Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mitől vannak a Wolframalpha...

Mitől vannak a Wolframalpha orbitális bar0mságai?

Figyelt kérdés

[link]

vagyis sum 1/(n*ln(n)*ln(ln(n))*ln(ln(ln(n)))*ln(ln(ln(ln(n))))^2) from 16 to inf

"More digits"-el lehetne pontosítani, de mindegyik baromság, egyre több (száz) tizedesjeggyel.

Ha csak 10000-ig, vagy 100000-ig összegezte volna, már látszana, hogy nem jó (4.2092..., ill. 8.6591...).

Az összeg monoton nő, minden n>16-ra pozitív a kifejezés.

Ha csak 4000000-ig összegzünk, már egy nagyobb számot kapunk, kb. 8.2 millió:

[link]

De ez is hülyeség, mert csak n=3814279 esetén több mint 14 milliárd adódik az összeghez ...



2019. aug. 13. 00:46
1 2 3
 11/26 A kérdező kommentje:

Attól, hogy a tagok a 0-hoz tartanak, még nem következik, hogy az összeg konvergens.

Lásd pl. sum 1/n

Ha az utolsó tényező (4 ln) nem lenne a négyzeten, akkor divergens, ez pedig kisebb, de ebből nem következik semmi.

2019. aug. 14. 13:54
 12/26 A kérdező kommentje:

"Egyébként nem tapasztaltam sose, hogy rosszul számolna a wolframalpha..."

Ennek nullának kéne lenni:

[link]

De így meg jó:

[link]

2019. aug. 14. 14:30
 13/26 anonim ***** válasza:
100%

Ez a tanh-s jó :D. Numerikus kerekítési hibák halmozódása könnyen előjön rajta ahogy próbálgattam. Negatív végtelen-t adott meg 0.186805999... a python függvénykönyvtárak aktuális precízitástól függően, de 3.0*10^-2006-ot is sikerült kihozni vele.


"Attól, hogy a tagok a 0-hoz tartanak, még nem következik, hogy az összeg konvergens."


Beugrottam a csőbe.

Szóval ide írj a fórumra [link]

Ide az üzemeltetőknek : [link]

Nem tudom hogy konvergens e, gyenge játékos vagyok ehhez, akárhogy próbáltam kihozni semmi eredménye.

Itt is megkérdezheted : [link]


Kérdező meggyőztél, nem fogom használni a wolframalpha-t.

2019. aug. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
Érdekes, hogy ugyanazon képesek vagytok rugózni napokig. Az 5-öst választ pedig elkerültétek...
2019. aug. 14. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim ***** válasza:
74%

Most lesz 1 napja hogy láttam a kérdést egyáltalán, szóval napokról nincs szó. A másik hogy nem veszek figyelembe ilyen válaszokat, kifogások nem tudnak érdekelni. Ha nem tudja akkor írja azt a program hogy nem tudja vagy írja azt hogy ez csak egy heurisztikus becslés vagy valami hasonló és ne félrevezesse az embert. Ne csináljon úgy mintha tudná a választ amikor nem tudja. Nem ide tartozik, de erről az jut eszembe mint amit próbáltam luxus autót, sávtartás egyből elrontotta, jaa mert nem volt olyan jó a felfestés (ugye a hulladék magyar utak mint tudjuk), aztán hiába tartotta, csak költői kérdés szerinted megyőző volt ezek után? (Jópofa a gyártó is meg a magyar utak is, hogy ők mossák kezeiket minden felelősség az enyém, én vezetek akkor is jogilag legalábbis.) Önparkolás : hagyjuk már, az is mit csinált be se tudott állni ahova kellett volna, hagyományosan kellett beparkolni mert kapu elé állt volna be szabálytalan helyre. Parasztvakítás, csak arra jó hogy mutogatni hogy ilyet is tud, könnyebb vezetnem ha nem használom azokat a funkciókat.


A másik pedig az, hogy komolyan csak így becs szóra el is kéne hinnem ,hogy a szimbolikus matematikát tudja, nem ekkora rakás sz@r abban is?

2019. aug. 14. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
100%
Még annyival egészíteném ki, hogy ne csak tipikus fikázás legyen (kiverte nálam a biztosítékot hogy ilyen hibákat tartalmaz), hanem én is beleestem abba a hibába hogy megoldási javaslatot nem írtam. Kérdező vagy bárki értelem szerűen az említett helyekre megírhatja (angolul), én csak ide írom. Amit a kérdező felfedezett meg én is hogyha így írom be máshogy számol (én esetemben hogy 2 vagy 2.0 ennyi volt a különbség), ebben az esetben meg nem (tangens hiperbolikus-os számítás). Illetve egyik esetben beláttuk hogy rosszul számol, a másik esetbe meg mi se tudtuk hogy jó e (divergens e ?). Ez alapvetően jó, hogy több különböző számítási, becslési módszert, heurisztikát használ, csak nem használja ki okosan ezt a lehetőséget. Az utasszállító repülőkön is alkalmazott egyik biztonságtechnikai elve nagyban segítene ezen hibák ellen. A minimum szint erre vonatkoztatva az ,hogy legalább 3 különböző számítási módszert eresztene rá párhuzamosan futtatva és amit a többség ad azt fogadná el. Elvi felső korlátja nincs, nem csak 3 hanem bármennyi lehet amennyi csak ki van dolgozva, illetve amennyi számítási kapacitás van rá meg pénz. Szigorítás lehet még ,hogy akkor írna eredményt a felhasználónak ha mindegyik módszer szerint ugyanaz az eredmény. Aztán lehet finomítani ,hogyha nem mindegyik szerint ugyanaz csak a többség szerint akkor azt írná, hogy valószínűleg ez a megoldás. Továbbá ezen eseteket külön naplózná a fejlesztőknek ahol nem volt a különböző módszerek számítási megoldása között teljes konszenzus és ezen hibák javításán dolgoznának.
2019. aug. 15. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

Meglett a megoldás:

Az összeg konvergens: 14845208184.29923289...

