Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Van valami jelentősége annak,...

Van valami jelentősége annak, hogy a közvilágítást legtöbbször az utcák északi oldalára telepítik?

Figyelt kérdés
Szemet szúrt, hogy rengeteg településen az alacsony feszültségű hálózati oszlopokat a közvilágítással együtt, ha a lehetőségek adottak, legtöbbször az utcák északi oldalára telepítik. Mi ennek az oka? Van valami jelentősége annak, hogy éjszaka ebből az irányból adnak fényt?

2022. júl. 27. 15:12
 1/9 anonim ***** válasza:
Téves a feltételezésed!
2022. júl. 27. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Én ezt még nem vettem észre. Valószínűbb, hogy helyi technikai okai vannak egy oszlopsor elhelyezésének.

Ha valóban az északi oldal gyakoribb, akkor azt tudnám elképzelni, hogy a házak is az északi oldalon épültek (először), hogy dél felé nézzenek. De ez csak feltételezés, nem hiszem, hogy így lenne.

2022. júl. 27. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
#1 Nem feltételezés, hanem megállapítás. Vidéken lakom egy városban. Egyszer valahogy kiszúrtam, hogy néhány mellékutcában egységesen az északi oldalon vannak telepítve az oszlopok. Elkezdtem utána jobban figyelni és azt tapasztaltam, hogy nem csak az a pár utca, hanem a kompletten az egész település erre a sémára épül. (Egynéhány kivétellel persze.) És más helységeken is ezt észleltem.
2022. júl. 27. 19:37
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem a telepulesetektol eszakra van a transzformatorallomas?
2022. júl. 28. 03:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Felénk az utcák jó részének nincs északi oldala (meg déli, keleti, nyugati sem), mert ferdén mennek az utcák. De a párhuzamos utcákban sem azonos oldaon vannak a villanyoszlopok.

Anyukáméknál - kisváros - sok utcában éppen a déli vagy keleti oldalon vannak, de nem mindegyik utcában, van, ahol éppen az ellenkezö oldalra tették.

2022. júl. 28. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A mi utcánkban a déli oldalon van az elektromos hálózat és a világítás is, az északi oldalon a telefon hálózat van. Két, velünk párhuzamos utcában is így van, de a harmadikban az északi oldalon van a világítás. Mi van az észak-déli irányú utcákkal, ott melyik oldalon van, a világítás, a keleti, vagy a nyugati oldalon? A mi utcánkra merőleges utca egy részében a nyugati, egy másik részében a keleti oldalon van a világítás.

Itt mindegyiknél a déli oldalon van:

[link]


[link]


[link]


Itt az északi oldalon:

[link]


[link]


[link]


Ezek egymáshoz közeli utcák, mégis hol a déli, hol az északi oldalon van. Szerintem ez a helyi adottságoktól és attól függ, hogy hol volt annak idején egyszerűbb megépíteni a hálózatot. Még csak a házak elhelyezkedésétől sem függ, mert a mi utcánkban a mellettünk levő és a mi házunk volt az első két ház az utca északi oldalán, a villamos hálózat és világítás mégis az utca déli oldalán épült meg.

2022. júl. 28. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#4 Nem, délnyugaton van.


#6 Igen, a legérdekesebbet és egyben leglényegesebbet kihagytam: az észak-dél tájolású utcák. Ugyanis OTT IS ÍGY VANNAK. Mondjuk ehhez érdemes tudni, hogy nincs olyan utca, ami hajszálpontosan északtól délig tart. Mindegyik egy kicsit srégen halad vagy egy pont után ívelni kezd. Ettől független ezeknél is arra az oldalra tették, ami leginkább észak felé közelít északnyugat vagy északkelet formájában. Még akkor is, ha az út nagyon kis mértékben srég. Annyira, hogy a megállapításához térkép kell.


100%, hogy van mögötte valami logika.

2022. júl. 28. 14:33
 8/9 anonim ***** válasza:

6-os vagyok.

Itt van az a rész ahonnan a képek valók:

[link]

A lámpák a déli oldalon vannak: Mikszáth Kálmán utca egy része, Munkácsy Mihály utca, Eötvös József utca

A lámpák az északi oldalon vannak: Mikszáth Kálmán utca másik része, Dessewffy utca, Vécsey Károly utca.

Észak-déli utcák. Mikes Kelemen utca:

[link]

A lámpák a keleti oldalon vannak.

Az előzővel párhuzamos Jósika utca:

[link]

A lámpák a nyugati oldalon vannak.

Na most, ha megnézed ezeket a térképen, akkor milyen logika van a lámpák elhelyezésében? Szerintem semmilyen.

2022. júl. 28. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
kérdezö: add fel, a legtöbb helyre nézve nem igaz az elméleted
2022. júl. 28. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!