Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Ha létezne egy olyan ember,...

Ha létezne egy olyan ember, akinek 1000 körüli IQ-ja van, az milyen lenne?

Figyelt kérdés

Természetesen elméleti kérdés, a feltételezés alapja egy extrém anomália, azt igazából nem tudom, hogy lehetséges-e. Ez nagyjából az átlag érték tízszerese lenne.


Egy ilyen ember hogyan érzékelné a külvilágot? Milyen gondolatai lennének, hogyan viszonyulna a többi emberhez?


Azért érdekel elsősorban, mert köztudott, hogy a szélsőségesen magas intelligencia kétoldalú tulajdonság, és legalább annyi hátránnyal jár, mint amennyi előnnyel. Mi történne egy ilyen abszolút szélsőséges esetben? Megőrülne az illető, előbb-utóbb öngyilkos lenne?



2022. febr. 21. 19:59
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Nincsen ilyen érték, amit leírsz, mert a számítási módszer szerint van egy ennél jóval alacsonyabb elméleti felső határértéke.
2022. febr. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
21%

Nem létezik ilyen pont azért amiért sakkban sincs 4000 élőpontos játékos. Ez egy viszonyítási érték az átlaghoz és másokhoz képest, ami egy bizonyos szint felett értelmezhetetlen, vagy legalábbis meghatározhatatlan pontosan hogy mennyivel okosabb az illető másoknál.


Nekem közel 180 van, így nem vagyok átlagos szinten, de tudok olyan ma is élő emberről akinek 200 körül van (ami elég pontatlan már pont ez a viszonyítási érték miatt) de egy bizonyos butácskának gondolt színésznőnek is 190 volt amúgy.


Saját tapasztalataim: Nem vagyok okosabb (szerintem) mint a többi ember, csak gyorsabb. Viszont a beszédem sokkal lassabb, megfontoltabb. Pozitívum emiatt kb alig van, viszont cserébe milliónyi dolog. A környezetem kb őrült zseninek tart. Amit képtelenek felfogni az az hogy ennyire okosan miért buktam ki az egyetemről. Nem tudják értelmezni azt hogy kiábrándító volt számomra és a boldogság magasabb prioritást élvez nálam mint egy diploma. Gimiben a tanáraim se nagyon értettek, fele megszórt egyesekkel és bukdácsoltam mert aludtam órán, nem írtam házit stb. Fele pedig hagyta hogy járjam a magam útját amíg 0 perc tanulással az órán hallottakból csillagos ötös dogákat tudtam írni. Kb olyan érzés volt nekem a suli mintha végzős középiskolásként visszaültetnének általános iskolába és a másodfokú egyenletek helyett a szorzótáblát tanítanák. Unalmas végtelenül.

2022. febr. 21. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
*milliónyi negatív dolog van
2022. febr. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
100%
Nem kell ezres IQ ahhoz, hogy sírni támadjon kedved a sok gyógyegér láttán.
2022. febr. 21. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
#1 Nyilván nem a szélsőségek mérésére találták ki a módszert, nem is a konkrétumon van a hangsúly, inkább a nagyságrenden és a tendenciákon. Becslések szerint egyébként bőven volt már 200 feletti érték eddig is.
2022. febr. 21. 20:41
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy egy IQ hányszorosa az átlagnak, nem sok jelentést hordoz. Nem is a konkrét érték fontos, hanem hogy másokhoz képest hogy állsz, tehát az emberek hány százalékánál magasabb.

Az emberek IQ-ja normál eloszlást mutat, ennek a leírásához kell egy várható érték és egy szórás. A váható érték definíció szerint 100, a szórást ma leggyakrabban 15-nek szokták választani.

Ez alapján az emberek 68%-ának 85 és 115 közötti az IQ-ja.

95%-nak 70 és 130 közti, 99,7%-nak 55 és 145 között van.

Minden 200 milliárdadik embernek van 205 feletti IQ-ja. Összehasonlításképp, kb 100 milliárd ember élt eddig a Földön, itt már semmi értelme nincs a számoknak.

