Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » (Filozófia) Ha tudom hogy...

(Filozófia) Ha tudom hogy létezem akkor én tudatként tudom hogy létezem?

Figyelt kérdés

Tudomásom van arról hogy létezem akkor is ha nem az öt érzékemre hagyatkozom, egy belső öntudatom van. De mi az aminek tudomása van? Az maga a tiszta tudat, ettől tudok a dolgokról, bármiről, ez ami vagyok , a tudat tud önmagáról független az 5 érzéktől, vagyis az észleléseinktől. De tud az észlelésekről is. Ez így logikus.


Hogy lehet az hogy mégis észlelésnek hiszem és érzem magam? pl. én a testen túl annak a gondolatnak hiszem magam titkon ami a "fejemben van". Vagyis azt hiszem az vagyok amiről a gondolatok szólnak, egy élettörténet főszereplőjének. Pedig ez észlelés. Vagyis az észleléseink egyike. Azért ehhez képest a valódi pozíciónk az észlelő kitüntetettebb pozícióban van.



2023. jún. 17. 21:20
 1/7 anonim ***** válasza:
87%
Onnan tudod, hogy az öt érzékszerveddel megismerted a világot és közvetve önmagadat. Ha az agyadat nem fejlesztette volna az érzékszerveiden keresztül beáramló információ, akkor semmiféle öntudatod nem lenne - esetleg egy gombatelep szintjén létezhetne az öntudatod - vagyis gyakorlatilag semennyire.
2023. jún. 17. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
85%

Hogy lehet az hogy mégis észlelésnek hiszem és érzem magam?


Én nem észlelésnek hiszem magam. Nem igazán értem miért ugyan az számodra ha gondolsz valamit mintha érzed hogy hideg van.


(nem öt hanem 7-8 érzékünk van legalább)

2023. jún. 18. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Látás

Hallás

Tapintás

Ízlelés

Egyensúly

Hőérzékelés


A metakommunikáción keresztüli indulat és érzelmi állapot érzékelés vajon külön kategória?

2023. jún. 18. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
#3 - szaglás?
2023. jún. 18. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Érzéknek a fenti ötöt nevezzük, a többit amit írtál érzeteknek hívjuk, de nem csak 7-8 van, én sem tudom hány, hidegérzet melegérzet, igen ez a hőérzet, éhségérzet, fájdalomérzet, vagy érzet az is mikor összehúzódik a savanyútól, vagy a peperóni csípője, minden olyan észlelés ami nem az 5 érzék, akkor azt érzetnek hívjuk, nem csak testi, pl. van jó vagy rossz előérzet is.


"A metakommunikáción keresztüli indulat és érzelmi állapot érzékelés vajon külön kategória?"


Az "észlelés" szó szerencsésebb lenne erre szerintem, mert ezalatt mindent értünk amiről éppen tudomásunk van. Érzékelés is lehetne, ha úgy akarjuk hívni mint némelyek hívják hogy hatodik érzék, ez teljesen "ízlés" dolga, az észlelés maga nem lesz másabb attól hogy milyen nevet adunk neki, vagy hogy milyen kategóriákba soroljuk, ez az észleléseinkre nincs kilátással.

2023. jún. 18. 12:33
 6/7 A kérdező kommentje:

"Nem igazán értem miért ugyan az számodra ha gondolsz valamit mintha érzed hogy hideg van."


Ezek 2 különböző tapasztalás, nincs két egyforma tapasztalás, de mindegyikre igaz hogy észlelés. Az észlelés a legtágabb kategória. Egyformán észlelés a hidegérzet, és egy gondolat.



"Én nem észlelésnek hiszem magam.


Én igen. Akkor te minek hiszed(vagy tudod) magad?

2023. jún. 18. 12:41
 7/7 A kérdező kommentje:
#5 Utolsó szó: "kihatással"
2023. jún. 18. 12:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!