Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha az emberi agyból eltávolíta...

Ha az emberi agyból eltávolítanánk azokat a területeket amik a szabad akarat célját szolgálják (észlelés, mozgás koordináció stb) akkor mi is csak egy ösztöni teremtmények lennénk mint az állatok?

Figyelt kérdés

Fa vágás közben gondolkodtam el ezen hogy ha alszunk akkor az agyunk tudatos része kikapcsol magyarul döntésképtelenek vagyunk és csak ösztönök vezérelnek.

Az álom pedig mint tudjuk az agyunk generálta világ.

Én arra a következtetésre jutottam hogy amíg alszunk addig az agyunk tudatos része pihen a valóságra és az ösztöneinket pedig elengedi hogy kiélje magát a generált világba. Kb mintha ébren az agyunkat láncon tartva sétáltatjuk és éjszaka meg szabadjára engedi az ember egy zárt és biztonságos helyen. Szerintetek van alapja?



2019. szept. 24. 18:08
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
84%

Először is tisztázzuk, a szabad akarat csak illúzió.


Az agy egy fejlett bioszámítógép, ami a belső állapotokból és külső ingerekből kiszámolja a döntést. Az hogy te fát vágsz, vagy iszol egy sört, mind ilyen számítások eredménye.


Az észlelés (szenzoros),mozgató, motoros funkciók sem nevezhetőek magasszintű funkcióknak. Az állatoknál is ugyan úgy létezik.


Viszont hogy összeálljon a teljes "mozi" ahhoz bonyolult thalamokortikális pályarendszer kell. Tehát az éntudat-öntudat ez a rendszer. Amikor alszol/elájulsz akkor szétkapcsol ez a hálózat.


...

Egyébként rengeteg tudattalan, reflexes rész van az agyban, amihez nem kell neokortex sem. Ha eltávolítják, avagy dekortikálják az állatot, egy csomó funkció megmarad és vegetatív állapotban él tovább.


Ez az állatoknál is ugyan úgy létezik és az embernél is.

2019. szept. 25. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 Wadmalac ***** válasza:
100%

Kicsit keverednek a dolgok.

Az önálló akarat nem tudatfüggő.


Az ösztönös lény is öntevékeny és döntésképes.


Az emberi önálló tevékenység más téma.

A tudatos akarat bizony kikapcsolható.

A huszadik század közepén sajnos elég elterjedt módszer volt sok idegi betegség radikális kezelésére a lobotómia, a homloklebeny átvágása.

Ez a szerencsétlen alanyokból "zombikat" csinált, szinte a kilégzés-belégzést is utasításba kellett nekik adni, parancsszóra mindent megcsináltak, de anélkül semmit.

2019. szept. 25. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:

Elég sok állatnak van szabad akarata.

Álomban pedig nem az ösztönök működnek, Hanem az az agyterület, amelyik éppen aktív. Előfordulhat tudatos döntés is - de döntés az biztos, hogy van.

2019. szept. 25. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Sajnos az ember sem tekinthető totálisan szabad akarattal rendelkező élőlénynek. És az állatok sem tekinthetőek totálisan ösztönlényeknek. A valóság ennél sokkal árnyaltabb:


Döntéseinket genetikai, hormonális, de még a testünkben élő mikroorganizmusok is befolyásolják. Nem vagyunk képesek megmásítani azokat a döntéseket, amiket agyunk már előre meghatározott nekünk.


De az állatokat sem lehet csupán ösztönlényként kezelni. Legalábbis a bonyolultabbakat semmiképp sem. Számukra is megvan a szabad akarat illúziója legalább olyan hihető formában, mint az embernél.

Az embernek valamivel fejlettebb az agykérge mint a többi emberfélének. (csimpánz, gorilla, orangután,) De nem működik másképpen. Ha mi úgy gondoljuk, hogy szabad akaratunk van, akkor a csimpánz is úgy gondolja! Nincs olyan speciális terület az agyunkban, ami a szabad akaratért lenne felelős és csak nálunk embereknél van jelen.


Sokan persze a lélekre fogják. Egy természetfölötti dologra, de erre sose volt bizonyíték és semmi sem indokolja a meglétét. Maximum az emberi képzelőerő...


Nem érdemes szétválasztani az embert az állatvilágtól semmilyen szempontból sem. Az ember egy furcsa főemlős. Nincs olyan speciális képességünk, ami kiemelne miket az állatvilágból. Maximum bizonyos dolgokban jobbak vagyunk.

2019. szept. 25. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
82%
Őket hívjuk Fidesz szavazóknak.
2019. szept. 25. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%

#14, Teljesen egyetértek. A főemlős gerinceseknél mindenképp létezhet szerintem öntudat.


A felépülése hasonlíthat ahhoz amikor reggel felébredsz és bootol be az agyad.


Az egyszerűbb aggyal rendelkező lények, pl macskák, kutyák sok dolgot ösztönösen tesznek, de a belső mozi náluk is létezhet. Szerintem egyszerű gondolataik mindenképp vannak, még ha nincsenek is tisztában azzal, hogy mik ők.


A kosárban párnák közt a macska lehet nem filozofál, de ugyan úgy vannak érzelmei és akár összetettebb vágyai kibámulva az ablakon.

2019. szept. 25. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

Az a baj a fele válasszal hogy a Mátrixból lett idézve :/

Én meg egy filmre nem alapozok ilyen dolgokat.

Már az a tény hogy az embernek nincs szabad akarata már ott megbukott hogy akkor az egész élet csak véletlen folyamat és mi csak bele látunk és érezzük. Ezt meg azért erősen kétlem. Főleg hogy hívő is vagyok.

2019. szept. 29. 12:07
 18/23 A kérdező kommentje:

Az agy nem egy bioszámítógép

Ugyanis az ember mindent a környezetéről másolt le. A természetről az állatokról az emberekről stb...

A számítógépet meg nem tudták máshogy megoldani így max a számítógépet lehet részletben az agyhoz hasonlítani nem fordítva.

2019. szept. 29. 12:10
 19/23 anonim ***** válasza:
100%

Ha hívő vagy, minek írogatsz tudományba?

Tedd fel vallás topikba, ott majd adnak számodra kedvező választ.


Az agy márpedig bioszámítógép, akár tetszik akár nem.

2019. szept. 29. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 A kérdező kommentje:
Feljebb említettem is hogy rossz kategóriába írtam ki.
2019. szept. 29. 13:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!