Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Igaz hogy a virus nem élőlény?

Igaz hogy a virus nem élőlény?

Figyelt kérdés
2019. jún. 1. 15:30
1 2 3 4 5 6 7
 41/61 anonim ***** válasza:
66%

Azért nehéz hasonlatokban gondolkozni, mert a biológiában a kód és a funkció szorosan összekapcsolódik.


A DNS-RNS kód segítségével szintetizálódik egy fehérje, ami aztán a kémiából következően magától összeszerelődik egy gépecskévé, amivel lényegében bármit el lehet érni.


[link]


Pl ez a másológép is ilyen kód alapján készült.

Oyan mintha bedobnál egy szobába pár fémdarabot megfelelő mintákba hajtogatva, és összeszerelődne belőle magától egy Lamborghini.


Ezért nehéz makroszkopikus hasonlatot mondani a vírusokra vagy fehérjékre, mert ilyen nagyban nincs egyszerűen.

2019. jún. 2. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/61 anonim ***** válasza:
45%

Tényleg esetleg olyan hasonlat reális... adott egy önműködő épület. A víz, élelmiszer és áram is belül állítódik elő, vagy importálják. A házban van egy 3D fém-műanyag nyomtató, amivel szolgarobotokat, építő elemeket, egyéb gépeket lehet nyomtatni. Ez a nyomtató ki tudja a saját alkatrészeit is nyomtatni és összeszerelni.


A garászba egyszercsak beáll egy barátságosnak kinéző burkolatú (ez fontos) ál-élelmiszerhordó robot, ami feltölti magát a rendszerbe, és a 3D nyomtató a parancsot teljesítve sokezer ál-élelmiszerhordó robotot gyárt... a ház összedől , minden forrását felhasználta... és az álélelmiszerhordó robotok kirajzanak. A másolási hibák miatt egyre bonyolultabb és bonyolultabb kamu robotok jönnek létre véletkenszerűen, a sikeresek fennmaradnak.


A prionfehérje ennél is egyszerűbb. Mondjuk a fal építőelem alapból, de amikor érintkezik a normál építőelemmel amit a 3D nyomtató nyom, átalakítja azt.


Ez az átalakított építőelem nem jó, így végül összedől a ház.


A dózerek és markolók feltakarítják a romokat és elszállítják a további építkezésekre. Ott összekeveredbe egyre több és több építőanyagot alakít át, míg vegül minden összedől :d

2019. jún. 2. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/61 sadam87 ***** válasza:

Húha...


#28

"A vírust nem tartja senki előnek a tudományban. Attól hogy te nem értesz egyet azzal, ami alapján "besorolták" ide, az egyéni szoc probléma, szerencsére nálad okosabbak döntenek ilyen dolgokban."

#33

"Az, hogy a vírus nem él az egy tény."


Igen, pont erről írnak ebben a cikkben is. Vagyis, izé... ¯\_(ツ)_/¯

[link]

Itt meg biztos, csak poénkodnak... :D

[link]

Itt is azt írják, hogy az eredmények arra utalnak, hogy a vírusok mégiscsak élőlénynek tekinthetők, de hát ilyen áltudományos fake news oldalaknak nyilván nem hiszünk.

[link]


Szathmáry Eörsnek is elmagyarázhatnád, hogy az élet fogalma milyen egyszerűen definiálható.

[link]


#19

"Ha valami egy kategóriába sem esik bele, akkor egyikbe sem tartozik."

Ha elfogadjuk ezt a logikát, akkor a 12. válaszodban hamisan állítottad, hogy a vírusok nem élnek, hiszen a nem élő kategória határán vannak, tehát nem esik bele. (Mellesleg nem azt állította, hogy nem esik bele, hanem hogy a határán van.)


Emellett további gyöngyszemek:

1. "Első óra az egyetemen: a vírus az élő és az élettelen rendszerek határán áll." Tekintély alapú, forrás nélküli hivatkozás, ami ráadásul pont a tudomány lényegét, a dolgokra való kérdezést, kételkedést zárja ki.