És hogy ne csak fikázzuk a Wolframalphát, segített!

[link]

Mondjuk éppen a konstanst nem annyira könnyű kiszámolni, de megoldható, csak n=4-5 millióig tényleg összegezni kell, + 1/ln(ln(ln(ln(n+0.5))))

4000000, 14845207315.489008733480071, 14845208184.299232899241271

5000000, 14845208029.763298055526459,

14845208184.299232897205152

6000000, 14845208091.015133708399892, 14845208184.299232897198549

7000000, 14845208114.104916045864298,

14845208184.299232897197699

2019. aug. 15. 11:24
 18/26 anonim ***** válasza:

#15-16 Attól, hogy te nem látod mi a wolframalpha érvényességi köre, még nem feltétlen a fejlesztőket kell okolni.

A numerikus matematikai feladathoz numerikus matematikai programcsomagot kell választani. Ez olyan dolog, amikor mész bevásárolni, 100Ft kell a kosárba, de te az 50Ft-ost akarod beleerőltetni. Hát nem fog menni.

Egyébiránt az autós példához: akinek automatikus sávtartásra meg automatikus parkolásra van szüksége, az közlekedjen taxin.

2019. aug. 15. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%

"#15-16 Attól, hogy te nem látod mi a wolframalpha érvényességi köre, még nem feltétlen a fejlesztőket kell okolni..."

Hiába állítod, hogy mi az érvényességi köre attól még tudja valamennyire ezeket is. Továbbá meg megoldási javaslatot írtam. Ne ne legyenek illúzióink, ott is lehet hiba amire te azt mondod, hogy abban jó. A megoldási javaslatom az esetben is alkalmazható. Azért mert nem tudok mondani példát olyan esetre az nem bizonyítja, hogy hibátlan. Ez a rendszernek egyfajta önvalidálása lenne egyben, nem véletlen használják olyan rendszereknél ezt az elvet ahol sok emberi élet múlik rajta mint pl a repülőgépen.


"Meglett a megoldás:"

Arra én is gondoltam már amikor próbáltam rájönni csak beletört a bicskám (gyenge vagyok ilyen matek területen) és nem tartottam relevánsnak említeni, nem összegeztem milliókig, de ezt már nem tudom hogy van integrálásnál. Amit találtam neten hogy kell integrálni az már a könyökömön jön ki.

Tudjuk hogy integrálásnál F függvény határozott integrálja "a" és "b" között f(b)-f(a) ha F primitív függvénye f. Ha x eleme {a,b} f(x) esetén nem értelmezett a függvény akkor a határértékét kell venni x helyen és a határértékkel kell számolni.

1/(n*ln(n)*ln(ln(n))*ln(ln(ln(n)))*ln(ln(ln(ln(n))))^2) primitív függvénye -1/ln(ln(ln(ln(n))))

ha 16-170-ig integráljuk a függvényedet akkor 1/ln(ln(ln(ln(16)))) - 1/ln(ln(ln(ln(170)))) lesz.

Viszont ha 16-végtelenig akkor lesz egy határérték ami limes n->végtelenbe 1/ln(ln(ln(ln(n)))) = 0. Akkor meg hogy van ez? 1/ln(ln(ln(ln(16)))) - 0 ? Ez meg hülyeség.


A másik a python-os sympy modul szerint meg végtelen lesz.


from sympy import *

init_session()

ln = log

integrate(1/(x*ln(x)*ln(ln(x))*ln(ln(ln(x)))*ln(ln(ln(ln(x))))**2),(x,16,oo))

Ha csak a határozatlan integrálja kell akkor stimmel (a log nála az ln, az elején csak kényelmi szempontból írtam ln=log-t): integrate(1/(x*ln(x)*ln(ln(x))*ln(ln(ln(x)))*ln(ln(ln(ln(x))))**2),x)


A határértéket is jól kihozza: limit(1/log(log(log(log(x)))), x, oo)


Segítség ha nem ismernéd az N függvény a sympy modulban az adott sympy objektum vagy szám numerikus közelítését adja meg, megadható neki második paraméterbe (nem kötelező) az hogy hány tizedes pontossággal dolgozzon.

Azért fenntartással kell kezelni ezt a sympy kalkulus részét, ez is már viccelt meg.


A másik, hogy olyan lehet e hogy véges lesz a sorösszeg ha az integrálja n-től végtelenig pedig végtelen? Hiszen sorösszeg a diszkrét eset, olyan mintha lépcsős függvény lenne ami alatt a területet kell összegezni, ami eltér a folytonos esettől.

2019. aug. 15. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:

"hogy hány tizedes pontossággal dolgozzon"

javítás: hány értékes jegy pontossággal dolgozzon.

2019. aug. 15. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!