Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A mesterséges intelligencia...

A mesterséges intelligencia gyors fejlődése és térnyerése elhozhatja a szingularitást, vagy legalábbis jóval közelebb vihet minket a technológiai szingularitáshoz?

Figyelt kérdés

Az elmúlt hónapokban szó szerint berobbant a mesterséges intelligencia. Míg 5-10 éve a mesterséges intelligencia csak egy távoli sci-fi terméknek tűnt az átlagember számára, addig mostanra a chatbotok illetve a képgenerátorok már széles körben elérhetőek mindenki számára.

Gondolom, ezek a nyilvánosság elé tárt (és gondolom valamennyire szándékosan lebutított) MI-k nem számítanak már csúcstechnológiának, hiszen rohamléptékben fejlődik ez a technológia, egy tavaly megjelent MI idén már jó eséllyel elavultnak számít.


A MI rohamos fejlődése elhozhatja nekünk a szingularitást? Vagy legalábbis 10-20 évben belül beléphetünk a technológiai szingularitásba?

Mit gondoltok?



2023. jan. 12. 10:52
1 2 3 4
 11/36 NTBS ***** válasza:
100%
Igen, elhozhatja. Hogy jó lesz-e majd kiderül.
2023. jan. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/36 anonim ***** válasza:
51%

"A technológiai szingularitás létrejötte a biológiai intelligencia korszaka után kozmológiai törvényszerűség - akárcsak az összetett életformák kialakulása az őslevesből."

Mennyire lehet törvényszerűségnek nevezni valamit, amire egyetlen ismert példa sincs?

2023. jan. 12. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/36 anonim ***** válasza:
30%

Na kezdjük azzal, hogy mi is egy mai AI, majd kitérünk a ChatGPT-re, mert látom senki nem dolgozik itt valami releváns területen és elszaladtak a sci-fi irányú fantáziálások.


Nos, az AI legtöbbször egy neurális háló jelenleg, ami nem egy fekete mágia szerű valami, hanem egy matematikai modell. Magát a lényegét megérteni nagyon egyszerű (de leírni nehéz, szemléletesen célszerű csak bemutatni), nézz egy 2 perces youtube videót róla. A lényeg, hogy ez egy matematikai modell, ami számolások után a végeredmény függvényében állít magán és ez alapján tud tanulni, hiszen előbb-utóbb sikerül elég jól belőnie mindent. Nyílván ez a lebútított verzió, de nem tudom ennél jobban leírni itt, viszont ez a lényege.

Térjünk át ChatGPT-re. Ugyan ezen az alapon működik, de mit jelent ez? Azt, hogy valójában csak nagyon nagy eséllyel talál jó szavakat/szöveg részleteket megadott szavakhoz/zövegekhez. Pl mikor megkérdezed, hogy "mik a tünetei a vakbélgyulladásnak?", akkor ő nem olyan okos, hogy tudja mi az a vakbélgyulladás vagy ilyesmi, hanem lett olyan training data megadva neki, ahol egy vakbél gyulladásos cikkről volt szó, ezt felismeri és írja is oda a megfelelő ott megtanult szöveget, azaz a modell számára inkább az oda illő karaktereket. Csak az a különbség, hogy ő inkább generálja a karaktereket, szóval nem elraktározott információja van, hanem bizonyos szavakhoz matematikailag bizonyos szavakat generál, amik jó eséllyel illenek oda.


Nyílván ezt nagy lépés volt elérni és egyáltalán nem ilyen egyszerű a történet, mint ahogy én leírtam, de valójában nem okos, csak nagyon jó eséllyel tudja, hogy milyen szavakat/szövegeketet kell generálnia megadott szavak/szövegeket után.

Másik fontos dolog, hogy betanítani borzasztóan drága volt, bonyolult, körülményes és embereket is használtak hozzá a finomhangoláshoz. Szóval ne úgy képzelje el senki, hogy random kísérletezgettek a tudósok és hopp egyszer csak ilyen okos lett ez a ChatGPT majd nagyon meglepődtek:D


Akkor ilyen összeesküvés elméletes irányba meg teljesen hülyeség elmenni, egyszerűen az a valóság, hogy nem csak specifikus feladatokat nagyon jól elvégző AI-tól eléggé messze vagyunk, mert ha csak nincs egy működő quantum számítógépe amerikának, akkor nem sokkal vannak előrébb, mint mi a cégnél:D egyszerűen jelenleg LEHETETLEN egy emberi intelligenciájú AI-t alkotni, mert már csak számítási kapacitásunk sincs rá és új modellek se léteznek. Sőt, a neurális hálók már több évtizede létező ötlet, csak akkoriban a számítgópékek messze nem ezen a szinten voltak.

De a legszomorúbb, hogy valaki 5 év körülre jósolta az első valódi AI-t és nem lett lepontozva...



Én nem csak hogy pont ilyennel foglalkozok, de még rengeteg kutatást is KELL olvasnom és ezeket implementálnom:D tehát eléggé képben vagyok minden új dologfal. Senki aki a szakmában dolgozik nem gondolja azt, hogy belátható időn belül valódi AI lenne, MERT LEHETETLEN.

