Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hányféleképpen lehet maximum...

Hányféleképpen lehet maximum mattot adni egy lépésből a sakkban?

Figyelt kérdés

Például ha az ellenfélnek csak a királya maradt, nekünk pedig a király mellett egy vezér, akkor a megfelelő állásnál akár négyféle lehetőség is adott lehet a mattra.

Lehet-e tudni, hogy ezt a számot meddig lehet feltornászni? (Lehetőleg csak szabályos játékállással).



2020. nov. 7. 20:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
87%

Attól függ, hol állnak a bábuk.

A vezér nélküli király mozgásterét villámgyorsan le lehet szűkíteni és a másik király pozíciójától függ a szükséges lépések száma, mert gondolom, a matt mielőbbi beadására van törekvés, amit lehet persze tetszés szerint bonyolítani, vagy a lehetőségek számát növelni, pl. a közeledő király útvonalának változtatásával, mert a matthoz az összes bábura szükség van.

2020. nov. 7. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
87%

Logikusan gondolkodva, a futó/bástya/gyalogok alapból kilőve, hiszen a vezérnél nem tudnak többet. A huszár maradt, de az meg a támadott mezők elhelyezkedésének köszönhetően nem tud adott mezőről kis területet támadni sokféleképpen.

Szóval legfeljebb azzal lehet játszani, hogy növeljük a fenn lévő bábuk számát, valami tábla közepén lévő mezőre koncentrálunk, amit sok bábu érhet el egy támadó lépésből, és oda szoritjuk be a királyt. szerintem lehet olyan állást felállitani, hogy a tisztek bármelyikével, a királlyal és 2 gyaloggal is adható matt, tehát összesen 10 bábuval. De ugye ezek egy része többféleképpen is megoldhatja a mattlépést, szóval szerintem biztos hogy 10+ módon.

2020. nov. 7. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Magyarul arra vagy kiváncsi, hogy hány féle olyan elrendezés van, amely egy lépéses mattot eredményez?
2020. nov. 7. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
92%

Jó lenne, ha a kérdező pontosítaná, mire gondol, szerintem az egy vezéres matt beadásának a fajtájára.

Én két típust ismerek, mindkét esetben a vesztes király a tábla alap, vagy oldalvonalának valamelyikére van szorítva és az egyik esetben a vezér a két király között van, a másikban meg azon az alap, vagy oldalvonalon ad mattot, ahol a vesztes király áll, amely a másik király közelítése nélkül nem léphet el arról a vonalról.

2020. nov. 7. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

„Attól függ, hol állnak a bábuk.”


Na, ne mondd...


„Magyarul arra vagy kiváncsi, hogy hány féle olyan elrendezés van, amely egy lépéses mattot eredményez?”


Nem.


„Jó lenne, ha a kérdező pontosítaná, mire gondol, szerintem az egy vezéres matt beadásának a fajtájára.”


Ezt miből sikerült leszűrni?

2020. nov. 8. 00:39
 6/13 Mojjo ***** válasza:
93%

@5: Mondjuk nem feltétlen lenne hátrány, hogy ha látod, hogy nem világos az embereknek a kérdésed, sőt még meg is kérnek rá, hogy pontosítsd, akkor pontosítod.

----

Mindenesetre a kérdező arra gondolhat, hogy egy konkrét adott állásnál maximum hányféleképp lehet mattot adni. Nyilván van olyan állás, vagy vannak olyan állások, amikből a mattadások száma maximális, azaz több, mint bármely más állásból - erre a számra kíváncsi a kérdező, csak neki derogál ezt kifejteni.

2020. nov. 8. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Nem tehetek arról, hogy világosan leírtam, hogy mire vagyok kíváncsi, és nektek derogál normálisan értelmezni.

Adtam egy PÉLDÁT arra, hogy mire gondolok, erre mindenki azzal jön (a 2-es válaszolót leszámítva), hogy egy királynővel hányféleképpen lehet mattot adni, meg azzal, hogy hány olyan állás van, ahol egy lépésből lehet mattolni.

Neked sikerült megértened, úgyhogy nem a kérdés megfogalmazásával van a baj.

2020. nov. 8. 02:43
 8/13 anonim ***** válasza:
92%
Bocs, de ha MINDENKI szerint érthetelen a megfogalmazásod, akkor jó eséllyel BENNED van a hiba! (Tipikusab az autópályán szembejövö esete!)
2020. nov. 8. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 sadam87 ***** válasza:

#7

Az már eleve ciki, hogy Mojjonak kell helyetted tisztázni, hogy pontosan mit is kérdezel, de nekem az továbbra sem világos, hogy mit értesz különböző állás alatt. Ha leírnád, hogy a vezérrel hogyan jön ki a négyféle matt állás, akkor az talán segítene abban, hogy értelmes választ kapj.

Ráadásul ha jól értem, kétféle kérdésről is van szó itt tulajdonképpen (legalábbis a 7. válaszod alapján):

- hányféle mattállás lehetséges?

- hányféle állásból lehet egy lépésben mattot adni?

-

2020. nov. 8. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Úgy látom, teljesen felesleges volt kiírni a kérdést... hagyjuk is a francba.
2020. nov. 8. 09:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!