Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » El tudná valaki részletesen...

El tudná valaki részletesen magyarázni, hogy pl: bolygókon a jég, hogyan szublimálódik?

Figyelt kérdés
Ezt találtam csak [link] Azt nem értem mitől kezd a szilárd jég gázneművé válni, milyen folyamatok mennek végbe a felszínén?

2019. dec. 22. 17:30
 1/6 anonim ***** válasza:

Bizonyos légnyomás alatt a víznek nincs folyékony halmazállapota. 0 fok felett egyből gőzzé válik.


A Földön a széndioxid viselkedik hasonlóan, szárazjégből egyből gáznemű széndioxid lesz, de nagyobb nyomás alatt simán lehetne folyékony széndioxid is.

2019. dec. 22. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Akkor a Marson azért párolgott el mert nem volt elég nagy a légnyomás?Ha jól értem akkor az a 1bar nyomás ami a Földön van az összesűríti azt ami elpárolog és ettől lesz cseppfolyós?
2019. dec. 22. 19:27
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Folyékony halmazállapot csak légköri nyomás alatt tud létezni. Vákuumban még a szilárd anyagok is lassan, -nagyon lassan- gázzá szublimálódnak.


Minél nagyobb a légnyomás, annál tágabb hőmérsékletek között tudnak az egyes anyagok folyékony állapotban maradni.


A Himaláján pl. kuktában kell főznie a hegymászóknak, mert szabadon kinyitott fazékban már 50-60 fokon elforr a víz, nem elég meleg, hogy pl. krumplit főzzenek.


1 bar nyomáson 100 fokon forr a víz, 0.06 bar-on kb. 10 fokon, 3 baron kb. 150 fokon.


Otthon ha a kuktában forralsz vizet az simán elérheti a 150 fokot, mégis folyékony marad.

2019. dec. 22. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Mostmár értem.Télen vizes az út de süt a Nap, jóval 0 fok alatt van a hőmérséklet , de mégis kiszárad az út, ez hogy lehetséges?
2019. dec. 22. 19:41
 5/6 anonim ***** válasza:
74%

A minimális mennyiségű jég az úton földi légnyomás alatt is egyből szublimál gázzá, a víz olyan anyag, ami minél melegebb, annál kisebb a térfogata (szemben a legtöbb anyaggal, amik hő hatására kitágulnak).


Amikor az úton lévő zuzmarát napfény és meleg levegő éri, akkor marsi körülményekhez hasonlóan egyből elpárolog, a folyékony állapot kikerülésével, mert egyszerűen annyira kevés jég, ráadásul nagy területen szétterülve, hogy nem tud folyékony cseppekké formálódni.

2019. dec. 22. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segístséged mostmár minden világos.Boldog Karácsonyt :)
2019. dec. 22. 20:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!