Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Öntött alumínium alkatrész...

Öntött alumínium alkatrész házilag?

Figyelt kérdés

Csináltam már ilyet, de most falnak szaladtam. A probléma az alkatrész alakjával van. Eddig úgy oldottam meg, hogy 3D nyomtatóval kinyomtattam az alkatrészt, majd azt felhasználva készítettem el az öntőformát. Most olyan alkatrészre van szükségem, ami ezzel a megoldással nem kivitelezhető. A polisztirol hab volt a másik ötlet. Ezzel az a gond, hogy bizonyos részeit kézzel kellene megalkotni. Az alkatrész kritikus pontjai éppen ezek. Hogyan is gondoltam? A kis CNC vezérelt gépemet szétkapom. Ebből építem meg a polisztirol vágót. Már az építésnél tudtam, hogy ez sem jó, de megcsináltam, majd később jó lesz az (mondjuk RC repülő alkatrészekhez). Mivel ez egy melegített szállal dolgozik, ezért az folyamatosan ott van kifeszítve a karok között, nem tud lyukat vágni egy táblába.

Csak hogy értsd:

https://www.youtube.com/watch?v=kqClxwjzaJE

Így megérted, mire gondolok.

Ez csak alakokat tud vágni, vagy ha az asztalt is forgatod, akkor forgástesteket, illetve kicsivel többet is, ez már a programozáson múlik, de az amit én szeretnék kivitelezhetetlen ezzel.

Hogyan tovább? Egy STL fájlból hogyan tudok egy eléggé összetett alkatrészt varázsolni, ami alumíniumból van, öntéssel?


A 3D nyomtatás azért nem járható út, mert az alkatrész kb 250 °C-os környezetben lesz, ezt pedig sem a PLA sem az ABS nem tűri jól.

Megoldás?



2020. júl. 13. 08:25
 1/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Gondolom ott a probléma, hogy olyan a forma, ami nem enged bontósíkokat az öntőformán.

Talán az lenne a legjobb, ha jóval alacsonyabb olvadáspontú műanyagot használsz a 3D nyomtatóban, erre ráöntöd az öntőforma-anyagot, majd kiolvasztod a műanyagot, maradékát meg megfelelő oldószerrel eltávolítod.


De ha nincs ellenedre a komplett kézi szobrászkodás, akkor a méhviasz öntőminta is megoldás. Azt elég jól ki lehet olvasztani-oldani a formából, akármilyen hülye alakzat.

Ha visszamarad egy kicsi, azt a beöntött alumínium majd elpárologtatja.

2020. júl. 13. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy teljesen félreértem, de hasonló problémát úgy oldott meg egy régi ismerős, hogy hungarocellből készítette el az alkatrészt, a köré építette az öntőformát, és megfelelő helyre apró gáznyílásokat szúrt rajtuk. A fém beöntésekor a hungarocell elégett (gáz szabadul fel, ezért kellenek a lyukak), és a helyét a fém töltötte ki. A dolog nehézsége, hogy a gáznyílások megfelelő helyre kerüljenek.
2020. júl. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hungarocell egy-két napos nitrohigítós áztatással, öblítéssel is eltávolítható, a maradék meg ott is kiég öntésnél.

Csak mondjuk szobrászkodásra nem a legjobb alapanyag, rosszul faragható, már ha szép felületet akarsz. Mondjuk óvatos hőlégfúvózással meg az említett hőhuzalos módszer kézi változatával azért működhet.

2020. júl. 13. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Bocsánat, csak egy javaslat volt a valós, gyakorlati életből.
2020. júl. 13. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

És jó is ez a javaslat. Csak nem tudjuk, adott esetre jó-e.

Jó lenne pontosabban tudni, mi a probléma, hogy jó megoldás-ötletek szülessenek.

2020. júl. 13. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
53%
Igen.
2020. júl. 13. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nézz utána az Interneten az un. viaszvesztéses eljárásoknak, öntéseknek.


Az ékszer készítéstől kezdve az üvegmegmunkáláson át, nagyon sok helyen használják bonyolult öntvények előállítására.


Hátha nálad is ez lesz a megoldás.

2020. júl. 13. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nemcsak feszített egyenes szállal lehet polisztirol habot vágni. Talán ez ad ötletet:

https://www.youtube.com/watch?v=DnHyEso7cFg


Gondolom fölösleges mondanom, hogy a tápfejről nem fogsz megfelejtkezni.

2020. júl. 13. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!