Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A technológiai szingularitást...

A technológiai szingularitást hogyan kell elképzelni?

Figyelt kérdés
Nem tudok elképzelni pl. egy autó esetében. Vagy egy mobiltelefon esetében. Vagy egy számítógép esetében. Vagy egy úrhajó esetében. Had ne soroljam, nem tudom elképzelni hogyan fog megvalósulni. Miben lehet majd látni?
2019. júl. 1. 18:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Míg odáig érsz, semmit nem fogsz látni, éled a hétköznapi életed és használod a mindenkori eszközöket, ez egy folyamatosan változó időtartam. A mostani egyre gyorsuló és táguló technológiai fejlődés új lehetőségeket, új megoldásokat/eszközöket hoz létre, amik által szintén új lehetőségek nyílnak és ezeket a távoli új lehetőségeket már nem lehet itt és most megjósolni.

(és ez így volt 100-200 éve is, a technikai megoldások mindig az addigi lehetőségekre építettek, pl. az első gépkocsik megépítése idején nyilván nem jósolta meg senki a légzsákot meg a szervókormányt, mert nem voltak még meg a gépészeti, elektromos előzményeik)

A tech. szing. elmélete szerint a technológiai fejlődést csak egy darabig lehet többé-kevésbé előrejelezni és jósolgatni a társadalmi hatásait. A mostani állás szerint szerint nem lehet megmondani, hogy pl. 2040-50-60-ban milyen technológiánk, milyen eszközeink lesznek, mi lesz MI helyzetével, stb. Gondolj pl. az okostelefonok robbanására, 20 éven belül mennyi mindent felforgatott és átalakított.

2019. júl. 1. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
3%
Sosem fog megvalósulni. Olvasgass a klímaváltozás témájában és arcon csap a kegyetlen valóság...
2019. júl. 1. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
2019. júl. 2. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Tislerics Máté ***** válasza:
56%

A nem túl távoli jövőben elkezdik bevezetni a kutató és tervező mesterséges intelligenciákat (MI). Megjelennek az első MI által tervezett eszközök és az első tudományos felfedezések, elméletek, amiket MI fedezett fel, dolgozott ki és dokumentált.


Ez megy majd pár évig, majd megjelennek az első olyan

MI által tervezett eszközök és felfedezések, amiket csak évtizedek alatt tudnak megérteni a szakemberek. Párhuzamosan fogják fejleszteni az oktató MI-ket, amik megpróbálják majd konyhanyelven elmagyarázni a felfedezéseiket. Ez már amúgy bőven a nanotechnológia és kvantum-számítógépek világa lesz.


Aztán egyre csak gyarapodnak az ember számára túl magas felfedezések, technológiák. Ezek szépen felhalmozódnak és azon vesszük észre magunkat, hogy az eszközeink feléről még a mérnökök sem tudják, hogy működik. Ezek a tárgyak valóban olyanok lesznek mint a varázslat, vagy mágia. Tulajdonképpen beköszönt a varázsfőzetek és mágikus tárgyak világa. Csak annyi lesz a különbség, hogy a varázslók egy nagy szerverfarmon fognak "éldegélni" dobozokba zárva amiket az ember üzemeltet és pénzel.


Na itt elveszik a kontroll és totálisan kiszámíthatatlan lesz a technológiai fejlődésünk. Az új termékeket és technológiákat, persze mi fogjuk bevezetni és piacra dobni, de az MI mérnökökkel már nem fogunk tudni konzultálni, mert nem értenénk miket mondanak a műszaki tartalmakról.


Ezek után már képtelenség jósolgatni, hogy mi lesz a jövőben. Mégis ki tudná megbízhatóan előrejelezni mi történne, ha varázslók lepnék le a bogyót. Na kb. a Technológia szingularitást is így kell elképzelni...

2019. júl. 2. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Halmai Annamária ***** válasza:
52%

Szerintem nem kell ettől annyira parázni. Már párszor hitte azt az emberiség hogy vége, mindent tudnak a világról, meg mindent feltaláltak. Aztán kiderült, hogy mégse. Közelében nem vagyunk semmilyen szingularitásnak, se az ember módjára gondolkodó mesterséges intelligenciának. Egyelőre csak big data van és az alapján dolgozó szimpla algoritmusok.

Korlátozott körülmények között el lehet érni fejlődést, pl önvezető autók, arcfelismerés, stb, de csak azokon a területeken ahol rendelkezésre áll nagy adat.

Majd akkor magyarázzon nekem bárki a szingularitásról amikor reggel egy robot hamarabb és kevesebb energia felhasználásával kivasalja a ruhámat munkába menet előtt, mint én magam, vagy ha összerittyent nekem egy reggelit, esetleg bevakolja a házat, vagy méginkább megszerei a gázt, tetőt fed, tutajt ácsol, stb. Sehol nem vagyunk még ezekhez, és nem is leszünk jódarabig. Az emberi gondolkodás, szövegértés közelében nem jár az MI. 2045-re sem lesz itt semmi ezen a téren. Lesznek nagy előretörések sok területen, de a hawking sugárzást, relativitáselméletet, és a többi tudományos felfedezéshez mérhetőt nem a gépek fognak tenni, hanem az emberek.

