Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szabad Magyarországon modellra...

Szabad Magyarországon modellrakétával kísérletezni?

Figyelt kérdés
Elég régóta szeretnék kísérletezni modellrakétákkal, de nem tudom hogy szabad-e. Pl egy kb 2m magas 20cm átmérőjű rakétát ami olyan 100-150 méter magasra száll, azt lakott övezettől messzire fel szabad lőni? Nem akarok senkit se bántani vele, nem rossz célból építeném csak kísérletezés és tanulás céljából.

2020. jún. 16. 00:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Többféle szabályozásnak kell megfelelni (ld. a repülőmodellekre vonatkozó előírásokat), de ami téged leginkább érint, az a pirotechnikai anyagokra és eszközökre vonatkozó engedély. Hacsak nem sűrített levegős vízrakétát akarsz csinálni.
2020. jún. 16. 02:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Leginkább cukorrakétát csinálnék de szeretnék kísérletezni folyékony meg gáz üzemanyaggal is, pl hidrogén-peroxid + etil alkohol.
2020. jún. 16. 12:10
 3/12 A kérdező kommentje:
Ezek tudtommal megfelelnek a modell rakétákhoz és nem minősülnek robbanószernek. De javíts ki ha nem így van.
2020. jún. 16. 12:11
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem is írtam robbanószert, pirotechnikai anyagokat és eszközöket írtam.
2020. jún. 16. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Azt értem, de úgy tudom hogy ami nem minősül robbanószernek, azt szabadon lehet használni(és nem engedélyköteles), ezért írtam a pirotechnikai anyagra robbanószert. És pl KNO3-hoz meg H2O2-höz nem kell engedély. Itt nem ezzel a résszel voltam bajban, hanem azzal hogy hol csináljam. De azóta utána olvastam és a közeli reptér biztosít helyet modellezésre.
2020. jún. 16. 20:08
 6/12 anonim ***** válasza:
92%

"Itt nem ezzel a résszel voltam bajban"

Most még nem. De ha nem találtál volna támogatásra a reptéren, hanem valahol egy réten fellövöd és miattad leég odébb 1000 ha erdő, és rájönnek, hogy te vagy, na akkor magyarázhattad volna a robbanószer előállítást és birtoklást.

2020. jún. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:

Gyári motorral legálisan reptethetsz modellrakétát vagy tűzijátékot mezőn nem kell hozzá külön engedély. Jogszabályban megvan viszont határozva hogy hol lehet, hol nem. Olyan részen ahol tüzet csinálhat ott nem használhatod. Ha te barkácsolod az nem egy bevizsgált engedélyezett termék. Én régóta foglalkozok hobbi szinten amatőr tűzijáték gyártással, egy emberről sem tudok hogy házi gyártású dologra, vagy gyártásra kapott volna engedélyt. Ha házilag van barkácsolva azt hivatalos helyen fel sem lőheted. A bevizsgált gyári rakétát, gyári motorral egy mezőre ahol nincs gyúlékony anyag szabadon használhatod. Ha extrásabbat akarsz APCP, Whistle, gyáriban olyat nem kapsz. Modell rakétában a gyáriak sztendert lőporos mindegyik. Valamelyik magasabbra száll, valamelyik lassabb vagy gyorsabb de semmi extra. 18 éves kortól tudsz ilyesmit vásárolni, ezek játékrakéták.


Ilyenek: https://www.youtube.com/watch?v=6HPUEKU-q1k


Vannak országok ahol kaphatsz komolyabb házilagos modellrakétázáshoz engedélyt. De azok már nem ezek a kis játékrakéták.


https://www.youtube.com/watch?v=3NK4XWoQJqA


Itthon viszont az utóbbira nem tudok példát. Ha valaki másképp tudja javítson ki.

2020. júl. 4. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:

Ilyen motorokat tudsz vásárolni.


https://www.youtube.com/watch?v=5Che6LOL0h0


Itthon ilyeneket kapni


[link]


Ezek legálisak. CE jelöléssel ellátott bevizsgált termékek. Magad te ezeken nem módosíthatsz, vagy rakhatsz bele saját készítésű cukros hajtóművet. Megveheted elviheded mezőre és legálisan használhatod. Országút és gyullékony dolog nem lehet a közelben, vagy bármi amiben kárt tehet.


