Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Nem egészen értem. A wikipedia...

Nem egészen értem. A wikipedia azt írja, hogy a fekete lyukaknak van elméleti max tömege, ez 50milliárd naptömeg. A phoenix a fekete lyuk meg elvileg 100 billió naptömeg. Ez hogyan lehetséges?

Figyelt kérdés

[link]


És ha beírjátok a googel-be, hogy a Phoenix A black hole mass, akkor kiírja, hogy "100 billion solar masses".

A 100 billió kicsit több az elméleti maximum 50 milliárd naptömegnél.

(Igen, eddig a ton618 volt a legnagyobb fekete lyuk, de azóta ezt a Phoenix a megdöntötte)



2023. márc. 28. 08:26
 1/7 A kérdező kommentje:
És egyébként azt sem értem, ha azt írom be, hogy "ton 618 black hole mass" akkor arra meg azt írja, hogy 66 billió naptömeg. Az is sokkal több az 50 milliárd naptömegtől és eddig én úgy tudtam, hogy a ton 618 az 50 milliárd naptömeg határ alatt van.
2023. márc. 28. 08:29
 2/7 anonim ***** válasza:
88%

Ezért kellene érteni is, amit olvasol.

Ugyanis ez a határ nem a tömegre, hanem a növekedésre érvényes.

Arra pedig vannak más módszerek is: pl. 2 ilyen egyesülése.

Erre már nem érvényes a fenti korlát.

2023. márc. 28. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Mojjo ***** válasza:
100%

Annyit még hozzátennék, hogy az angol "billion" magyarul véletlenül sem billiót jelent, hanem milliárdot.

Azaz 66 billion = 66 milliárd

2023. márc. 28. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Aha, köszi, ezt nem tudtam #3-as
2023. márc. 28. 09:54
 5/7 A kérdező kommentje:

Szóval akkor ha jól értem, a Phoenix cluster-ben jelenleg 48 ismert galaxis van. Ettől feltételezhetően több.

És valószínűleg az történt, hogy mivel ilyen sűrűn vannak ott a galaxisok, egyszerűen több szupernehéz fekete lyuk egyesült?

És mivel a Phoenix cluster elég messze van, vélehetően az eltelt évek alatt (ami 5.8 milliárd év, hiszen 5.8 milliárd fényévre van tőlünk) mégnagyobbra hízott a phoenix a? Jobban mondva 5.8 milliárd év alatt még több szupernehéz fekete lyuk egyesült a phoneix cluster-ben, így kitudja, hogy most mekkora a phoneix a?

2023. márc. 28. 11:46
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Elképzelhető.

Ha elég jól fel tudjuk mérni azt a galaxist, akkor ezt akár ki is lehet számolni.

2023. márc. 28. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Végső soron bármekkora tömegük lehet, de mivel a fekete lyukak növekedési üteme korlátozott, a galaxisok mozgása szintén korlátozott, az Univerzum pedig véges ideje létezik, ezért tehető egy becslés a felső korlátra, hogy ezidáig legfeljebb körülbelül mekkorára hízhattak a legnagyobb monszter fekete lyukak. Ha ennél jóval nagyobb tömegű fekete lyukat találunk, az azt jelenti, hogy vagy rosszul becsültük meg a tömegét, vagy valamit nem jól tudunk a világűrről.
2023. márc. 28. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!