Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Aki mostanában volt Mensa...

Aki mostanában volt Mensa teszten milyen jellegű kérdésekre lehet számítani?

Figyelt kérdés

Majdnem két éve megcsináltam az online próbatesztet, ahol 122 iQ-t mért a teszt. Viszont a napokban újracsináltam, ahol 125+ eredményt adott. Elgondolkoztam rajta hogy megírjam élőben, de félek, hogy mennyire lenne megalázó ha nem kerülnék be... Plusz bizonytalan vagyok az online tesztet illetően, hogy mennyire mért pontosan. Szerintetek érdemes lenne megpróbálni?

20/L


2020. aug. 6. 00:01
 1/10 JhnyBp ***** válasza:

Ilyenekre:


[link]

2020. aug. 6. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
65%
nagyon megalázó lesz
2020. aug. 6. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 JhnyBp ***** válasza:
100%
Azt ők is írják, hogy az online nem ad pontos eredményt, mert az IQ mindig egy adott csoporton belüli eredmények összehasonlításából jön ki. de nagy eltérés nem lehet. Ha gyakorolsz ilyen típusú feladatokat, akkor az eredmény is jobb lesz. Nem tudom mi a határ, tehát ha tag akarsz lenni, akkor arra rá tudsz gyúrni. amúgy akár mekkora eredményt is érsz el attól még nem leszel tag, a felvételt külön kérelmezni kell....
2020. aug. 6. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 JhnyBp ***** válasza:
Ha jól látom a Wikipédián, kb 130-as pont kell a tagsághoz..
2020. aug. 6. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 savanyújóska ***** válasza:
Simán, nekem az online 119 lett, és végül 140+ lett a mert eredmény (nem normál teszten írtam, hanem egy kampányban, ezért tudom, már nincs differenciálás, csak azt mondják meg, hogy átmentél-e, vagy sem). A kérdések egyébként ugyanolyan jellegűek, mint az online teszten, mivel amit mérnek (fluid intelligencia), arra ez a fajta teszt jó. Ha nem kerülsz be, amit nem tartok valószínűnek, egyáltalán nem megalázó, plusz ha épp rossz napod volt, fájt a fejed stb., egy alkalommal még ismételhetsz is. :)
2020. aug. 6. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 2*Sü ***** válasza:

> Elgondolkoztam rajta hogy megírjam élőben


Ha akarsz egy relatíve hitelesebb eredményt, és nem sajnálod a tesztdíjat kifizetni a tesztért, meg az előtte meghallgatható előadásért, akkor nyugodtan írd meg. Én azt mondom, hogy az előadás maga is megér egy misét, de a tesztírás, mint élménye is. Persze a kíváncsiságodhoz, meg a pénztárcádhoz mérten kell eldöntened, hogy megírod-e a tesztet, vagy sem. Mert ugye van, aki a tesztdíjnak megfelelő összeget kevésbé értéked dologra is elpazarolná simán, van, akinek meg azért hiányozna a pénztárcájából.


> de félek, hogy mennyire lenne megalázó ha nem kerülnék be


Miért lenne megalázó? Eleve a Mensa teszt 100-tól mér – ugye a 100-as IQ az átlag –, így a legrosszabb eredmény, amit kaphatsz, hogy átlagos, vagy átlag alatti vagy. Ezen sincs semmi szégyellnivaló az emberek 50%-a ebbe a kategóriába tartozik. Másrészt a dolog úgy működik, hogy odamész, megírod a tesztet, azt összeszedik, és kb. 2-4 hét múlva megkapod az eredményt. Hogy milyen eredményt értél el, arról egyedül te tudsz, meg a tesztet kiértékelő pszichológus. (Aki amúgy simán egy megoldókulcsot használ, kvázi összeszámolja a helyes válaszok számát, és megnézi, hogy az a pontszám melyik IQ intervallumba esik. Csak azért kell pszichológusnak lennie, mert az IQ kvázi egy diagnózis a mentális állapotod egy aspektusáról, és ilyen diagnózist csak megfelelő végzettségű személy adhat ki.) A pszichológus ugye tömegével javítja a teszteket, és nem is találkozol vele. Más meg nem tud arról, hogy milyen eredményt értél el, de még ha tudná is, szintén nem ismer. Esetleg tudja, hogy a 40 tesztíró közül 25 ért el 130-nál magasabb értéket, de hogy pontosan az a lány, aki a második asztal jobb szélén ült, milyen eredményt ért el, az kb. senkit nem fog érdekelni.


De ha kiderül, hogy az IQ-d kb. 115 körül van, az mit is jelent? Azt, hogy jobb eredményt értél el, mint amit az emberek 84%-a. Magyarán hat random emberből esélyes, hogy te vagy a legintelligensebb. Ebben mi a megalázó? Testmagasságra fordítva ugye a nők átlagos testmagassága 164 cm, a szórás kb. 6 cm, ha jól tudom. A 115-ös IQ tehát egy 170 cm-es női testmagasságnak felel meg. Egy 170 cm magas nőnek azt kellene éreznie, hogy ő „ṁegalázóan” alacsony, egy törpe? Nyilván nem. Oké, nem került be a 176 cm-nél magasabb nők klubjába, de ettől még nincs oka a szégyenkezésre.


