Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Mára a tudományban sokkal...

Mára a tudományban sokkal fontosabb lett, hogy a tudósok bevédjék egymást, mint az, hogy rájöjjenek az igazságra?

Figyelt kérdés

Megváltoztattam a szereplők nevét, meg a vita tartalmát, de a következő beszélgetés jól összefoglalja, hogy védik be egymás hülyeségét a tudósok:


A: Minden alma kék.

B: Nem minden alma kék, tehát A-nak igaza van.


2023. okt. 17. 23:46
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
88%
Nem. A példádnak meg semmi értelme, se realitása. Mutass néhány konkrét esetet, mikre gondolsz!
2023. okt. 17. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 Mojjo ***** válasza:
95%

Dobbenetes dialogus, errol tudnia kell a vilagnak!

Ennyire brutalisan meg nem rantottak le a leplet vilagunk legsotetebb remtevoinek osszeeskuveserol!

2023. okt. 17. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
82%
Félelmetes, hogy a tudománygyűlölők mindig a tudomány felfedezéseit használják a gyűlöletük kifejezésére!
2023. okt. 18. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
88%
Szerintem a példaként hozott dialógus inkább arról árulkodik, hogy a kérdező mit fog fel két "tudós" közti diskurzusból. Kicsit emlékezetet arra a vicc-szösszenetre, mikor a feleség mondja az éppen a TV-ben focimeccset néző férjének: "Drágám, levittem a kutyát, aztán megfürdettem, utána feltakarítottam a fürdőszobát is, utána lementem a boltba és vettem mirelitborsót meg répát, hétvégére csinálok borsólevest. Ja meg hoztam pár sört is neked, a hűtőben megtalálod." Amiből a férj ennyit fog fel: "Drágám, ... ... ... sör ... a hűtőben."
2023. okt. 18. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 2*Sü ***** válasza:
91%

> Mára a tudományban sokkal fontosabb lett, hogy a tudósok bevédjék egymást, mint az, hogy rájöjjenek az igazságra?


Nem. Bár kétségtelen, hogy egy tudósban is vannak emberi vonások. Pl. ha van egy hipotézise, amit még nem bizonyított sem ő, sem más, akkor hajlamos ennek ellentmondó hipotéziseket elutasítani, a neki ellentmondó eredményekkel szemben erősen kritikus lenni. És itt esetleg előfordul, hogy valaki ezt az abszurditásig fokozza, de nem ez a jellemző.


> Megváltoztattam a szereplők nevét, meg a vita tartalmát


És ez baj. Mert így aztán nem is nagyon tudjuk, hogy miről beszélgetünk. Lehet te értettél valamit rosszul. Az is lehet, hogy valóban hasonló volt a diskurzus lényege, és „B” szimplán csak félreértett valamit, vagy hibázott a következtetést levonásával, vagy meghülyült, de ettől még ritka, általánosan nem jellemző esetről van szó. Meg az is lehet logikailag, hogy akár igazad is lehet. De az biztos, hogy ezzel a kiherélt példával semmire sem megyünk.


Ez olyan, mintha az olvasnám a Háború és békét, és úgy tenném fel kérdésként, hogy jó könyv-e, hogy megváltoztatom a címét és az íróját.

2023. okt. 18. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 UlfOrmson ***** válasza:
90%
Nagyon rosszul látod. A kérdésedből kisüt, hogy annyira látsz rá a tudományos világra, mint egy ma született kölyökkutya. A kutatók között (gyakran még intézeten belül is) nem ritka a "vérre menő" vita, ami konferenciákon a k****a anyázásig fajulhat
2023. okt. 18. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
17%

Tudományszerető emberként mondom, hogy a tudomány mára túl van értékelve. Most most már mindent el lehet fogadtatni az emberekkel, csak tudományos hivatkozást kell találni rá.

Beszélhetünk itt persze most arról, hogy tudományos módszer így, meg úgy, a tudósok is csak emberek. Szerintem ha valakinek érdekében áll egy adat egzakttá tétele, és nagy a befolyása, akkor feltehetően úgy fogja csavarni a dolgokat, hogy az legyen a hivatalos tudományos álláspont.

De ez persze nem jelenti azt, hogy akkor van jogalapja az olyan téveszméknek, mint a laposföld meg az evolúciótagadás.

2023. okt. 18. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 Mojjo ***** válasza:
78%

@7: Tudományszerető emberként tényleg ilyen szinten nem érted a tudomány működését? Az azért kemény lenne, szóval remélem, csak kamuzol.

Egy-egy tudományos eredményt N+1 másik kutatócsoport, intézet stb stb próbál reprodukálni, amint megjelenik. Méghozzá a Föld kismillió országában, millió féle beállítódottságú, kulturális, vallási, politikai hátterű ember. A hivatalos tudományos álláspontot tehát a legdiverzebb háttérrel rendelkező szakemberek sokasága alakítja ki, folyamatosan újra meg újra tesztelve az eredményeket.

2023. okt. 18. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
89%
A tegnapi kérdésedben az alma még piros volt
2023. okt. 18. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Mojjo ***** válasza:
74%
Na, szerencsére megérkezett a chatGPT -s kretén is...
2023. okt. 18. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!