező kommentje:

És a topik lezárása gyanánt kerítsünk sort a felvezető kérdésemben szerepelő ezen utolsó nem tisztázott állításomra is: "a Gravitáció című filmben van egy olyan jelenet, amely nekem nem tűnik hitelesnek, de erről majd kellő számú válasz után"


A filmben Sandra Bullock és George Clooney egy saját tengelye körül erősen forgó, megsérült űrállomás egy hosszan kinyúló ágába kapaszkodik. George Clooney amikor kénytelen elengedni ezt az "ágat", akkor ő az "ágcsúcs" keringési pályájától érintőirányban elszakadva elrepül a mélyűrbe egy egyenes pálya mentén, és ezzel keresztet is vethetünk rá.


Nekem nagyon fájt Clooney elvesztése, ezért kitaláltam magamnak egy olyan saját univerzumot, ahol olyan törvények uralkodnak, hogy a sérült, saját tengelye körül forgó űrállomás impulzusmomentuma valamiképpen NEM marad meg, de hogy a filmet nagyon ne kelljen megváltoztatni (meg úgy látványosabb is), a saját tengelykörüli forgás megmarad, de csak látszólagosan (tudniillik a mai filmtrükkök csodákra képesek).


Így tehát az én saját bejáratú univerzumomban George Clooney nem tűnik el a mélyűrben. És ha azt hiszitek, hogy ez az univerzum nem létezik, csak kitaláció, akkor tévedtek! Erre itt a bizonyíték:


[link]


Clooney itt van köztünk manapság is, pedig a Gravity című film premierje 2013-ban volt. Hoppá! Ki az az őrült, aki ezek után még hisz Newtonnak?


:D


Köszönöm a vitát, léptem...:)

2017. febr. 1. 19:30
 172/172 anonim ***** válasza:
Visszatérve az eredeti témához- a középső golyó megforgatásakor a középső golyó feltekerné a köteleket magára és a két szélső golyó hozzáütközve a három golyó együtt forogna. Ha a fúróból kikerül a középső golyó akkor a két szélső golyó egyenes vonalba akar elrepülni kifeszítve a kötelet és ellentétes forgásra kényszerítve a középső golyót. Amikor kifeszül a kötél a szélső golyók egyenes vonalú mozgása megáll, majd a kötélrugalmassága és a középső golyó forgása miatt megint feltekeredik a kötél a középső golyóra ás betekeri a két golyót majd az egész lejátszódik ellentétes irányba. Tehát a két szélső golyó oda-vissza mozogna a középső golyó mellett míg a középső golyó hol jobbra hol balra forogna a forgástengelye mentén.
2017. szept. 29. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!