ChatGPT azért nagy szám igazság szerint, mert ez lesz majd a legnagyobb kihatással az átlag emberre. Hiszen rengeteg helyen megfog jelenni, mert ez már tényleg egy nagyon erősen megbízható chat bot ami mondjuk tud gyakori problémákban segíteni felhasználóknak és stb...

2023. jan. 13. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/36 anonim ***** válasza:
30%

#13 vagyok.

Annyival egészíteném ki, ez kissé off topic, hogy most elsőnek vágott arcon, hogy mikor valakik teljesen fogalmatlanok egy dolog működéséről, akkor mennyire képesek túlgondolni és milyen durva irányokba is elmenni, mint pl hogy eltitkolnak előlünk valami hiper szuper AI-t. Eddig sose tapasztaltam ezt, de durva volt nagyon:D


Még talán azt is kihagytam és fontos lenne megemlíteni a szavahihetőség érdekében, hogy mi nem szimplán kódokat írunk. Kőkemény matek van és azt kell implementálni vagy azon kell "állítgatni", de itt alkalmazott matek msc szintre gondolj (mondjuk igaz addig nem jutottam, de pótolnom is kellett sok mindent). Tehát mi nagyon is értünk hozzá, hiába nem kutatunk, mert egyszerűen magas matek nélkül dolgozni se fogsz tudni.

2023. jan. 13. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/36 anonim ***** válasza:
72%

#12 Nem kell ismert példa ahhoz, hogy részeredmények alapján belássunk egy alapvető törvényszerűséget.


Gondoljunk csak arra, hogy az utolsó tíz emberi generáció alatt mit elértünk! 100 éve még csak az elektromosság elemi törvényszerűségeit igyekeztünk mélyebben tisztázni és a valóságtól legvadabbul elszakadt fantáziának számított, hogy egy emberméretű, elérhető áron beszerezhető, ember alkotta gép, jobban fog sakkozni, bármely emberi lénynél. Ma tulajdonképpen hol is tartunk?


Egy körömnyi memóriakártyára többszörösen ráfér egy ember egész élet alatt megszerezhető tudása. Az egész világ tele van nagy kapacitású adatbankokkal, melyek összesen minimum milliárdszorosan meghaladják az összes ember emlékezetét a Földön. Ezek az adatbankot olyan gyors vezetékekkel vannak összekötve, melyek a másodperc nagyon kis törtrésze alatt viszik át az emberi agy tartalmának megfelelő információmennyiséget.


Még lehet itt kétség a jövőbeli fejlődés lehetőségeit illetően?

2023. jan. 13. 06:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/36 anonim ***** válasza:
51%

#15 Amíg egy felvetésre semmiféle bizonyíték nincs (márpedig eddig még senki nem látott technológiai szingularitásba fordult civilizációt), addig az a tudomány világában nem több, mint feltételezés. Sziklaszilárd törvényszerűség felállításához pedig sziklaszilárd bizonyíték kell.

Mellesleg érdemes megnézni, milyen irányú fejlődést vártak mondjuk 50 éve, 100 éve: általában a saját közelmúltjukból extrapoláltak és eléggé mellélőttek. Az első oldalon elhangzott "Moore-törvény" sem igaz már, a 2000-es évtized végétől már nem tartja a korábbi exponenciális növekedés ütemét az adott térfogatba bezsúfolható tranzisztorok száma.

2023. jan. 13. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/36 anonim ***** válasza:
51%
15, az emberi emlékek komplexebbek, mint a leírt szavak, képek, így nem férne rá. Csak egy egyszerűsített változat férne rá, ami a tényszerűségeket írja le egy ember életében, de az nem emlék.
2023. jan. 13. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/36 anonim ***** válasza:
46%

Bírom hogy lepontozzátok a számítástechnikát figyelembe vevő válaszokat a számítástechnika rovatban XD Aki ért hozza egy kicsit és rávilágít, hogy mi van az MI hátterében az miért bem hasznos válasz? A random tippelgetés meg hasznos ezek szerint, mert fel van pontozva?

😂😂😂

2023. jan. 13. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/36 anonim ***** válasza:
100%
#17 De ráférne, mert sokféle módja van az adatok formátumának. Komplexebb, vagy holografikus adattárolás is lehetséges. A lényeg az, hogy a mennyiség előbb-utóbb minőségi ugráshoz vezet - ez ma már jól belátható!
2023. jan. 13. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/36 anonim ***** válasza:
51%

Mivel még ma se tudjuk, hogy az emlékek pontosan hogy vannak tárolva így ez a kijelentés egy kicsit légbőlkapottnak tűnik. Rengeteg asszociáció van köztük, a személyiség se biztos, hogy rendesen elkülöníthető

Az emberi agy azért egy elég bonyolult dolog, amiben bőven van még mit megérteni, nem tartunk még emlékek lemásolásánál, mentésénél

2023. jan. 13. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!