Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nullavezetőt és földet hogy...

Nullavezetőt és földet hogy lehet megkülönböztetni?

Figyelt kérdés
Régi ház egyfázisú fogyasztásmérőjéből védőcsövön keresztül jön az elosztószekrényhez három 2.5-ös fekete alumínium vezeték. Az egyik ebből a fázis, az megvan. A másik kettő összeszól, nyilván egyik a nulla, másik a föld. A nullát szeretném bekötni a fí-relébe, a földet pedig a föld sínre. Hogyan lehet kideríteni, hogy melyik a nulla a kettő közül? Van egyáltalán jelentősége, vagy mindegy, hogy melyiket használom nullaként? Kérem, hogy csak szakember válaszoljon!

2018. ápr. 11. 21:33
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
64%

Én szakember vagyok, de növénybiológus. :)

Elfogadod a válaszomat ?

2018. ápr. 11. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
83%
Szerintem hívjál szakembert aki a helyszínen megnézi.
2018. ápr. 11. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
69%

Én azt mondanám, hogy azt a vezetéket ki kellene húzni és helyére behúzni egy rendes fekete/kék/zöld-sárga rézkábelt. Veszélyes, hogy semmi féle színjelölés nincs.


Ideiglenes megoldásként: ha a védőcsőben menő kábel biztosan csak a fogyasztásmérőig megy (nincs leágazás, nincs csatlakoztatva rá semmi), akkor egy fázisceruzával a vezetékekre egyenként fázist ráadva kiderítheted, hogy melyik vezeték melyik és megjelölheted különböző - fekete/kék/zöld-sárga - színű szigszalagokkal:

1. Lekapcsolod a fogyasztásmérőnél az áramot.

2. Az elosztószekrényben bekötöd egy sorkapocsba a három vezetéket.

3. A fogyasztásmérőnél bekötöd az egyik vezetéket fázisként.

4. Felkapcsolod a fogyasztásmérőnél az áramot.

5. Az elosztószekrényben a fázisceruzával a sorkapocsnál megnézed melyikben van áram, és megjelölöd mint fázis (fekete).


6. Lekapcsolod a fogyasztásmérőnél az áramot.

7. A fogyasztásmérőnél megjelölöd a bekötött vezetéket fázisként (fekete).

8. A fogyasztásmérőnél bekötöd a második vezetéket.

9. Felkapcsolod a fogyasztásmérőnél az áramot.

10. Az elosztószekrényben a fázisceruzával a sorkapocsnál megnézed melyikben van áram, és megjelölöd nullaként (kék).


11. Lekapcsolod a fogyasztásmérőnél az áramot.

12. Megjelölöd a bekötött második vezetéket nullaként (kék).

13. A fogyasztásmérőnél bekötöd a harmadik vezetéket.

14. Felkapcsolod a fogyasztásmérőnél az áramot.

15. Az elosztószekrényben a fázisceruzával a sorkapocsnál megnézed melyikben van áram, és megjelölöd védőföldnek (sárga-zöld).

16. Lekapcsolod a fogyasztásmérőnél az áramot.

17. Megjelölöd a bekötött harmadik vezetéket, mint védőföld (sárga-zöld).


18. Mind két oldalon a színeknek megfelelően bekötöd a dolgokat és felkapcsolod az áramot.

19. A fázisceruzával ellenőrzöl: a fázisban lehet feszültség, de a védőföldben és a nullában nem.

De ez hosszú távon nem ildomos.

2018. ápr. 12. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de a kérdésem nem ez volt. Azt szeretném kideríteni, hogy a fogyasztásmérőnél melyik a nulla, vagyis melyik az a vezeték, ami a keresztülmegy a mérőn. Vagy ennek nincs jelentősége?
2018. ápr. 12. 05:12
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Hogyne volna jelentősége. Ha a védővezetőn keresztül megy vissza az üzemi áram, mondjuk ez egy normális védővezető hálózat, és te a harmadikon laksz, akkor, ha az elsőn ennek folytonossága megszakad, mihelyt te bármilyen készüléket bekapcsolsz, a másodikon és a harmadikon az összes védővezetővel összekötött készülék testén megjelenik a 230 V.


"de a kérdésem nem ez volt" De ez volt, és szerintem #3 tökéletesen meg is válaszolta. Ha netán azt akartad volna kérdezni, hogy bontási (pláne: ólomzár bontási), feltárási , szerelési munka nélkül hogyan lehetne, akkor azt kellett volna kérdezned. De arra egyszerű a válasz.

2018. ápr. 12. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

Csak hobbistaként kérdezném.

Ez nem úgy működik, hogy az oszlopon van 3 fázis és 1 nulla.

Ebből behúznak az órához 1 fázis és egy nullát, majd az óra után elágaztatják. 1 ág megy a földelőtüskére és 1 ág megy a nulla vezetékként tovább.

Voltaképp a konnektorokban levő védőföldelés, az valójában nullázás.


Anno mikor az órától 30 méter távolságra vittem el a kábelt, akkor előírták, hogy ott is földelnem kell, de nem úgy, hogy a viszem a fázisokat meg a nullát meg a védőföldet, hanem viszem a fázisokat meg a nullát és ott szintén elágaztatom egy földre és egy nullára.

Jól mondták ezt, vajon ?

2018. ápr. 12. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
Megoldódott. Kedves Sztrogoff! Valóban hiányos volt a kérdésem, ugyanis ez egy családi ház, és a főmérő előtt már PEN vezető van. Ott megbontottam, és kicsengettem őket. Köszönöm a válaszokat mindenkinek!
2018. ápr. 12. 18:35
 8/17 anonim ***** válasza:

"kicsengettem őket"

Jól tetted, ez így megnyugtató.


#6

"Voltaképp a konnektorokban levő védőföldelés, az valójában nullázás." Így is lehetne mondani, csak ez helytelen, a precíz az, hogy a konnektorokban levő védővezető akkor, ha összekötés van, akkor nullázást valósít meg.

"Jól mondták ezt, vajon?"

Így is jó, meg ötvezetősen is jó lett volna.

2018. ápr. 12. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
22%

Ugyan a kérdés már megoldva, de valami nagyon szúrta a szemem:


"Voltaképp a konnektorokban levő védőföldelés, az valójában nullázás."


Nem!


A konnektorokban lévő védőföldelés az védőföldelés. Olyan hogy nullázás nincs és nem is volt soha konnektorban. Ilyen szabvány nincs és nem is lesz, maga a nullázás létezik, de más alkalmazásban. Ha így lenne pl. a mosógép, microwave, mosogatógép stb... nullázva lenne de ilyen nincs és nem is lehet, mivel a konnektorban lévő védőérintkezőt a védőföldelésnek találták ki, az a csatlakozási pont a védővezető és a védőföldeléssel egyetemben aminek a kiinduló pontja a földelő szonda a végpontja pedig a konnektorba csatlakoztatott fogyasztó. Tehát így a beüzemelt fogyasztó test része ezáltal csatlakozik a védőföldeléshez.

2018. ápr. 12. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

#9-es


Akkor valamit nagyon nem értek.


Hangosan gondolkodom....


Az oszlopról bejön mondjuk 1db fázis és 1db nulla vezeték.

Bejön más is az oszlopról ?


Ha csak az említett két vezeték jön be és a konnektorban a védőföldelés csak a földelőtüskéhez csatlakozik, akkor hogyan lehetséges az, hogy a konnektorban megjelenő fázis és a védőföldelés között is teszem azt működik egy fogyasztó ?

A földelő tüskének és a nulla vezetéknek valamilyen kapcsolatban kell lenniük egymással.

2018. ápr. 14. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!