Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A feketelyuknak , hogy van...

A feketelyuknak , hogy van tömege ha az lyuk?

Figyelt kérdés
2021. febr. 26. 04:46
1 2 3
 11/29 Mojjo ***** válasza:
@10: És szerinted ennek van fizikai értelme? :)
2021. febr. 27. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 zoltandudas ***** válasza:
A fekete lyuk csak egy kifejezés az Univerzum bizonyos objektumairól. A lényege a tömegvonzás, mely szerint bármely tömeggel rendelkező test vonzza egymást. Gravitációt lényegét még kutatják, de már vannak eredmények. Pl. pontosan ki tudják számolni nagyságát, irányát, már kimutatták a gravitációs hullámok létezését. A gravitáció ereje az őt létrehozó tömeg nagyságától függ. Az Univerzumban minél nagyobb egy objektum tömege, annál erősebb a gravitációja és a hatásköre is annál távolabb érvényesül, és a távolabbi pontban gyengül a hatása. Egy nagytömegű csillag „élete végén” összeomlik, magába roskad, és geometriai mérete az eredetihez képest nagyon kicsi lesz. A hatalmas tömeg ebben kis tér-részben összpontosul, és ez által az eredeti csillag gravitációs vonzása is itt fejti ki hatását, egységnyi felületen sokszorosa lesz gravitációs ereje. Olyan nagy lesz a gravitációja, hogy semmi nem szabadulhat ki a vonzásából, még a fényt is fogva tartja. És mivel a közeli környezetéből még fény sem képes kijutni, ezért olyannak tűnik az objektum, mintha ott egy lyuk lenne az Univerzumban. Nem jön fény, tehát fekete, ez az elnevezés logikája. A gravitációja olyan erős, hogy még a benne levő atomok is összeroskadnak, és egy roppant nagy sűrűségű anyagféleség keletkezik. Ez a feketelyuk roppant „nagy étvágyú”, mindent magába vonz, ami a közelébe kerül, és ezzel növekszik a tömege és a gravitációja is. Szuper erős feketelyukak is léteznek, melyek akár több csillagot is „felfaltak” már. A tudósok még nem tudják, hogy a fekete lyukban a gravitáció növekedésének van-e határa. Itt már gondolhatunk esetleg arra is, hogy ha egy szuper feketelyuk már bekebelezte az Univerzum nagy részét, akkor egy ponton olyan nagy tömege lesz, hogy már atomok sem léteznek benne, sem atommagok, sem más atomi részecskék. Ekkor történhet az, hogy a benne levő összes anyag egy ponton hatalmas robbanással energiává alakul. A fizikai tanulmányainkból tudjuk, hogy a tömeg és energia egyenértékű. A mai felfogás szerint a jelenlegi Univerzum is egy ilyen ősrobbanással kezdődött. Ekkor még csak energia keletkezett, amelyből egy időbeni sorozattal kialakultak az univerzum építőkövei, atomi részek, majd atomok, anyag, antianyag, fény (és ezzel látható lett az Univerzum)…. és így tovább, de ez már külön elméleti tudomány körébe tartozik. Tehát a feketelyukak területén még sok felfedezni való van
2021. febr. 28. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim válasza:

"@10: És szerinted ennek van fizikai értelme? :)"


ez matematikai modell. kevered a fogalmakat

2021. febr. 28. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim válasza:
léteznek fehér lyukak is amikből egész galaxisok dobodnak ki. de még nincs bizonyitva se az, hogy ezek a fekete lyukak kijáratai e, se az hogy ez egyenlő e az ősrobbanásokkal, s ősrobbanások taniu vagyunk e. ezek java csak teoria. más teoriák szerint a galaxisunk középpontja mára egy super fekete lyuk és amit mi világegyetemnek nevezunk az egy a körulötte levő térbeli Akkréciós korongra hasonlito valami, csak ott taszitás lép fel. Vagyis a belezuhano anyag egy vékony hártyát képez mind egy bugyborék s ez maga a világegyetem se elötte se utána jo darabig nincs semmi. A nagy fal felfededezése ezt az elméletet erősíti, de szintén nincs bizonyitva.
2021. febr. 28. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 Mojjo ***** válasza:

@13:

Oké, és konkrétan melyik elméletünk matematikája lenne az a modell, ami ilyen negatív kiterjedéseket jósol?


Illetve a matematikai modellek által megjósolt jelenségeknek nem szokott lennie fizikai értelme? Pl ha van egy matematikai modellünk, teszem azt, a Dirac egyenlet, ami megjósolja hogy léteznek olyan részecskék, amik az ismert részecskékkel minden tulajdonságukban megegyeznek, kivéve a töltéseikben (ha van: elektromos töltés, barionszám, leptonszám, színtöltés stb...), amik pont ellentétesek, akkor mondjuk Dirac úgy 1929 környékén legyint, hogy áhh, ez csak matematikai modell, vagy azt mondja, hogy hmm, ennek kell, hogy legyen fizikai megfelelője, és minden ismert részecskének kell, hogy legyen egy még feldedezetlen "tükörpárja", hívjuk őket antirészecskének?

