Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Lesz majd olyan hogy tudják...

Lesz majd olyan hogy tudják olvasni a gondolatokat? Vagy már létezik ilyen technológia?

Figyelt kérdés
Bármit le lehetne olvasni amit az adott ember gondol. Így megelőzni sok gyilkosságot és egyéb bűncselekményt.
2020. jan. 10. 09:44
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
47%
Hogy lesz-e ilyen abban max a kristálygömb segíthet, de attól, hogy ki tudod olvasni egy ember gondolatát ma, még nem jelenti, hogy megakadályozhatsz egy gyilkosságot holnap.
2020. jan. 10. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
57%
Nem, ne aggódj.
2020. jan. 10. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 EagleHUN ***** válasza:
79%

Jelenleg nem létezik ilyen technológia.

Még a sima interfészekkel is nehezen boldogulnak az idegrendszer felé vagy felől. Pl mű robotvégtagok mozgatásánál.

Meg pl CCD -t már ültettek egy vak retinájába amivel néhány pixel felbontásban látni kezdett.


De az hogy ilyen egyszerű jeleket tudnak adni az idegrendszernek és idegi jelekből egyszerű mozgásokhoz mozgatásokhoz ki tudnak olvasni jeleket az nem azt jelenti hogy a gondolatokból vagy a tudásunkból bármit látnának.

Annak a "kódolását" ugyanis nem ismerik.

Fogalma nincs a tudósoknak milyen kódolásban tárol az agy bonyolult információkat és gondolatokat.

Ha valamit ki is sikerülne olvasni onnan azt nem lehetne értelmezni sem megjeleníteni anélkül hogy ezt tudnánk és építenénk olyan gépet ami kezelni képes.


Szóval egyenlőre nem is megjósolható mikorra lenne ez meg.

Kizárni nem lehet nem lehetetlen a dolog.


Az viszont kijelenthető hogy sem távolról sem valami sisakkal nem lesz soha kivitelezhető a dolog.

Az interfésznek mindenképpen az aggyal közvetlen direkt kapcsolatban kell állnia.

Tehát ez egy koponyába ültetett aggyal összekötött szenzor nélkül kivitelezhetetlen, ennyit még a jövőre vonatkozóan is meg lehet jósolni.

Állatokon kísérleteznek ilyesmivel, de rendkívül kezdetlegesek még és ahogy fentebb írtam csak és kizárólag érzékelést tud vagy (érzékelést) azaz jelet ad be.

Komplex információkat nem tudnak átvinni se befelé sem kifelé.

2020. jan. 10. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 EagleHUN ***** válasza:
63%

"Itt olvashatsz róla bővebben [link]


->

Aláírás a cikkben legalul:

"2004

Dr. Drábik János: Tudatmódosítás

6. fejezet"


A jogász (Drábik) maradjon meg a (kaptafánál) jogászatnál ne írogasson ezoteriás hülyeségeket olyan témákban amikhez nem ért.

Vagy csellózzon egyet.

[link]

2020. jan. 10. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
0%
# 5/ mélységes tévedésben élsz, ha csak azt hiszed amit látsz. Évtizedekkel fejlettebb a hadi, titkos szolgálati kutatás. Bizonyítom, hogy ilyen agykontroll technikák már működnek a világban ma is. Persze az átlagember számára ez még olyan, mint a 80-as években a radarláthatatlan repülőgép vagy a star wars. Erről részben te is tehetsz, azzal hogy képezed magad.
2020. jan. 10. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
95%

Hihetetlen, hogy megint idetrollkodott ezekkel az áltudományos baromságokkal.

...

EagleHUN-al teljes egyetértésben, ezek jelenleg ilyen szinten állnak.


A kódolást próbáljuk megérteni, de sokkal bonyolultabb már alapvető dendritikus integrációknál is, nem hogy populációsan...

Szerintem még évtizedeknek kell eltellnie, mire pl a nagyon alapvető elsődleges látókéreg működését megértjük. Ez még csak a DSP a CMOS képérzékelő mögött... akkor képzeljük el az összetettebb gondolatokat, érzelmeket.


Annyiban viszont kiegészíteném, hogy az fMRI töretlenül fejlődik. Lehet be kell dugnod a fejed egy 7 Teslás mágnesbe, de területi aktivitás szintjén elég jól működik, és alap rekonstrukciókat már végezhetünk vele.


