Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Vannak ún. primitívebb és ún....

Vannak ún. primitívebb és ún. fejlettebb nyelvek? Ha igen melyek ezek?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy nyelvtanilag nagyon fejlettnek, bonyolultnak, összetettnek mondható és szinte nevetségesen egyszerű nyelvek.

2021. júl. 12. 13:17
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
33%

Lehet esetleg a nyelvek időbeli alakulásáról beszélni. Az is fejlődés, de nem feltétlen jelenti, hogy a későbbiek magasabb szinten állnak (sőt).

De közben arról is lehet vitatkozni, hogy mik a fejlődési irányok.. főleg, hogy a nyelvek rokonsági összefüggéseit is különböző módon lehet értelmezni.


Némileg megfigyelhető dendenica, hogy az aglutináló (magyar, szuahéli, japán, baszk... asszem) nylevek valami ősibb állapotot képviselnek. A nyelvek többsége flektáló(indogermán nyelvek) ma már, és ezek is a szeparálók(kínai) felé tartanak. Én azt mondanám egyszerűsödnek.


A fejlettséget én pl. a természethez való viszony alapján értelmezném. A természettel való (fenntartható)együttéléssel összefüg annak működési rendszerének felismerése. E rendszer megjelenik pl a magyar nyelvben, és az egész népi kultúrában annak minden egyes (pl. művészeti) ágában azokban együtt szerves rendszert képezve. Ebben mozogva jobb esélyünk van megérteni a világot.


Szerintem ez a fejlettség.

2021. júl. 13. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
100%
Tisztelettel vitatkoznék az előzővel. Nem a magam vélemenye, hanem általam nagyra becsült nyelvészek véleménye alapján , akik szerint nincsenek gyengébben, vagy erősebben “fejlett” nyelvek, valamint, hogy a nyelv a és a beszélők között semmiféle olyan összefüggés nincs, ami a nyelvből a beszélők bármiféle tulajdonságaira, karakterére, életmódjára engedne következtetni. Persze ahol nem terem meg az ananász, ott természetesen nincs saját szó az ananászra, de a szókinccsel a nyelvészetnek tkp. nincs “tennivalója”, az merőben sokadrangú jellemzője egy nyelvnek. Legalábbis nyelvtudományos szempontból. A grammatika, szintaktika, morfológia, és hasonlók számítanak. Az egyik nyelvészt idézem: “a nyelv nem függ össze semmivel”.
2021. júl. 14. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!