Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » LED-es lámpánál ha lejjebb...

LED-es lámpánál ha lejjebb tekerem a fényerősséget kisebb teljesítményt vesz fel a hálózatból?

Figyelt kérdés

2017. okt. 25. 19:18
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
9%
ez a kérdés komoly?
2017. okt. 25. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Jgen
2017. okt. 25. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Komoly, mert létezhet söntös szabályozás, amikor egy ellenálláson ejtik le a feszültséget, és bár a fogyasztón csökken a teljesítmény, a sönttel együtt nézve viszont nem. A ledes lámpák fényerejét szinte kizárólag PWM szabályozással állítgatják, ami nagyfrekvenciás ki-be kapcsolgatást jelent a kitöltési tényező variálásával látszólag állítható a fényerő. Azért látszólag, mert mindig 100%-on világít, csak olyan kis szüneteket iktatnak be az üzembe, hogy a szem nem tudja követni. Tehát ha 50% a kitöltési tényező, akkor látszólag csak fél fényerővel világít a lámpa, pedig pl. 1 másodperc alatt 50 ezerszer világított 100%-on és 50 ezerszer pedig ki volt kapcsolva. Ezt azért kell így megoldani, mert a led fényereje nem arányosan változik a feszültséggel. A túlfeszültség hatására drasztikusan lecsökken az élettartama, szinte nem is mérhető fényesség növekedéssel, 80 % feszültségnél szinte alig változik a fényereje, lejjebb meg lehet nem érjük el a nyitófeszültséget, és meg se nyikkan. Viszont a kapcsolgatást nagyon jól bírja, akár több száz kilohertz kapcsolgatási frekvencia sem károsítja. Természetesen ha csökken a kitöltési tényező (csökken a fényerő), arányosan csökken a led fogyasztása is.
2017. okt. 25. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kimerítő választ, így már értem! Pont a nyitóirányú feszültség miatt gondolkodtam rajta egy picit, hogy akkor most hogy is van ez, és azt hittem söntölik.
2017. okt. 25. 20:55
 5/14 Koplárovics Béci ***** válasza:
35%

"A ledes lámpák fényerejét szinte kizárólag PWM szabályozással állítgatják, ami nagyfrekvenciás ki-be kapcsolgatást jelent a kitöltési tényező variálásával látszólag állítható a fényerő. "


Jobb helyen meg az áramot szabályozzák. Persze nem kínai olcsó vackokban, amik eleve nem állandó áramú tápegységekkel működnek.

2017. okt. 25. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Tévedésben vagy, mert a fényerőt PWM-ben szabályozzák. Az amire gondolsz, a led tápellátása, ami korrekt módon valóban áramgenerátoros(jobb helyeken). A feszültségstabilizálásos táplálás, ami tényleg gagyibb, az sem teljesen hibás, mert ebben az esetben mindig van a leddel sorba kötve ellenállás, ami bekorlátozza az áramot. Ilyenek a led szalagok, amit célszerűbb pár ledes csoportokban feszültséggel meghajtani, mint a több száz ledet sorba kötve fix árammal. Ha az első esetnél kiég egy led, akkor az ötméteres szalagban nem fog világítani kb két centis rész, ha mind sorba lenne kötve, akkor egy led hibánál az egész szalag kialudna.
2017. okt. 25. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
solarGyula ha szabad tudnunk neked mi a foglalkozásod?
2017. okt. 25. 23:17
 8/14 anonim válasza:

Kedve solarGyula!

Szerintem ez nagy frekvenciás dolog egy nagy kalap sz@r, de a kedvedért holnap kipróbálom. A ledeket ( amiket magamnak csináltam) feszültséggel szavályoztam, az áram szabályzást még jónak tartom, de a nagy frekvenciájú szabályzást többnyire DC motoroknál használják, a led nem csökkentené a fényét, nincs ideje kialudni..... Jaaa és a sönt is műkődhet.


GyulaBoy vagyok

2017. okt. 28. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
#8 egy igazi műszaki analfabéta.
2017. okt. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim válasza:
Jaaa a kérdésre válaszolva, valószínűleg csökken a hálózatot terhelő teljesítmény, de le lehet mérni, meg ha a táp típusát ide irod akkor könnyebb választ adni
2017. okt. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!