Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a gyógyszertárb...

Mi a különbség a gyógyszertárban kapható 70-90%-os alkohol, az izopropanol, a higító, a denaturált szesz és a lakkbenzin között?

Figyelt kérdés
Ugye mindegyiket tisztításra használják, de például nem mindegyik oldja a lakkfilcet vagy egyéb anyagokat. Ez a legfőbb különbség? Vagy használati terület szerint is van különbség, ahova kizárólag az egyik használható?
2017. szept. 28. 07:30
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

"a gyógyszertárban kapható 70-90%-os alkohol"

Na, ez nem denaturált, szóval italt is lehet készíteni belőle.

2017. szept. 28. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 EagleHUN ***** válasza:
90%

Ahogy első írja a gyógyszertári etil alkoholból lehet italt készíteni. A denaturált szesz majdnem ugyanez csak belekevernek ihatatlanná tevő anyagokat. Metanol és egyéb mérgező alkoholok is lehetnek benne, szóval nagyon nem lenne jó ötlet meginni.

[link]


Az izopropanol:

[link]

jelentősen különbözik az eddig említett metil és etil alkoholoktól. Nem csak azért mert 3 szénatom hosszúságú lánc (míg a metil 1 az etil pedig 2 hosszú).

Hanem ennek a középső szénatomon van az alkohol csoportja.

Egyébként sokat használtam, kiváló oldószer!


A lakkbenzin egy sokkal hosszabb szénláncokból álló keverék. Alkohol csoportot nem tartalmaz! Vagyis sima szénhidrogén. Inkább a hígítóhoz áll közelebb.


A hígítók megint mások. Gyártótól függő keverék. Poláros és apoláros molekulákat és benzolgyűrűs molekulákat is tartalmaz. Így még bőrön keresztül is mérgező!

Egészen hülye ötlet hogy a "szakik" ezzel mosnak kezet...


Itt egy oldószer lista:

[link]


Itt még meg kell említenünk az acetont is mert kiváló oldószere elég sok mindennek. De ő keton. Nem alkoholcsoportot hanem egy kettős kötésű O-t tartalmaz.

Az izopropil alkoholból előállítható és viszont az izopropil is az acetonból.

[link]


Illetve meg kell említsük pl a széntetrakloridot. Az is remek oldószer.

[link]


És még sokan mások (szénkéneg...)


Amint látható az oldó hatás viszont attól függ hogy poláros vagy apoláros-e az oldószered illetve amit oldani szeretnél. Az apoláros az apolárost, a poláros a polárost oldja jól. És még van néhány paraméter ami ezt befolyásolja, molekula mérete, forráspont, sűrűség stb... Ezt a fentebbi oldószerek linkből már megnézhettétek.

2017. szept. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Értem?
2023. febr. 17. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!