Vagy mondjuk ha egy matematikai modell azt jósolja, hogy nem is tudom, az idő különböző, egymáshoz képest mozgó megfigyelők órája máshogy jár, akkor legyint mindenki, hogy ez csak matematikai modell, vagy inkább úgy tervezik meg a GPS technológiát, hogy a műholdak sebessége miatti időlassulást valós fizikai dolognak fogják fel?

Szóval ha van egy modellünk, amit fizikai folyamatok leírására használunk, akkor annak a jóslatainak nem kell, hogy legyen fizikai értelme?

2021. febr. 28. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 Mojjo ***** válasza:

@12-14: Nem tudom, hogy te ugyanaz a válaszadó vagy-e, mint a 10-es és 13-as, de nálad is rengeteg-rengeteg dolog teljesen össze van kutyulódva. Látom, hogy érdekel a téma, meg olvasol róla, de nem állt össze még a kép és sok a kavarodás - bár emellett meg sok mindent helyesen írtál le.

Nem tudom, van-e értelme elkezdeni egyenként javítgatni a kavarokat viszont itt - reménytelenül hosszú körmölés lenne. Esetleg ha lesz kicsit több időm, nekiveselkedek.

2021. febr. 28. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim válasza:
"Illetve a matematikai modellek által megjósolt jelenségeknek nem szokott lennie fizikai értelme? " Hát akkor keress fizikai értelmet negativ méretben. Ha szerinted ez "szokás" kérdése, akkor nosza.
2021. febr. 28. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 Mojjo ***** válasza:

@17: Pont erre akartam rámutatni. Hogy nincs neki fizikai értelme.

Egyébként ez nem "szokás" kérdése, hanem cél kérdése. Azért hozunk létre matematikai modelleket a fizikai valóság leírására, hogy azokkal megjósolhatóak legyenek valós, fizikai történések, hogy azok leírják, hogyan viselkedik a világunk. Ha egy matematikai modell nem írja le, hogyan viselkedik a világunk, mert csak egy matematikai modell, aminek nincs fizikai megfelelője, akkor az nem használható fel arra a célra, amire létre akarnánk hozni - egyszerűbben kifejezve kuka az egész.


Itt annyival egyszerűbb a helyzet, hogy ilyen matematikai modell, amiről beszélsz szimplán nem létezik. Gondoltam, kérdésekkel rávezetlek, de nem jöhet össze mindig minden :)

A modell, amivel megpróbáljuk leírni a fekete lyukakat, az általános relativitáselmélet. Az általános relativitáselmélet azt jósolja, hogy az anyag a fekete lyukak belsejében végtelen kicsi térfogatúvá és végtelen sűrűségűvé válik. Szó sincs benne negatív térfogatról. És a végtelen kicsi térfogat is erősen kérdőjeles - ez ugyanis a matematikai modell olyan része, amit úgy hívunk, szingularitás. Szingularitás az, amikor egy matematikai modell olyan eredményeket ad, ami fizikailag értelmezhetetlen - a végtelenül kicsi térfogat és a végtelen sűrűség pl ilyen. Szingularitások pedig akkor jelennek meg egy ilyen modellben, amikor azt olyan problémára akarjuk alkalmazni, amelynek leírására már nem alkalmasak. Itt pontosan ez a helyzet: tudjuk, hogy az általános relativitáselmélet nem alkalmas olyan helyzetek leírására, ahol nagyon kicsi térrészben, ahol már a kvantumos jelenségek meghatározóak, nagyon nagy gravitáció hat. A fekete lyukak belseje pont ilyen. A bökkenő csak az, hogy nincs jobb modellünk jelenleg - dolgoznak rajta, van pár ilyen kezdemény, mint a különféle húrelméletek, vagy épp a hurok-kvantumgravitáció. Egyébként ezek a modell-kezdemények sem beszélnek semmiféle negatív térfogatról. Valamit szimplán nagyon félreértettél valahol.

2021. febr. 28. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim válasza:
nemrég még szokásrol irtál most már célrol. már azt se tudod mibe köss bele. kötekedés helyett inkább értelmezi kellene megtanulnod
2021. febr. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim válasza:
a joslást meg te keverted ide, én joslásrol eleve nem is beszéltem. talán ez a gond idekeversz egy fogalmat amit nem is ide valo majd panaszkodsz hogy nem érted. mi lenne ha a joslással inkább az ezo szobában trollkodnál? az oda valo.
2021. febr. 28. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!