Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szétrepülhetne a Föld?

Szétrepülhetne a Föld?

Figyelt kérdés

Csak egy elméleti kérdés, tegyük fel, hogy valami folytán megszűnne a gravitáció, picit úgy sci-fi szinten.

De ha ez megtörténne a Föld forgása miatti centrifugális erő úgymond szétvethetné az egész bolygót, vagy gravitáció nélkül a centrifugális erő sem hatna?



2020. nov. 20. 02:15
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem, a tehetetlenség független a gravitációtól.

Simán szétrepülhetne a Föld - főleg úgy, ha csak az elektromos vonzás tartaná össze.

2020. nov. 20. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Tehát ebből kifolyólag akkor azt is el lehet mondani, hogy minden a saját tengelye körül forgó égitestnek van gravitációja?
2020. nov. 20. 03:29
 3/10 anonim ***** válasza:
78%

Igen.

De kis méretnél és tömegnél inkább az elektromos erők számítanak. Egy kő nem azért marad egyben, mert a részei vonzzák egymást.

2020. nov. 20. 03:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Mondjuk ezek az elektromos erők nekem teljesen újdonság. " Konyhanyelven " ezt miként lehetne leírni, hogy mi ez az elektromos erő?
2020. nov. 20. 03:47
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Mondhatod úgy is, hogy adhézió (azonos molekulák közötti elektromos vonzás) vagy kohézió (ugyanez különböző molekulák között).

Általában ez tartja egyben a tárgyakat.

2020. nov. 20. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Értem, köszi :)
2020. nov. 20. 03:59
 7/10 sadam87 ***** válasza:
100%

#2

"Tehát ebből kifolyólag akkor azt is el lehet mondani, hogy minden a saját tengelye körül forgó égitestnek van gravitációja?"

Inkább azt mondhatjuk, hogy minden tömeggel rendelkező égitestnek van gravitációja (márpedig az szokott lenni nekik). De ahogy a 4. válaszoló írta, a nagyon kis égitesteket (pl. kődarab) nem ez tartja össze.


#5

"Mondhatod úgy is, hogy adhézió (azonos molekulák közötti elektromos vonzás) vagy kohézió (ugyanez különböző molekulák között)."

Fordítva.

2020. nov. 20. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"De ahogy a 4. válaszoló írta, a nagyon kis égitesteket (pl. kődarab) nem ez tartja össze."


Pontosítsunk, azért ez is. Sőt, általában éppen a gravitáció. Ami egységes szikla- vagy fémérc-darab, azt a kohézió ott, ahol egységes, erősebben a gravitációnál.

A legtöbb kicsi égitest is csupán egy kő-, por- és jégkupac, csak a kis tömeg miatt gyenge gravitációja tartja egyben, lévén nem hat rá semmi más, ami szétdobná.

De amint hat rá más erő, állatira szét tudnak esni.


A körülbelül 500 méteres Bennu, ahonnan épp most vett próbát egy szonda, is ilyen por- és jégkupac, némi kisebb sziklameteor-darabokkal mazsoláskalács módjára összeállva.

A gravitáció összetartja, de szorgalmas munkával csizmában szét lehetne rugdosni apró darabokra.


Nézd meg, mit művelt a felszínével a maximum 70 N erővel beletolt (és némi gáznyomással "megfújt") mintavevő fej.

https://www.youtube.com/watch?v=YIsPTcfltcs


Mintha egy laza homokkupacba fújnál bele biciklipumpával.

Na ennyit ér a gravitáció ilyen kis tömegeknél.

2020. nov. 20. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 sadam87 ***** válasza:
100%

"A körülbelül 500 méteres Bennu, ahonnan épp most vett"

Nem voltam elég precíz, a nagyon kicsi alatt én méter alatti átmérőjűt értettem. Ott már feltételezem, tényleg nem jelentős a gravitáció. Az általad említett példában valóban fontos szerepe van a gravitációnak (és általában a hasonló méretű égitesteknél).

2020. nov. 20. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"a nagyon kicsi alatt én méter alatti átmérőjűt értettem. Ott már feltételezem, tényleg nem jelentős a gravitáció."

Hát ott tényleg rettenetesen kicsi, de az is elég, ha nincs más hatás.


A kozmikus sugárzás hatására fellépő alkalmi sztatikus töltések is lehetnek a kisebb csoportosulások beindítói, aztán lassan egyre inkább a gravitáció veszi át a szerepet.

2020. nov. 20. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!