2022. febr. 21. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 bollocks ***** válasza:
100%
A kérdést látva a Virágot Algernonnak c. Daniel Keyes regény jutott eszembe, olvasd el!
2022. febr. 21. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
73%

Lucy 2014 - film, nem túl nagy szám, de ezzel foglalkozik, és nem hiszem, hogy túl tudományos :-)

[link]

2022. febr. 21. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Az IQ egy normál eloszlású tulajdonság. Az átlag embernek DEFINÍCIÓ szerint 100 az IQ-ja. Nem azért, mert a jóisten úgy teremtette vagy valami, hanem mert az IQ-t úgy definiálták hogy legyen 100 az átlag és kész.


A normál eloszlás azt jelenti, hogy meghatározott haranggörbe takarja a népességet, és ennek a haranggörbének a legfontosabb jellemzője a "d" érték.


A haranggörbe azt jelenti, hogy a 100 és a 100+d közé a népesség 34,13%-a esik.


Tehát az IQ tábla számait nem előre húzták be, hanem megmértek egy halom random embert, és ahova 34,13% esett a mért pupulációban, azt kinevezték "1d"-nek. A d számszerűsített értéke akármennyi is lehet, régen 24-nek vették, manapság 12-nek. Ez azt jelenti, hogy a 124-es IQ, ha d=24, az ugyanannyi mint a 112-es IQ, ha d=12.


Emiatt szerencsésebb a IQ-t valójában d-ben megadni, tehát valakinek az IQ-ja 100+2d vagy ilyesmi. ÉS akkor nincs az a zavar, hogy a 124-es IQ az valójában 100+2d (d=12), vagy 100+d (d=24).


A d-nek pedig az a jelentősége, hogy minél több d-je van valakinek, annál ritkább. Az emberek 34,13%-a esik 100 és 100+d közé (24-es rendszerben 100 és 124 közé). Viszont csak 13,59% esik 100+d és 100+2d közé (azaz 124 és 148 közé). 2d és 3d között (azaz 148 és 172 között) 2,14% van, míg 3d és 4d között 0,13%.


Az 100-es IQ azt jelentené, hogy az illető a 37d és a 38d közé esik. Ez annyira ritka állapot, hogy valójában több Földnyi ember között sem valószínű hogy legyen akár 1 is. Annak is nagyobb az esélye, hogy valaki egy éven át minden héten megnyeri az ötös lottót.


Mivel ennyire ritka, kvázi lehetetlen állapot, ezért nem lehet megmondani, hogy milyen lenne, ha mégis lenne. Egyszerűen nem lehet, mert abból a nagyon kevés ismert 6-7d emberből nem tudsz extrapolálni arra, hogy milyen lehet 37d-vel az átlag fölött állni.

2022. febr. 21. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Valentino BROssi ***** válasza:
100%

Ez már eleve ott el van szúrva, hogy a hétköznapi nyelvben használt intelligencia fogalma és a pszichológiai tesztekkel mérni próbált "valami" képesség között nincs feltétlen erős összefüggés.

De jó, fogadjuk el, hogy az IQ teszt intelligenciát mér - attól is tekintsünk el, hogy mint "mérés" gyakorlatilag minden méréstechnikai hibát elkövet - sőt, még azzal a jóhiszemű feltételezéssel is bátran éljünk, hogy valaki valahol feltalált egy tökéletes IQ-mérő berendezést amit mint csak egy infravörös lázmérőt elég a homlokra irányítani és kiírja az adott egyén intelligenciahányadosát. A kérdés még mindig adott: mi olyan különleges az intelligenciában, hogy piedesztálra emeljük és körülrajongjuk? Maga a témával való túlzott foglalkozás semmivel nem kisebb farokméregetés, mint mondjuk a testépítő sport, ahol a BMI minimalizálására és izomtömeg maximalizálására törekszenek. Csak az mondjuk egzaktabb, míg az intelligenciakutatás pszichológiai módszerekkel sokkal áltudományosabb.

2022. febr. 22. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!