Ha te otthon gyártanád és kiderűlne, a szakértők megállapítanák pirotechnikai elegyek esetén hogy nem robbanóanyag. Viszont a szakértők, perköltség milliós költséget varrnának a nyakadba csak azért mert házilag gyártottad. Gyártás terén meg olyan szigorú feltételek vannak hogy magánemberként vagy akár pirotechnikusként is esélyed sincs saját célra ilyesmire engedélyt kapni.

2020. júl. 4. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Sokkal szigorúbb mint gondoltam. Saját dologgal akartam kísérletezni, nem szilárd üzemanyaggal. Ha az ember a saját földjén csinál ilyet, messze mindentől... Akkor is megüti a bokáját? :(
2020. júl. 5. 01:15
 10/12 anonim válasza:

„Ha az ember a saját földjén csinál ilyet, messze mindentől... Akkor is megüti a bokáját?”


A mezőn főleg ha saját terület nagyon sok féle gyári pirotechnika eszköz szállhat és durranhat legálisan. És senki nem fog kimenni ha kiviszed a gyári modell rakétát vagy a gyári tűzijátékot. Nem fog érte kimenni meg szólni a rendőr. A te magánterületedre, vagy máséra rendőr meg csak úgy be sem mehet. Ha valakinek a szántóföldje bele lehet kötni.


De akkor most csak a házi gyártást nézzük.


A házi gyártás nem tudnak vele mit kezdeni. 100 emberből sokat mondok ha 1 et elkaptak mert házilag pirotechnikai eszközöket készített. 15 év alatt jó ha 15 esetről tudni. A 10 ből talán 1 aki messze mindentől levitte és úgy is elkapták, és az sem egy tapasztalt valaki volt.


Akik ilyesmivel foglalkoznak ritkán kaptak el eddig bárkit is. Régen erről az interneten jobban beszéltek és sokan foglalkoznak hasonlóval évek óta. Én kb 15 éve foglalkozom amatőr tűzijáték készítéssel, és rakétákkal is. Akik evvel foglalkoznak és elértek valamit évek óta csinálják anélkül hogy valaha is bármi afférjuk lett volna belőle. Házilag ki kell tanulni, de ha megvan a felszerelés és a technika, türelem hogy elkészítsed olyanokat láthatsz olcsón amit esélyed sincs megvenni. Kék bika erős APCP, bitang nagy sikoly, olyan effektek és rakéták amiről most álmodni sem mersz. Nincs olyan amit gyárilag igen de házilag ne lehetne megvalósítani. Akiket eddig elkaptak ott mind nagy hülyeséget csináltak. Ezekből is ahol a rendőr észrevette ezek az ügyek úgy zárultak hogy elengedték az illetőt, illetőket egy szóbeli kellemetlenség után. Otthon kísérletezett, olyan helyen lőtt ahol eléggé járnak, a környezetében kereste a társaságot és felnyomták. De ott is abból lett a baj amikor ráadásként az illető nekiállt hülyeségeket beszélni és kitálalt. Vagy felnyomták és tanúskodtak ellene. Ha találnak nálad dolgokat nem tudod mi az a helyes válasz. Hogy mezőn elkapjanak kb semennyi az esélye. Ehhez hozzá tartozik modell rakétát és 1. és 2. kategóriás tűzijátékokat magánterületen megfelelő védőtávolságra, kültéren közterületen kívül legálisan lehet engedély nélkül egész évben használni. P1 es technikai hangránátokkal pl saját szántóföldön legálisan dobálózhatsz engedély nélkül egész évben. Ha a rendőr megtalálná nálad a házi készítésű dolgokat akkor sem tudnának csuklóból büntetni mert nagyon sok minden egész évben legális. Magad és közeli családtagok ellen senki sem köteles vallomást tenni. Illetve alap figyelem, ne tarts otthon bekevert dolgokat. Ha mész lőni ne legyenek félkész és előre bekevert dolgok. Arról akkor még nem is beszéltem hogy vannak nagy arcok az interneten akikhez képest az előző kategória piskóta. Velük sem tudnak a hatóságok mit csinálni. Azokról beszélek akik megtanítják és bemutatják neked mit hogy csinálj. Ha névről is tudják hogy az illető házilag ilyesmit csinál még mindig tetten kell érni (találni kell nála).

2020. júl. 5. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!