Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Amikor felrobban egy atomreaktor?

Amikor felrobban egy atomreaktor?

Figyelt kérdés
Szóval mikor pl csernobilban felrobbant a reaktor miért nem olyan formában robban fel mint pl egy atombomba? Holott az atombomba nem is tartalmaz annyi hasadóanyagot mint egy reaktor. A grafit bevonat miatt van ez??
2019. máj. 27. 14:59
 1/8 TR75 ***** válasza:
100%
Csernobilban nem atomrobbanás volt, hanem gőzrobbanás, aztán pedig tűz (a grafitrudak gyulladtak meg).
2019. máj. 27. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 TR75 ***** válasza:
100%
2019. máj. 27. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Akkor miért volt akkora a sugárzás? A fûtõanyag nyugalmi állapotban maradt?
2019. máj. 27. 15:12
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Az atomreaktor azért nem tud bombaként felrobbanni, mert alacsony dúsítottságú uránt használ, egyszerűen nem elég nagy az urán 235 aránya ahhoz, hogy önfenntartó láncreakciót tudjon létrehozni(atombomba kb 85-90% feletti dúsítottság, reaktor fűtőrúd pedig 2-5% dúsítottság). Ezért van szükség a moderátor közegre, ami lelassítja a bomlásból keletkező neutronokat, hogy azok képesek legyen maghasadást előidézni, ez a moderátor Csernobil esetében grafit volt, és ennek a grafitnak a füstje volt az ami miatt a sugárzás olyan mértékben el tudott terjedni Európában.
2019. máj. 27. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

"Az atomreaktor azért nem tud bombaként felrobbanni, mert alacsony dúsítottságú uránt használ, egyszerűen nem elég nagy az urán 235 aránya ahhoz, hogy önfenntartó láncreakciót tudjon létrehozni(atombomba kb 85-90% feletti dúsítottság, reaktor fűtőrúd pedig 2-5% dúsítottság)."


hát nem.

ez a reaktor pont u.n. pozitív üregtényezőjű reaktor volt, ami pontosan azt jelenti, hogy a szabályozóközeg nélkül a reaktorban elszáll a láncreakció.


magát a robbanást is pont az okozta, hogy teljesen kihúzták a reaktorból a szabályozó rudakat, amik helyét átvette a víz. a reaktor elkezdett elszállni, erre visszanyomták a rudakat, de azok végén volt egy fém sapka, ami kinyomta a vizet, de közben grafit még nem volt bent a reaktorban és ettől sokszorosára ugrott a teljesítmény. (amitől elgörbültek a szabályozórudak sínjei és már nem tudták betolni a rudakat)


amiről te beszélsz, az a negatív üregtényezős reaktor, ami egy biztonsági fejlesztés, de ez a reaktor nem ilyen volt.


"miért nem olyan formában robban fel mint pl egy atombomba"


mert a keletkező hőtől szétreped/elolvad a fűtőanyag ami megszünteti a rendszer kritikus állapotát, azaz leállítja az önfenntartó láncreakciót.

az atombombáknál komoly feladat, hogy ideiglenesen összetartsák a hasadóanyagot, különben a rendelkezésre álló anyagnak csak töredéke venne részt a robbanásban.

2019. máj. 27. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen én is azt olvastam hogy nem megfeleõen kezelték a szabályzórudakat.
2019. máj. 27. 18:54
 7/8 anonim ***** válasza:

Ténylegesen két probléma volt.

1. Elhanyagolták a karbantartást, sok szabályozó nem működött megfelelően.

2. Tiltott kísérletet akartak végrehajtani, az atomhasadás sebességét vizsgálták (szabálytalanul).


A figyelmetlenség hatására későn észlelték, hogy a reaktor túlmelegedett. A pánikban nem tudták a grafitot megfelelően működtetni, a rossz berendezés hibásan működött, túlmelegedés következett be, mert a reakció nagyobb volt a megengedettnél, több hőt termelt, mint el tudták vezetni, és egy idő után akkora hő keletkezett, hogy a berendezés anyaga olvadni kezdett. Ekkor robban fel a gőznyomástól a tartály, és ez a robbanás vitt magával és terített szét sugárzó alkatrészeket, vizet, szinte a teljes belső berendezést.

A hőtermelés izolálása napokig tartott, az akkor ott dolgozók döntő többsége rövid időn belül meghalt.

2019. máj. 27. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

"1. Elhanyagolták a karbantartást, sok szabályozó nem működött megfelelően.

