Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hányféleképpen lehet maximum...

Hányféleképpen lehet maximum mattot adni egy lépésből a sakkban?

Figyelt kérdés

Például ha az ellenfélnek csak a királya maradt, nekünk pedig a király mellett egy vezér, akkor a megfelelő állásnál akár négyféle lehetőség is adott lehet a mattra.

Lehet-e tudni, hogy ezt a számot meddig lehet feltornászni? (Lehetőleg csak szabályos játékállással).



2020. nov. 7. 20:12
1 2
 11/13 sadam87 ***** válasza:
89%

Hát ha nem vagy hajlandó kifejteni, akkor tényleg. XD

De akkor kifejtem, mire gondolok. Attól függ, hányféle mattállás lehet, hogy pontosan mit értesz különböző mattállások alatt. Például a vezér+király segítségével történő mattállás esetén vehetjük úgy is, hogy csak kétféle állás van, mint ahogy a 4. válaszoló írta, de vehetjük úgyis, hogy van sokkal több. Én azt tudom elképzelni egy lehetséges definíciójára az eltérő pozícióknak, hogy a bábuk állása egymáshoz képest eltér (és nem is tükörképi szimmetria van). Akkor viszont nekem 8 lehetséges állás jön ki vezérrel és királlyal történő mattadásra.

Tegyük fel, hogy világossal mattolunk, király + vezér a király ellen. A világos király legyen a b6 mezőn. A mattnál a világos vezér és a sötét király pozíciója a következő lehet.

1. Va7; Ka8

2. Vb7; Ka8

3. Vb7; Kb8

4. Vc7; Kc8

5. Ka8; V c8 és h8 között akárhol

6. Kb8, V d8 és h8 között akárhol

7. Ve8; Kc8


És ha máshova mozgatjuk a világos királyt, akkor lehet ettől eltérő pozíciója a bábuknak egymáshoz képest:

világos: Kc6, Vb7

sötét: Ka8


Szóval ha kifejtenéd, hogy a fentiekből neked hogyan jött ki a négy különböző állás, az nagyban hozzásegítene ahhoz, hogy érthető legyen, mit tekintesz különböző állásnak, és ezáltal meg lehessen válaszolni a kérdést.

2020. nov. 8. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 Baluba ***** válasza:
68%

Nekem nagyon tetszik és értem is a kérdést.


Abból indultam ki, hogy a 8 gyalog beért és 8 vezér lett, így 9 vezérrel, 2 bástyával, 1 futóval (a másik felesleges), 2 huszárral dolgoztam.


[link]


Nem tudom, hogy ez maximális-e, végül össze sem számoltam a mattok számát.


A lényeg a 8 vezér a király körül, és hozzáadtam még azokat a figurákat, amik több lehetőséget adnak, mint amennyit blokkolnak.


Végül hozzáadtam egy sötét gyalogot, ami nem blokkol semmit, hogy legyen lehetséges utolsó lépése sötétnek. Nem tudom, hogy a kezdőállásból szabályos lépésekkel elérhető-e a felrakott állás, de legalább 1 lépés lehetéges "visszafelé".

2020. nov. 8. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 sadam87 ***** válasza:

Na, most esett le, hogy mit akar a kérdező. (Bár annyi jogos, hogy már Mojjo válaszából is rájöhettem volna, de elég más vágányon járt az agyam.)

Nem hiszem, hogy Balubánál több lehetőséget tudnék adni (ott már összeszámolni is nehéz a lehetséges mattok számát).

Viszont arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy van olyan király + vezér vs. király állás, ahol négynél több különböző matt is lehetséges.

Világos: Kb6; Vg7

Sötét: Ka8

[link]

Itt a lehetséges mattok:

Vh8#

Vg8#

Vf8#

Va7#

Vb7#

2020. nov. 8. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!