2. Egészen bámulatos, hogy ennyit sikerült úgy írni az élet definíciójával kapcsolatban, hogy nem csak hogy nem írtad le, hogy milyen definícióra gondolsz, de semmilyen hivatkozást sem adtál rá.

3. Ennél is izgalmasabb, hogy amennyire én láttam, egyetlen érdemi érvet sem írtál az álláspontod mellett egyetlen válaszodban sem. Volt tekintély alapú hivatkozás (mindenki így gondolja), tényként való beállítás (már az első órán...), jó adag személyeskedés. Nem volt: érdemi érv, bármilyen konkrét hivatkozás (ami mondjuk szintén a tudományos munkásság alapja.

(Természetesen lehet, hogy a sok szövegben megbújik olyan érv, indoklás, ami elkerülte a figyelmemet, ha van, kérek mindenkit, segítsetek felvilágosítani.)


Összegezve: remélem, nem mondtál igazat a mikrobiológus állással kapcsolatban, mert különben nagyon sötét képet fest a magyar tudományos élet mai állásáról.

2019. jún. 3. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/61 sadam87 ***** válasza:

Az meg külön elkeserít, hogy a 73%-os válaszoló szép, logikusan felépített és alapos válaszait ilyen következetesen sikerült lepontozni. Miközben a 67%-os válaszoló "ellenérvein" kívül senki nem mondott semmit arról, mi lenne vele a hiba.


#35

Nagyon is jó kérdés, pont olyan, ami problémákat tud állítani az élet egyértelmű definiálásával szemben. A 36. válasznál jobbat nem tudok rá adni.

2019. jún. 3. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/61 anonim ***** válasza:
Megérdemeltem a lepontozást, mert szémélyeskedtem én is az elején. :( Utólag is elnézést ezért.
2019. jún. 3. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/61 A kérdező kommentje:
Az itteni többséghez képest még finom volt mindenki. Arról nem is beszélve, hogy rengeteg részletes érvet s ellenérvet is olvashattam. A magam részéről köszönöm mindenkinek! (Ez nem azt jelenti a részemről, hogy legyen vége, szívesen olvasok még további hozzászólást is.) ritkán írnak a kérdéseimre ilyen tartalmas hozzászólásokat, a leggyakoribb (már amikor értelmes válasz jön) hogy használjam a keresőt, esetleg egy egy körítés nélküli linket is ir valaki. Itt nem ez történt.
2019. jún. 3. 20:28
 47/61 anonim ***** válasza:
0%
Inkább az az elkeserítő, hogy még mindig ezen pörög, pedig már állítólag lezárta a vitát :D szánalom. Mégis mi a logikus magyarázat? Én is egyet sem látok, csak ide nem való cikkek linkelgeteset, 20 millióba tagolt bekezdések, valaki úgy látszik nem tud szöveget szerkeszteni. De hogy semmit nem magyarázott meg, az is fix. Ezen nincs is. Ha tanult volna bármikor is biológiát, akkor tudná, hogy mennyire nevetséges az állítása, bár inkább röhejes, megemlítettem a kollégáimnak, szereztem vele nekik egy jó napot. Nem tudom mikor érjük el azt, hogy valaki nézzen utána valaminek, aztán szóljon bele egy témába, ne így tök laikusként.
2019. jún. 3. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/61 anonim ***** válasza:
0%
Mellesleg ugyanazt ismetelgeted folyamatosan. Mást próbálsz beállítani h.lyenek, hogy eltereld a saját idétlenségedről a figyelmet. Ismerem sajnos ezt a típust. Szerintem ne égesd itt magad tovább, mert egyértelmű, hogy nem értesz a témához
2019. jún. 3. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/61 anonim ***** válasza:
#47, Egy kis olvasás-értelmezési gyakorlat: nem hozzád címeztem amit írtam. Veled lezártnak tekintem a beszélgetést.
2019. jún. 3. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/61 anonim ***** válasza:
0%
Jah bocs, mint a dedoban, hozzám nem szólsz, csak másnak mondod ugyanazt, mintha nem neked mondanám :) tényleg sokkal jobb xd
2019. jún. 3. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!