Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi kőolajat használtak el...

Mennyi kőolajat használtak el a harcoló felek a II világháború során?

Figyelt kérdés

Nem literben érdekel, mert azzal nem tudok mit kezdeni, hanem pl. a a mai éves országfogyasztás hányszorosát vagy a világ éves fogyasztásának hányszorosát, stb.


Én benzinre dieselre kerozinra lebontva. (A motorolaj része megint nem feltétlenül érdekel, de az össz kőolajfogyasztás igen)


2019. febr. 23. 08:38
 1/9 anonim ***** válasza:

Itt találsz pár hasznos infót.

[link]

2019. febr. 23. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Csak két dolgot tennék hozzá:

Ebben az időben a világ kőolaj termelésének a felét az USA adja.

A németek innen, onnan, főleg Romániából tudnak valamennyi kőolajat szerezni, ám nem erre támaszkodnak, hanem a műbenzin gyártásra, egészen addig, amíg a sziléziai szénbányáik megvoltak, ha szűkösen is, de volt üzemanyaguk.

2019. febr. 23. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
akkor lényegében a a nyugati és keleti inváziójuk Anglia bombázásától Sztálingrád ellátásig mind a műbenzinre épült?
2019. febr. 23. 12:12
 4/9 anonim ***** válasza:

Túlnyomó részben igen, de azért mint írtam, kőolajat is tudtak szerezni kisebb mennyiségben, például a franciáktól, talán még az olaszoktól is, meg Oroszországban is szert tettek kisebb olaj lelőhelyekre, például Maikop környékén, de a jelentős Bakui lelőhelyeket nem tudták elfoglalni.

A légitámadások megnehezítették a dolgukat, a britek éjszakai szőnyegbombázása elég vaktában volt, de azért volt veszélye ebben a vonatkozásban, de főleg az amerikaiak, akik bevállalták a nagyobb veszteségeket a nappali célzott légitámadásokkal, voltak a műbenzin üzemek fő rombolói.

Ezzel akarták megbénítani a német hadigépezetet és értek is el sikereket, csakhogy a németek hihetetlen nehézségek árán a nagy szénhidrogén üzemeket széttelepítették sok kis gyártóegységre, ami hallatlan szervezést igényelt, de a németek megoldották, így ezzel nem tudták őket térdre kényszeríteni.

A hadiüzemek rombolását is napok alatt kijavították, de 45 elején a schweinfurti golyóscsapágygyár szinte véletlen lerombolása adta meg a német hadiiparnak a kegyelemdöfést.

2019. febr. 23. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Zala mennyire volt jelentős nekik?

Mert én úgy hallottam, Budapest azért lett szétrombolva, mert Zalát védték fele, a zali olajéért áldozták fel, csak ezt az oroszok is tudták, s akkora nyomást helyeztek a térségre hogy végül Zalát is fel kellett adni.


Pedig Hitlernek volt egy mondása akkoriban, Berlin nélkül lehet háborúzni, de Zala nélkül nem...

2019. febr. 23. 13:26
 6/9 anonim ***** válasza:

Magyarországon is volt némi olaj, de itt is inkább a szénbányák számítottak jobban.

A román Ploesti környéki olaj lelőhelyek sokkal jelentősebbek voltak.

41 előtt Irántól is tudtak olajat venni egy rövid ideig, amíg a britek, meg az oroszok meg nem szállták Perzsiát.

Az USA után ekkor talán Venezuela volt a második legnagyobb olajkitermelő és egy ideig más országok közvetítésével onnan is tudtak nyersolajat szerezni, de ez elég esetleges volt, és nem is tartott sokáig, mert a blokádot egyre szorosabbra húzták.

41 előtt az oroszok szállítottak jelentős mennyiségben a németeknek mindenféle nyersanyagot, köztük kőolajat is, de nyilván ez a Barbarossa megindulása után abbamaradt.

2019. febr. 23. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A legjelentősebb forrásuk az évi 13 millió hordós román importnak a szövetségesek 1943-as Ploiesti elleni légitámadása miatt a finomítói kapacitás fele elpusztult, ennek ellenére 1944 első felében Románia óriási erőfeszítések közepette már újra 7 millió hordó olajat szállított egészen a szövetségesek 1944 nyári megsemmisítő támadásáig.

A szintetikus üzemanyag nagyjából az ötödét fedezte a szükségleteknek, a 26 ilyen üzemből a háború végére csak 9 maradt.

Németországban 1941 nyarától gyakorlatiklag folyamatos volt az üzemanyaghiány, amit a grozniji, bakui vagy iraki olajjal lehetett volna csak megoldani, de egyik olajmező megszerzésére tett kísérlet sem járt sikerrel.

A magyar készletek ebből a szempontból jelentéktelenek voltak.

2019. febr. 23. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
És itt a földben rejlő olaj mennyisége volt ami számított, vagy a kiépített (és így már meglevő kitermelői és finomítási kapacitás?
2019. febr. 23. 13:59
 9/9 anonim ***** válasza:
A nyersolajjal a földben nem sokat értek volna, nyilván kell hozzá az infrastruktúra is.
2019. febr. 23. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!