Nem kizárt, hogy a jövőben az MRI továbbfejleszthető, hiszen van molekuláris változata, az NMR. Technikailag nem tartom lehetetlennek a sejt szintű fMRI-t sem, akár valami tracer molekula segítségével.

Ha már akár 1 mm^3 is imagingelhető lenne sejt szinten az emberi agy mélyéről, akkor elég izgalmas lenne... mivel kb 5x5x1.5 mm már képalkotható egér agyából sejt szinten a legjobb optikai rendszerekkel és lézerekkel.

Jelenleg azonban az infrafény elnyelődése max 1500 um 3 foton emisszióval, szóval eddig látunk bele az agyba agyba megsértése nélkül

...

Van mellékesen egy másik megoldás, az az RF-optogenetika. Ilyen esetben génmódosítás által fényérzékeny csatornákat juttatunk a sejtekbe... ám ezek nem látható vagy infra fényre lesznek érzékenyek (segédmolekulával), hanem RF sugárzásra. Teljes agyterület kapcsolható ki-be adott rádiófrekvenciás hullámmal. Pl WiFi is akár, de mélyagyi területeket lehet vele távolról kikapcsolni. Pl a félelmet, vagy a fájdalmat.


Illetve nagy megoldatlan kérdés, hogy fizikailag lehetséges-e a fluoreszcenciához hasonló jelenséget elérni... csak épp mikrohullámokkal vagy RF hullámokkal amik eljutnak az agy mélyére.

Hagyományos esetben két infra fotonnal gerjesztjük egyszerre a molekulát, ami aztán egy látható zöld fotont fog visszadobni, mint "gondolatolvasás".


Ha a jövőben ezt sikerülne mélybe hatoló fókuszált elektromágneses hullámokkal elérni: mézerrel vagy rézerrel, és az emittált foton is ilyen spektrumon lenne... tehát ki is jutna, akkor detektálható lenne. Mivel ez térben lokalizált, elég csak a detekció idejét felírni tudbánk honnan jött. (fMRI-nél is mágneses tér gerjeszt, majd RF fotont ad le a molekula ha a gerjesztés abbamarad).

2020. jan. 10. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

...bocs a hibákért, a microwave emissszió is fluoreszcencia, csak nem látható spektrumon.


A kvantummechanikai hátterét nem tudom, de fizikailag működhet.


Egy gond van, a klasszikus optikai eszközöket (lencsék, specifikus tükrök, dichrók, szűrők, kristályok... stb) nem használhatjuk mikrohullám és RF esetén.


Ehhez nagyon speciális fókuszáló technológia kellene, ami egyelőre limitált. Egy biztos, az évszázad fontos tudománya lesz ez a fizikának.


Akkor talán lehet némi alapja, hogy komolyabb kódoló agyi aktivitást kinyerjünk nem invazív módon.

2020. jan. 10. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

[link]


Itt vannak érdekes dolgok még.

2020. jan. 10. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Lebutítva: Csináltak egy kísérletet, amiben egy mesterséges intelligencia mérte az agyhullámokat, hogy mikor tervezel megnyomni egy elötted lévő gombot. Néhány próba után szinte 100%-ra megjósolta. Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=lmI7NnMqwLQ
2020. jan. 10. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

Ja hát igen, ez sima EEG.


Csak egy nagyon szummált elektromos aktivitást mér, ami jól köthető bizonyos agytevékenységekhez.


Nevezhető gondolatolvasásnak, ahogy az fMRI is.

Viszont techikailag maximum az MRI lehet pontosabb.


A koponya csillapítása miatt az EEG még a világ legfejlettebb erősítőtechnológiája mellett is csak egy közvetett szinkronizációs aktivitást mér. Egyébként még egy Elon Musk féle egyba ültetett flexi sokcsatornás elektróddal sem tudunk térbeli adatokat kinyerni, csak azt hogy tüzelnek sejtek a környékén. Valamennyi lokalizációt lehet kinyerni, ha a jelterjedést vesszük a csatornák között... de a franc se akar 5millió szálacskát ültetni az agyába. Egészségeseknél meg pláne. Sajnos egy apró mikronos sérülés is azonnal hegreakciót vált ki, ami komoly betegségek forrása is lehet. Emiatt nem engedélyezik Musk elektródáig még évtizedekig egészséges emberen. Csak betegségek kezelésére lehet használni.

2020. jan. 10. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!