Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mire bomlik el a nátrium-hipok...

Mire bomlik el a nátrium-hipoklorit? Itt azt olvastam, hogy oxigénre és közönséges konyhasóra, ez igaz? És mennyi idő alatt?

Figyelt kérdés
2020. febr. 22. 14:53
1 2
 1/14 TappancsMancs ***** válasza:

Igen. Ha jól emlékszem még víz is marad utána, mert a fertőtlenítőszereknél vízben oldják. Csak addig káros a környezetre is, amíg tud oxidálni, de ha lebomlott akkor már nem az. Bár a tiszta oxigén is még reakcióképes azért.


Egy átlagos ilyen fertőtlenítő folyadék, nagyságrendileg két hónap alatt egy nyári melegben a felére csökkentve bomlik, tehát fele akkora fertőtlenítő hatása lesz. Ezért nem érdemes előre nagyon nagy mennyiségben bevásárolni belőle.

2020. febr. 22. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

Igen:

NaOCl (hipó) -> NaCl (konyhasó) + O (oxigén)

Az a különleges benne, hogy az oxigén normális esetben O2 formában van jelen. De itt simán egyszeres, O formában keletkezik. Ez így nagyon reaktív, azonnal elreagál az első molekulával amivel találkozik. És ettől jó fertőtlenítésre, színanyagok elbontására vagy éppen bizonyítékok eltüntetésére a hipó.

2020. febr. 22. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Az atomos oxigént nascens oxigénnek hívják. Ezen alapul a fertőtlenítő hatás:


NaOCl = NaCl + 'O'

2020. febr. 22. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Rendben köszönöm!

És ez az oxigén mennyi idő alatt 'párolog' (?) el?

Bocsi nem vagyok jó kémiából 😩

2020. febr. 22. 19:41
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
A naszcens oxigén azonnal elreagál. A másodperc töredéke alatt. A hipó bomlása a meghatározó, utána már minden folyamat gyors. Hogy a hipó milyen gyorsan bomlik, az erősen függ a kémiai környezettől, hőmérséklettől, pH-tól, stb. Nyilván a szekrényben egy dobozban nem annyira, de ha megiszod akkor percek alatt.
2020. febr. 22. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

De akkor még egy valamit tisztázzunk.

Akkor az oxigéntől fogja marni a bőrünk vagy sem?

Bocsi tényleg hülye vagyok ehhez 😂

2020. febr. 22. 22:10
 7/14 anonim ***** válasza:
Igen, ettől az oxigéntől fogja marni a bőrünk.
2020. febr. 22. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

De az előbb azt mondtad, ha elbomlik az oxigén, a hipó bomlása függ a pH-tól meg sok mástól.

A pH lehet savas, lúgos,semleges.

Tehát akkor a pH ami befolyásolja azt hogy marja e vagy sem nem?

Különben miért lenne értelme a budiban, csapon stb hagyni állni ezeket.

Vagy én már nem tudom, nagyon bekavartál 😂

2020. febr. 22. 22:23
 9/14 A kérdező kommentje:

Te amúgy ezeket honnan tudod?

Én nem tudom hol voltam kémia órán de én ezeket nem vágom 😂

De tudom, a hátsó padban 🤦

2020. febr. 22. 22:24
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A hipó elbomlik, oxigén keletkezik. Ez az oxigén okozza a maró hatást. A hipó bomlása aránylag lassú (ezért lehet eltárolni) és függ a környezettől (hőmérséklet, pH, stb). Az oxigén utána már gyorsan elreagál.

Azért kell a hipót a csapon hagyni, hogy elég sok elbomoljon belőle, és így sok oxigén tudjon keletkezni.

Nem a pH határozza meg, hogy mar-e a hipó. Magától is mar.

2020. febr. 22. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!