Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ötletek, hogyan lehetne...

Karakvok kérdése:

Ötletek, hogyan lehetne rádiumot kinyerni a talajból?

Figyelt kérdés

2018. jún. 16. 09:31
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
Például rádiumszűrővel. Mondjuk más ötletem nincs is.
2018. jún. 16. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 EagleHUN ***** válasza:
0%

Küriék éjjel (amikor látod hogy világít) csipesszel szedegették ki a feldolgozott dúsított uránszurokércből.


Marie Küri végül ebbe halt bele, gyermekük sohasem lett.

(A férje balesetben hunyt el korábban, de valószínű ő sem húzta volna sokáig.)


A talajból nehéz lenne kiszedni, nagyon kevés van benne.

2018. jún. 16. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 sadam87 ***** válasza:
100%

@EagleHUN

"gyermekük sohasem lett."

Két lányuk született, Iréne és Éve, az előbbi Nobel-díjat is kapott.

[link]

[link]

[link]


"csipesszel szedegették ki a feldolgozott dúsított uránszurokércből."

Az uránszurokércet savban oldották fel, majd hidrogén-szulfiddal kezelték, így elválasztották a többi összetevőt az urántól és tóriumtól. Az így kapott elegyből a cikk alapján illékonyság alapján tudták (nagyjából) elkülöníteni a polóniumot (a rádiumot később fedezték fel).

[link]


"amikor látod hogy világít"

A sugárzást elektrométer segítségével mérték, ez alapján különítették el a polóniumot (és később a rádiumot).

[link] #New_elements

[link]

(Mellesleg tudtommal a rádium tisztán nem világít csak megfelelő festék mellett, ami a sugárzás hatására fluoreszkál.)

[link]


"Küriék"

Curie-ék

2018. jún. 16. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 EagleHUN ***** válasza:

Ok Sadam, megadom magam.

- Nem néztem utána csak egy róluk készült filmre emlékeztem, de arra is rosszul...

2018. jún. 16. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 sadam87 ***** válasza:
100%
Bocs, nem akartalak letámadni, csak idegesítenek a pontatlanságok.
2018. jún. 16. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, de nekem nincs urán lelőhelyem xD

Viszont arra gondoltam, mivel a radon 222-es izotópja mindenütt jelen van, ami a rádium 226-os izotópjának bomlásából keletkezik, rádiumnak is jelen kell lennie mindenütt a talajban, csak gondolom igen kis koncentrációban. Igaz, hogy nem mondtam, de én a kertemben lévő talajból szeretném kinyerni, ami gondolom kicsit nehezebb, mint az urán szurok ércből :,D

2018. jún. 16. 20:34
 7/22 sadam87 ***** válasza:

A rádium elég ritka. A legnagyobb mennyiségben az uránszurokércben van. Egy tonna szurokérc nagyjából 7 gramm rádiumot tartalmaz.

A földkéregben (átlagosan) még ritkább. A kéreg 1 kg-ja átlagosan 0,9 ng rádiumot tartalmaz. Magyarul (ha feltételezzük, hogy a kert talajában is hasonló arányban van) nem egészen egy gramm rádium kinyeréséhez 1 millió tonna talajt kéne feldolgozni.

[link]

2018. jún. 16. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! :D
2018. jún. 17. 09:24
 9/22 EagleHUN ***** válasza:

"Viszont arra gondoltam, mivel a radon 222-es izotópja mindenütt jelen van"


[link]


Igen de nagyon kis mennyiségben. És ez a fentebbi linkből következik.

"Természetes környezetünkben a radon forrása a kőzetekben (talajokban) található rádium. A 222Rn az 1622 év felezési idejű 226Ra (rádium) alfa-bomlásából keletkezik, és szintén alfa-részecske kibocsátásával bomlik. Felezési ideje 3,824 nap."


Vagyis anyaeleme jóval hosszabb felezési idejű. Így ez nem tud nagyon felhalmozódni.

De a szellőzetlen helyiségekben még így is legalább 10x -esre dúsul a koncentrációja. Gondolom a talaj közelében főleg mert jó nehéz.

2018. jún. 17. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
Igen, radont is fogok, gyűjteni, mert nincs ötletem, hogy nyerjen ki a rádiumot. És így lesz Pb210-em, aminek 22,3 év a felezési ideje, ami már egész jó a célomra.
2018. jún. 17. 17:52
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!