Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Hogyan kell hallás alapján...

Hogyan kell hallás alapján zenét eljátszani?

Figyelt kérdés

Van a gyerekemnek egy kis zenélő billentyűs játéka. A do-re mi fá szó lá tidó rajta van. Kérdésem az lenne, hogy ennek mi a logikája? Pl. van a boci boci tarka, de ha lenne egy új dallam, aminek ismeretlen a kottája, azt hogyan kell lejátszani rajta? Példuál minden szótagnak megfeleltethető egy dó vagy ré? Bár nem hinném, mert boci-boci helyett lehetne tofi tofi és az is stimmelne a dallammal. Akkor ha felvenném a dallamot és megjeleníteném a hanghullámokat abból ki lehetne skálázni hogy mit kell nyomni (do-t vagy ré-t)? De maradhatunk a boci boci példánál is, tegyük fel ezt a dallamot most találtam ki a fejemben, és szeretném lejátszani, honnan tudom mikor mit kell nyomni?


A mikéntjére vagyok kíváncsi, nem a kottázás szabályára. Mint ahogy egy gyerek is előbb tanul meg beszélni és később tanulja hogy mi az a NYELVTAN. Én kottázás és hangjegyek megértése nélkül szeretnék tudni lejátszani bármilyen dallamot.


2023. szept. 14. 10:09
 1/5 anonim ***** válasza:
88%

"Én kottázás és hangjegyek megértése nélkül szeretnék tudni lejátszani bármilyen dallamot."

Természetesen így is lehet. Ha vannak félhangok is a kütyün. Csak ehhez fejben jónak kell lenni. Jópárszor végigskálázod az eszközön a hangokat, és megjegyzed, hogy melyik hang melyik billentyű lenyomásakor szólal meg. Aztán amikor az adott hangot hallod, a hanghoz megjegyzett billentyűt nyomod. Ennyi az egész.

2023. szept. 14. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

"Mint ahogy egy gyerek is előbb tanul meg beszélni és később tanulja hogy mi az a NYELVTAN."

Természetesen ez szamárság. A gyerek a nyelvvel együtt a nyelvtant is elsajátítja. Csak a nyelvtani SZABÁLYOKAT nem tudja elmondani. De azt, hogy hogyan kell alkalmazni, azt igenis tudja. Az én fiam még a magas és mély hangrendet is ösztönösen érezte, és a lábikó mintájára megalkotta a kezikő szót. Tökéletesen alkalmazkodva a hangrendhez...

Ennyi kiegészítést még az #1-es kommentemhez mindenképpen hozzá kellett fűznöm. Visszatérve a kérdéshez, ha van jó hallásod, és jó memóriád, és van "tehetséged" a zenéhez, akkor egyes egyszerűbb dallamoknál menni fog. De ha nem, ne keseredj el nagyon. A zenész is egy szakma, amit meg kell tanulni (a többségnek)...

2023. szept. 14. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell szolmizálással bajlódni. Minden hangszeren úgykell megpróbálni játszani, mint azok, akik tudnak rajta játszani. Utánozni kell őket. Ha van zenei hallásod, akkor menni fog.
2023. szept. 14. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A "hallás" kétértelmű ebben az esetben. A "zenei hallás" teljesen más dolog, ilyen nagyon kevés emberben van, de ekkor is az a feltétele, hogy egész gyerekkorában a zene vegye körül.


Amit te szeretnél, az nem létezik. Ne ma kottázás szabályai itt a lényeg, hanem a zenei összhangzat. Nyomogathatsz billentyűket egymás után, de az soha nem lesz zene. Azt bizony tanulni kell. Ennek sokféle módja van, de a csodagyerek se zenei tudással születik, azt tanulja. Csak gyorsabban.

2023. szept. 14. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Gyakorolgatni kell, ahogy a boci-bocit és megjegyzed, hogy stimmel és közben egyre jobban kiismered a hangszert és egyre nehezebbeket el tudsz játszani, mert a dallam a fejedben van.

Kapásból csak a virtuózoknak sikerülhet.

2023. szept. 14. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!