Meg ha valakik, akkor a Mensa tagok tudják, hogy az intelligencia bár egy fontos tulajdonság, de önmagában nem meghatározó. 135-ös IQ-val is – ami nagyobb, mint az emberek 99%-áé – lehet valaki műveletlen, adott témában ostobaságokat mondó, lehet lusta, lehet arrogáns, önző. Meg lehet valaki 100-as IQ-val is egy kedves, szorgalmas, művelt, önzetlen ember. Ha lakatlan szigeten kellene másodmagammal huzamosabb időt eltölteni, én inkább választanám társnak ez utóbbit.


> Plusz bizonytalan vagyok az online tesztet illetően, hogy mennyire mért pontosan.


Igyekeztek a teszt megalkotása során valamiféle (fél) sztenderdizálást végezni. De jellegéből fakadóan ezt jellemzően magyarországi mintán lehetett levégezni, illetve ha jól tudom volt összevetés a próbateszt és a hivatalos teszt eredményei között. De olyan jellegű sztenderdizálást idő és pénz hiányában nem lehetett elvégezni, mint amivel a hivatalos teszt bír. Tehát elvileg nem mondható rá, hogy megbízhatóan pontos lenne. Viszont a gyakorlatban elég pontosnak bizonyul. Végül is a cél az volt, hogy aki fontolgatja azt, hogy kitöltse-e a hivatalos tesztet, az kapjon egy előzetes eredményt, ami alapján meg tudja ítélni, hogy érdemes-e belevágni a tesztírásba. (Itt meg kérdés, hogy valakinek a hivatalos teszttel mi a szándéka, bekerüli a Mensába, vagy pusztán csak sztenderdizált teszt alapján egy hiteles képet akar kapni az IQ-járól.)

2020. aug. 6. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

"Ha gyakorolsz ilyen típusú feladatokat, akkor az eredmény is jobb lesz."

Azon gondolkodom, hogy vajon ezzel meghamisítjuk a mérést? Mert az IQ biztos nem fog nőni ettől.

2020. aug. 6. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Sokat segítettetek velük!:) Esetleg arra még tudnátok válaszolni, hogy hány kérdésből áll a teszt?
2020. aug. 6. 12:04
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ábrák vannak a teszten, amiken valamilyen logikai összefüggést kell észrevenni. Pl. logikai ÉS műveletet kell végezni.

Ha az online próbateszt 125-öt hozott ki, akkor ugorj neki bátran az éles tesztnek! Nekem is 125-öt adott az online teszt, az élesen pedig 130+ lett az eredményem.

Megalázás nincs, mert egyrészt az eredmény csak később derül ki és csak neked küldik el, másrészt aki nem éri el a Mensa szintet az sem "hülye", csak a felső 2%-ba nem tartozik bele. Húgom pl. 120+ szintet ért el, így nem Mensa tag, de akkor is az emberek kb 85%-ától magasabb az intelligenciája.

2020. aug. 6. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 2*Sü ***** válasza:
100%

Huhh… Nem vennék rá mérget, de mintha úgy rémlene, hogy 36 feladat van, és a kitöltésre 40 perc áll rendelkezésre. A feladatok klasszikus 3*3-as mátrix típusúak, ahol a jobb alsó hiányzó elemet kell kiválasztani 8 lehetséges opció közül. Mivel nem szabad, hogy tanult tudás, vagy kulturális tényező befolyásolja az eredményt, így minden feladat fekete-fehér, jelentéstartalom nélküli ábrákból áll, nincs benne sem szám, sem betű, sem felismerhető közismert szimbólum. Tipikusan ilyen jellegűek:

[link]


~ ~ ~


> Ha gyakorolsz ilyen típusú feladatokat, akkor az eredmény is jobb lesz.


Túlságosan nagymértékű javulást nem lehet elérni. Azért aki eljut egy Mensa-tesztre, az már látott életében IQ-tesztet. A Mensa tesztje is úgy épül fel, hogy viszonylag egyszerű logikát kell követni. Először viszonylag könnyen felismerhető ez a logika, aztán már két tulajdonságra is kell alkalmazni, majd négyre, úgy, hogy ne zavarodj bele, esetleg egy nehezebb feladat tartalmaz a logikába nem passzoló, esetleges elemeket is. Aztán mutat egy másik logikát a teszt, amit megint elkezd bonyolítani, esetleg több különböző logikát kell együtt használni. Viszont maguknak a mintáknak a logikái önmagukban nem bonyolultak, pl. minden sorban, minden oszlopban egy tulajdonság egyszer szerepel.


Az intelligenciában pont az a pláne, hogy olyan probléma megoldásának a képességéről van szó, amiben a probléma megoldására nincs kész recept, néha magának a problémának a mibenléte sem feltétlenül magától értődő. Nyilván a gyakorlás erre nem készít fel jobban.


Az intelligencia kb. 50%-ban genetikai adottság, 50%-ban meg nagyon fiatal korban dől el (szociális helyzet, mennyire ingergazdag a gyerekkorod, megfelelő tápláltság stb…). Felnőtt korra fixálódik, hogy mi potenciálisan a maximumod. De ez olyan, mint a futás, nyilván mindenkinek van egy potenciális maximuma, amit fizikailag nem tud túllépni, mert nem olyan az anyagcseréje, a csontszerkezete stb… Persze ha valaki egész nap egy székben üldögél, nem sportol, akkor nincs a potenciális maximumának a közelében sem. Viszont az intelligenciánál kapunk elég edzést, a kötelező oktatási rendszer eléggé kimaxolja a tényleges intelligenciánkat a potenciális maximumra.

2020. aug. 6. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!