Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem működik a tudományos...

Miért nem működik a tudományos kisérletem?

Figyelt kérdés
EGY nagy villámot akartam csinálni és ha egy tárgyban sok az elektromosság az elektromosság a kisebbe lleneállás felé törekszik ezért átugrik a legközelebbi nem elektromos tárgyra és akkor ott a villám de mivel én okos vagyok ezért csináltam azt hogy ey elemre kötöttem egy rézhuzalt és azt a 2 végéhez celluxoltam és a kettőt összesodortam az elem fölött és úgy beállítótam hogy fölfelé mutasson az összesodort rézhuzal nak a vége és fölé tettem egy darabka vasat illetve ne vasat hanem egy vas lapot de nem volt villám a vas lap és a elem között miért tudnátok segíteni? Itt az bára: [link]
2017. nov. 30. 16:53
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:
na akkor hogyan csináljam meg :( mert 2 félét írtatok 1ik hogy túl kicsi az erősség és azért nem működik másik mmeg hogy rövidzárlat vagy mi és egyik végéről átmegy a másikra ami hogy lehet ha ott negatív van a másikon pozitív akkor hogy menne át a drót 1ik végéről a másikra akkor hogy csináljam ha egy nagy elem egyik végére teszek csak drótot pl a negatívra és közel viszem egy vaslaphoz akkor lesznek villámok?
2017. dec. 1. 14:32
 12/19 A kérdező kommentje:
eagle a válaszodban semmi konkrétum sincs.
2017. dec. 1. 14:33
 13/19 anonim ***** válasza:
100%

Hujjujujj kérdező, itt alapos bajok vannak már a szövegértéssel is, nemhogy az elektromossággal.


"eagle a válaszodban semmi konkrétum sincs."

Ami azt illeti, de igen, pontosan a "Miért?" kérdésre válaszolt. De a kedvedért tisztázom: Az elem által szolgátatott feszültség nem elegendő, így még akkor sem jönne létre szikra, ha nem zártad volna rövidre az elemet.


"ha egy nagy elem egyik végére teszek csak drótot pl a negatívra és közel viszem egy vaslaphoz akkor lesznek villámok?"

Amint fent tisztáztam (és EagleHUN szebben is elmagyarázta): Nem. Legjobb/legrosszabb esetben (ez nézőpont kérdése) megrázod magad, és máskor nagyobb tisztelettel nyúlsz még az ilyen relatíve gyenge áramhoz is, esetleg egyáltán.


"na akkor hogyan csináljam meg :("

Házilag? Sehogy. Megfelelő felszereléssel? A szakirodalom jobb választ ad, mint amit mi itt biztosítani tudunk. Esetleg azt tudom javasolni, hogy kezdeményezz osztálykirándulást egy laborba, ahol mutatnak ilyent.


"ami hogy lehet ha ott negatív van a másikon pozitív akkor hogy menne át a drót 1ik végéről a másikra "

Az áram igazából az elektronok vándorlása egy áramforrás negatív felétől a pozitívig (vagy fordítva? Tudom, hogy egyik a valós, a másik a megegyezés szerinti áramirány, de sosem jut eszembe, melyik melyik). Szóval úgy lehet, hogy ezt csinálják az elektronok, ha vezetőt teszünk közéjük.


"mert 2 félét írtatok"

Az meg sem fordult okos buksidban, hogy egynél több dolog is akadályozhatja a szikrák keletkezését a bonyolult tudományos berendezésedben?

2017. dec. 1. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 EagleHUN ***** válasza:
Off: Köszi #13 :)
2017. dec. 1. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

#11:

Azért hiszed, hogy kétféle választ kaptál, amiért azt is hiszed, hogy EagleHun válaszában nincs konkrétum: ismeret hiány.


Az elektromos ív gyújtásához nagy feszültség kell, fenntartásához viszont már nagyságrendekkel kisebb feszültség, de nagy áramerősség.

A szikra átütését a levegő szigetelése akadályozza, ezért kell nagy fesz (persze érintkezők közelítésével csökkenthető).

Amint ez megtörtént, kialakul egy ioncsatorna (sőt plazma), ami már jól vezet, ekkor már csak nagy áramerősség kell, hogy fennmaradjon az ív.


Az elem feszültsége kevés az ívgyújtáshoz, áramerőssége meg az ív fenntartásához.


A reklámszövegben "plazmagyújtónak" nevezett elektromos öngyújtók feltranszformálják az akku feszültségét és folyamatosan szaggatott szikragyújtást adnak, közben ebben tartanak fenn egy tűrhető ívet magasabb áramerősségen.

Ezek megmutatják, hogy pl. egy bolti 9voltos elemmel is létrehozható lenne egy kicsi elektromos ív, megfelelő elektronikával.

Na ez az elektronika hiányzott a kísérletből.


https://www.youtube.com/watch?v=BOe-y_NNta0

2017. dec. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 EagleHUN ***** válasza:

Köszi neked is Wad. :)


Mivel nem dohányzom erről a "plazmagyújtóról" még nem is hallottam. Mindig van új a nap alatt. :)

Kíváncsi lettem a működésére azaz az elektronikájára. Van valakinek esetleg konkrét rajza? :D

2017. dec. 4. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 Wadmalac ***** válasza:

Hát az nincs.

Az tuti, hogy valami 50-100 Hz körüli frekvenciával küldi a magasfeszt.

Ezt véletlen megfogásból tudom. Nem egy mosolyfakasztó élmény. Kb. egy kismotor gyújtótrafó kétes érintési élvezetét nyújtja.

:D

2017. dec. 4. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 EagleHUN ***** válasza:
Akkor sokkolónak is jó. Multifunkciós eszköz. :D
2017. dec. 4. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

No igen, ez konkrétan könyékig lezsibbadtam.

Ha valakinek ilyennel nyakra szúrnak egyet, valószínűleg nyom egy rebootot.

2017. dec. 5. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!