Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hidrogén klorid, sósav és...

Hidrogén klorid, sósav és sósav oldat?

Figyelt kérdés

Nem igazán értem ezt a dolgot hogy őszinte legyek.

Ugye ha a hidrogén klorid(HCL) vízben oldódik akkor létrejön a hidrogén klorid vizes oldata, a sósav ami valamilyen oknál fogva szintén HCL-lel van jelölve (az egyik kémiatanárom úgy jelölte hogy HCLaq, de sehol máshol nem láttam ezt a jelölést). Ezek ugye reagálnak egymással protonleadás meg egyéb által, és létrejönnek a H3O+ és CL- ionok(ez a kettő is sósav lenne együtt?).

Én csak azt a részét nem értem , hogy amikor azt írjuk hogy a sósav reagál valamivel akkor miért nem azt írjuk hogy HClaq(azaz a vizes oldata) vagy H3O+ és Cl-, hanem csak HCL ami hidrogén klorid egy gáz ugyebár.

Meg most akkor melyik is pontosan a sósav képlete?

HCL/HCLaq/H3O+ + CL-??



2021. márc. 14. 15:43
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Először is, a klór Cl. A második betű mindig kicsi. A CL az a szén és egy L-lel jelölt atom vagy csoport lenne egymás mellett. Ez fontos.


A HCl a molekula, a neve hidrogén-klorid. A HCl vizes oldata a sósav, a pontos jelölése HCl(aq), de az aq-t gyakran elhagyják az egyszerűség kedvéért.


Kémiai reakciókban gyakran csak az aktív komponenseket jelölik meg, ezért nem szokták megjelölni az összes többi dolgot, pl. az aq jelölést vagy a HCl reakcióját vízzel.


Pl: HCl + NaOH -> NaCl + H2O

Egyszerű, érthető. De fel lehet írni jó bonyolultan is.

Cl-(aq) + H3O+ + Na+(aq) + OH-(aq) -> NaCl(aq) + 2 H2O

Ez a második egyenlet igazából közelebb áll a valósághoz, viszont sokkal bonyolultabb. Aki érti a témát, az felírja az első egyenletet, de tudja hogy a valós folyamat bonyolultabb. Igazából a HCl és az NaOH már disszociált, majd elreagált a vízzel, és a különbözőképpen töltött víz klaszterek reagálnak egymással. De ezt nem írjuk ki, mert nem érünk rá.


A sósav a HCl vizes oldata, ami főleg vizet, pozitívan töltött víz klasztereket (ezt jelöli a H3O+), Cl- ionokat, kis mértékben pedig oldott HCl molekulákat tartalmaz. Ha pontosan akarnánk jelölni:

H2O/HCl(aq)/H3O+(aq)/Cl-(aq)

De mivel lusták vagyunk, így jelöljük: HCl.

És mindenki tudja, hogy miről van szó ennyiből.

2021. márc. 14. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Így már világos, köszönöm :). Ehh ,mindig kis L-lel irom a Clt , legalábbis a füzetembe, de azert koszi hogy szóltál :D.
2021. márc. 15. 00:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!