Más kérdés hogy így is meglesz a maga veszélye és haszna az MI-nek, de az nem mesterséges intelligencia valójában amit ma MI-nek hívunk, hanem bonyolult algoritmusok. Az emberi gondolkodás eleve nem is algoritmikus.

2019. júl. 2. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"Közelében nem vagyunk semmilyen szingularitásnak"

Nem is ez a dolog lényege, hogy közel vagyunk-e, hanem hogy bekövetkezik-e majd, és milyen jelenlegi folyamat eredményeképpen.

2019. júl. 2. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

A jövő csökkenő megjósolhatóságára egy példa:

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__programozas..

2019. júl. 2. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
#4 És akkor ezek a szuper okos mesterséges intelligenciával rendelkező gépek, robotok majd meg fogják tudni gyógyítani a gyógyíthatatlan betegségeket? Tudnak majd agyműtéteket végezni, megoldani a világban fellépő problémákat? Én úgy érzem, hogy nem lesz ebből semmi. Szimplán csak pár embernek túlszárnyalt a fantáziája. Sosem fog egy robot olyan intelligenciára szert tenni, hogy megmondja, mit kell csinálni, hogy egy gyógyíthatatlan beteg meggyógyuljon. Mit számít, ha van egy 100 terabájtos pendrájvom, ha közben szenvedek egy betegségben, vagy éppen a szüleim. Az igazi áttörés nem abból áll, hogy hú de nagy teljesítményű a számítógépem meg a telefonom. Ez nem elég, mert ez nem segít a lényegen, nem ez a fő probléma, hanem a betegségek és egyéb problémák. Azokat kell megoldani. Persze örülnék, ha lenne egy szupererős számítógépem, meg okoseszközeim, amikkel sokkal gyorsabb lenne minden. De az az érzésem, hogy csak ennyi. Gyorsabb lesz, kényelmesebb lesz, jobb lesz. De csak ennyi. Továbbra is lesz betegség, igazságtalanság, háború, bánat, stb.
2019. júl. 2. 17:59
 9/11 Tislerics Máté ***** válasza:
53%

#8! ,,Továbbra is lesz betegség, igazságtalanság, háború, bánat, stb."


Persze hogy lesz! nem fogják minden problémánkat megoldani. Nem kell ennyire elszállni. Megoldanak majd csomó problémát, amit mi nem tudunk. Ezt teszik az első számológépek óta. És ez így is lesz.


Te nem tudsz elképzelni egy ilyen jövőt, de attól még ez egy reális fogatókönyv. A számítógépek egyre több mindenben vernek le minket. Mi indokolja ennek a folyamatnak a lassulását vagy leállását? Semmi! A számítógépek jobb problémamegoldók lesznek mint mi. Kreatívabbak, szélesebb látókörűek, kb. okosabbak, kevésbé befolyásolhatóak, stb....


Nem értem miért olyan ördögtől való, hogy megalkossunk egy okosabb entitást, mint mi. Nem kell túlmisztifikálni az embert. Mi is csak élőlények vagyunk. Nem istenek. Balgaság azt gondolni, hogy az emberi agy a teremtés csúcsa. Miért ne lehetne jobb gépet építeni az emberi agynál? Mert az szent és sérthetetlen? Ugyan már. Csak egy gép, ami üzemeltet minket. Legyünk reálisak. Nem kell itt misztikus dolgokat belelátni a létezésünkbe. Az agy egy gép. Bonyolult meg minden, de nem végtelen kapacitású. Tehát esendő! Lehet, hogy itt van bennünk a szent lélek, meg Isten figyel ránk, de attól még a kreativitás egy agyi folyamat. Ami nem tökéletes. Tehát lehet jobbat csinálni. max nem foguk tudni, de elméletileg lehetne... (szerinted nem! ok) Ez aranyos, de a dolgok nem így működnek. Ami lehetséges az meg is történik....


Régen meg tudtunk verni egy sakk programot. Ma már nem. Pedig oda is kell ám kreativitás, okos stratégia, stb... A gép ebben is már jobb nálunk. Ha előrevetítjük ezt a folyamatot, akkor be kell látnunk, hogy nemigen marad olyan képesség, amiben örökké jobbak tudunk lenni a gépnél.


Ha már szinte mindenben leköröznek minket, akkor lehet esély a technológia szingularitásra. És Akkor meg kell tapasztania az emberiségnek, hogy milyen az maikor a gyermeke túlnő rajta...

2019. júl. 3. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Oké, és mi lesz a szingularitás eredménye 200 év múlva? Vegyük azt, hogy az emberiség túléli a klímakatasztrófát meg mindent, ergo éli továbbra is az életét. De milyen lesz egy okostelefon a technológiai szingularitás világában? Pl. amikor már 100 éve ebben a szingularitásban élnek, és folyton jobb és jobb telefonok lesznek. Mi lesz a "vége"? A "csúcs"? Legalábbis mi számít majd "csúcsnak" 2200-ban? Mondjuk nem tudhatod. De.. az a baj, hogy én sem tudom elképzelni. Így lehet, hogy a szingularitás nem is lesz olyan gyors és nem is hoz olyan nagy változásokat, mint ami a nevéből következne. Inkább szingularitás helyett érdemesebb lenne a "folyamatos fejlődés"-t használni. Szerintem. (Bár mondjuk ez nem olyan hangzatos.)
2019. júl. 4. 14:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!