Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan lehet bebizonyítani...

Hogyan lehet bebizonyítani algebrai módszerekkel, hogy a valós számok asszociatívak és kommutatívak?

Figyelt kérdés
Mert az ember alapból tudja, hogy így van. De mégis, valamilyen számítást elvégez a fejében, akaratlanul is, ami következtében "érzi", hogy az összeadásban a tagok felcserélhetőek és csoportosíthatóak! De hogyan lehetne levezetve matematikailag is bizonyítani, hogy összeadásnál a tagok felcserélhetőek, akármennyi is van belőlük, és bárhogy csoportosíthatóak, akármennyi is van belőlük? Sőt, felcserélhetők és csoportosíthatók is egyszerre!
2017. aug. 4. 13:24
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯
 71/147 anonim ***** válasza:

(07) A szorzás a #66-ban felhasznált definíció szerint van értelmezve.


Ezt nem kell kivenni az axiómák közül.

2017. aug. 17. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 72/147 anonim ***** válasza:
:) És az összeadás asszociativitására és kommutativitására gondoltam. :)
2017. aug. 17. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 73/147 A kérdező kommentje:

"Általánosan: Egyáltalán nem nyilvánvaló/egyértelmű/triviális hogy ha egy tulajdonság igaz a természetes számokra, akkor igaz az egész számokra, ..., valós számokra. Erre két példa: 1. van legkisebb természetes szám, de nincs legkisebb egész. 2. minden egész számnak van rákövetkezője, azonban bármely két valós szám között találunk harmadikat.

Konkrétan: [link]


Igen, de én azért hoztam fel az a(b+c)=... egyenlőséget, mert ez érthető módon igaz a valós számokra is!


"Eredetileg azt szeretted volna bizonyítani, hogy a valós számok az összeadásra nézve asszociatívak és kommutatívak."


Így van.


"Amit most írtál az nem a valós számokra és nem a kommutativitásra vagy asszociativitásra vonatkozik."


Persze, mert ilyen alap dolgok bizonyítása olyan bonyolult, hogy még az ELTÉ-n is axiómáknak tekintik.


"Azt, hogy miért nem a valós számokról van szó értem, hogy miért a disztributivitás került a középpontba kevésbé."


Mert azt találtam ki, hogy az legyen.

2017. aug. 17. 15:44
 74/147 A kérdező kommentje:

"Van nekünk egy axiómarendszerünk:


Minden a, b, c pozitív egészre


(01) a + b pozitív egész;

(02) a + b = b + a;

(03) a + (b + c) = (a + b) + c;

(04) tetszőleges n (pozitív egész) tagú összeg tagjai szabadon felcserélhetőek;

(05) tetszőleges n (pozitív egész) tagú összeg tagjai szabadon csoportosíthatóak;

(06) a*(b + c) = a*b + a*c."


Tudnád-e ebből bizonyítani az előbbihez hasonló módon a kommutativitást és asszociativitást úgy, hogy nem használod fel a (02)-(05) pontokat? (Ez ugyanaz, mintha azt kérdezném, hogy a csak a (01) és (06) pontokból álló axiómarendszerből le tudnád-e vezetni az asszociativitást és kommutativitást.)"


A 05-öt eddig sem használtam fel. Csak a 02-t meg a szorzás definícióját, miszerint a*b=b+b+...+b, ahol "a" db "b" van összeadva.

2017. aug. 17. 15:47
 75/147 A kérdező kommentje:

a*b + a*c = (b+b+...+b) + (c+c+...+c) = b+b+...+b+c+c+...+c = b + c + b + c + ... + b + c = b + c + b + c + ... + b + c = (b+c) + (b+c) + ... + (b+c) = a*(b+c)


Vagy mégis csak felhasználtam.....?

2017. aug. 17. 15:48
 76/147 A kérdező kommentje:

Vegyünk három axiómát!


1. a*b = b+b+...+b


2. a+b = b+a


3. (a+b)+c = a+(b+c)


(Ezeket tekintsük axiómáknak! Hiszen csoportokkal meg halmazokkal, meg mindenféle bonyolult dologgal lehet csak bizonyítani! Amiket még egy matematikus sem próbálna meg, noha néhány zseni 400 évvel ezelőtt rájött ezekre! Hihetetlen mellesleg, hogy milyen alap dolgok bizonyítása milyen komoly matematikai tudást követel!)


Ezekből be lehet bizonyítani, hogy:


a*b + a*c = a*(b+c)


(Azért ezekkel bizonyítsunk, mert én lehiszem, hogy zseni matematikusok csoportokkal meg halmazokkal is tudnák bizonyítani ezt, de hosszabb és bonyolultabb lenne, mint az én kétsoros bizonyításom! Tehát ha a fenti 3 állítást axiómának tekintjük, akkor bizony én bizonyítottam elemi matematikai ismeretekkel, hogy a*b + a*c = a*(b+c) !)

2017. aug. 17. 15:57
 77/147 A kérdező kommentje:

Ezek után tovább haladhatunk!


Tekintsük még axiómáknak, hogy:


m+0=m


m*1=m


m*0=0


Ebből, és az előző axiómákból, meg a*(b+c)=ab+ac -ból lehet bizonyítani, hogy a*b=b*a


a∙b = b + b + … + b = b∙1 + b∙1 + … + b∙1 = b∙(1 + 1 + … + 1) = b∙(a∙1) = b∙(a) = b∙a

2017. aug. 17. 16:03
 78/147 A kérdező kommentje:

Tehát az alap axiómák:


1. a+b = b+a


2. (a+b)+c = a+(b+c)


3. m+0=m


4. a*b = b+b+...+b


5. m*1=m


6. m*0=0



Ezekből bizonyítottuk, hogy:


1. a*b + a*c = a*(b+c)


2. a*b=b*a

2017. aug. 17. 16:06
 79/147 A kérdező kommentje:
Kérdésem, hogy ha ezt a 6 axiómát axiómának tekintjük, akkor a két bizonyítás helytálló-e?
2017. aug. 17. 16:07
 80/147 A kérdező kommentje:
Nyilván a természetes számok esetében gondolom!
2017. aug. 17. 16:09
❮❮ ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!