2. Tiltott kísérletet akartak végrehajtani, az atomhasadás sebességét vizsgálták (szabálytalanul)."


nem igaz. egyik sem.


"A figyelmetlenség hatására későn észlelték, hogy a reaktor túlmelegedett."


nem.


bár vannak részletek amik igazak abból, amit írtál, az egész összességében teljesen hibás. köze nincs a valósághoz.


1. előre megtervezett kísérletet végeztek, pontos utasítások szerint. arra voltak kíváncsiak, hogy lehet-e a reaktort önfenntartóan üzemeltetni, azaz csak annyi energiát előállítani vele, amennyire a reaktornak magának szüksége van. (szivattyúk, működtetőmotorok stb.)


2. technikailag semmi gond nem volt a reaktorral és a reaktorhoz kapcsolódó berendezésekkel. minden úgy működött, ahogy megtervezték, a gond az volt, hogy rosszul volt tervezve. a vízhűtésű grafitmoderálású reaktorok (mint ez is volt), egy komoly veszélyforrással rendelkeztek, az u.n. pozitív üregtényezővel. erre Teller Ede és kollégái jöttek rá még a 40-es években. egyszerűen fogalmazva arról van szó, hogy hűtővíz nélkül a láncreakció sebessége és ezzel a reaktor teljesítménye is megnő és a hűtővíz nélküli reaktor biztosan leolvad. (szemben a negatív üregtényezőjű reaktorral, amiben hűtővíz nélkül lelassul, majd akár meg is áll a láncreakció) ez azonban titkosított adat volt, így az oroszok nem tudtak róla.


ez volt az első dolog ami a balesethez vezetett.

a második az, hogy ugyan a kísérletet előre eltervezték, azt el kellett halasztani energiahálózati gondok miatt. eredetileg napközben akarták végrehajtani, de végül az éjszakás műszakra maradt, amikor már minden igazi szakértő bökte a kalapját és hazament, mert lejárt a munkaideje.


a kísérlet végrehajtását azzal kezdték, hogy elkezdték csökkenteni a reaktor teljesítményét. az alacsony teljesítményű üzemnél azonban fellép egy probléma. u.n. reaktorméreg szabadul fel. ez egy olyan bomlástermék, ami hatalmas neutronbefogó képességgel rendelkezik, azaz még inkább folytja a reaktort. ettől a teljesítmény még jobban leesik, gyakorlatilag a reaktor belefullad a saját bomlástermékébe.


hogy ellensúlyozzák a hatást kijjebb húzták a szabályozórudakat, de ez nem segített, a láncreakció tovább lassult, ezért teljesen kihúzták a rudakat.

itt lép a képbe a második tervezési hiba, a már említett fém sapkák a rudak végén és az, hogy felső állásban ezek a sapkák sem maradtak a reaktorban.

ebben az állapotában a reaktor már magára talált, a reaktorméreg gyorsan bomlani kezdett és egyre gyorsult a láncreakció is. hogy visszatérjenek a kísérletben előírt alacsony teljesítményre, elkezdték betolni a szabályozórudakat. amikor a fém sapkák beértek a reaktortérbe arról a részről kiszorították a vizet, amitől életbe lépett a pozitív üregtényező hatása. egyes vélemények szerint a reaktor teljesítménye hirtelen a százszorosára ugrott, mások szerint több százszorosára. a lényeg azonban az, hogy a hűtővíz egy része elforrt, ezzel még inkább nőtt a reaktor teljesítménye, a tető lerobbant, az összes víz elpárolgott, amitől még inkább nőtt a teljesítmény, a fűtőelemek széttörtek és elolvadtak, az olvadék átolvasztotta a reaktor alját, az alatta lévő betontalapzatot és szétfolyt a pincében. (elefántláb címszó alatt lehet róla képeket találni)


"...az akkor ott dolgozók döntő többsége rövid időn belül meghalt."


attól függ, mit értesz "akkor ott dolgozók" alatt.

a csernobili balesethez közvetlenül köthető halálozások száma 45 fő. tágabb értelemben ( pl. évekkel évtizedekkel később kialakuló leukémia) pár száz.


a statisztika alapon vett hatás (pl. rákos megbetegedések általános megnövekedése a környéken és tágabb viszonylatban) kb. 30000, de ez már a következő két évtizedre vonatkozik.

a Greenpeace által propagált több százezer meg teljes kitaláció.

2019. máj. 27. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!