Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » A sakkjáték szabályait figyele...

A sakkjáték szabályait figyelembe véve (mint a háromszori lépésismétlés és az 50 lépéses szabály) hány lépésig tarthat maximum egy játszma?

Figyelt kérdés

Tehát az állás döntetlen:

-3X lépésismétlés esetén (pontosabban fogalmazva: 3X ugyan az az állás kijön, akkor döntetlen. Tehát ha 10 lépés alatt jön ki 3X ugyan az az állás, akkor döntetlen)


-Illetve az 50 lépéses szabály: 50 lépés fejlemény nélkül, akkor a játszma döntetlen. (50 lépés alatt nem történik gyaloglépés vagy ütés, akkor az állas döntetlen)


- illetve ha nincs elégséges mattadó erő, az állas döntetlen - ennek a végén lesz jelentősége.


Tehát ezeket a szabályokat figyelembe véve maximum hány lépésig tarthat egy játszma? Nyilvan nem jó lépésnek kell lennie, hanem szabályos lépésnek


Igazából ez "egyszerű" matematika: meg lehet számolni.


Volt aki már kiszámolta? Vagy legalábbis megpróbálta?

A probléma az, hogy a 2X2 huszárral elég sokat kell lépni, hogy az összes lehetőség kifogyjon mire az első!! gyaloglépést meg kell tenni (akkor is természetesen egyet lépjünk a gyaloggal)

Utána az előbb meglépett huszár lépéseket megint megtehetjük, hiszen az az állás nem volt.


Igazából olyan sokat nem passzolhatunk a huszárral pont az 50 lépés miatt, tehát max 50-et.

Megpróbálhatnánk azt mondani egyszerűen, hogy jó, passzolunk a 2X2 huszárral 50-et, úgy hogy ne üssünk le semmit és 3X ugyan az az állas ne jöjjön ki. Szabályos lépésekkel ezt meg lehet tenni.


Pl próbáljuk meg mi kiszámolni.

Passzoltunk 49 lépéspárt a huszárokkal, 50. lépésre muszáj lépni valamelyik gyaloggal, mert akkor az 50 lépéses szabály miatt az állás döntetlen pl:

50. a3 (persze ne 2-t lépjünk!)

Most az összes huszárral megint passzolhatunk 49 lépéspárt hiszen az a3 gyalog miatt azok az állasok még nem voltak. Tehát 100. lépésben sötét lép az a gyaloggal egyet, tehát 100. ...a6


Ma most megint lehet 49-et lépni a huszárokkal, majd világos 150. a4; 200. ...a5, stb.


16 gyalog van a táblán, ha egyet lépünk kezdő állásból, akkor 16 lépés pár alatt érnek össze a gyalogok (ha kettőt lépünk, akkor 8 lépés pár alatt érnek össze)


Tehát 16 szabályos lépésünk van a gyalogokkal, a 16 lépés között egyenként van 49 szabályos lépésünk a huszárokkal gondosan ügyelve arra, hogy semmit ne üssünk le, akkor az 16X49=784 lépésünk van addig mire a gyalogok összeérnek és muszáj legyen valamit ütnünk. Ám a 784 lépés után még egyszer léphetünk 49-et a huszárokkal, akkor az: 833 lépés mire az első ütést meg kell tenni. Ütünk egy gyalogot egy gyaloggal, megint van 49 huszár lépésünk.


A kérdés az, hogy hányszor üthetünk gyaloggal gyalogot?


Megnéztem táblán és összesen 4* tudunk ütni gyalogot gyaloggal szabályosan. Ekkor persze marad még 4-4 gyalogunk, de egymás mögött. Megnéztem táblán: ebben a teljesen szabályos állásban mind a 4 (összesen 8) gyaloggal léphetünk 2X1-et előre.

Na azok között megint csak 49-et passzolhatunk a huszárokkal.

Utána már a gyalogok elérik a 2. és 7. sort, muszáj sorban leütni a 8-at, ám közben mind a 8 alkalommal van 49 lépésünk a huszárokkal.


Na, leütöttük a gyalogokat, most jönnek a tisztek. 2x7 tiszt van a táblán, amit ütni lehet (a királyt nem szabad bele számolni, hiszen azt szabályosan nem lehet leütni). Az 14 tiszt.

Itt kezdődik a gond, hogy a 2X2 huszárt a legutolsó pillanatig meg kell tartani, hiszen azokkal könnyű passzolni 49-et.

Tehát 14-4= 10 tisztünk van, amit a huszárokkal szabályosan le lehet ütni, közben mindig van 49 lépésünk a huszárokkal.


Na, elvileg leütöttünk minden gyalogot és tisztet a huszárokon kívül, maradt a 2-2 huszar és a 2-2 király.


Itt jön egy újabb csavar amit az elején el spoilereztem:

A mattadó erő.


A sakkban az a szabály, ha nincsen mattadó erő, a játszma döntetlen. Ezért döntetlen ha csak a 2 király van a táblán.

Ha 1-1 huszar vagy futó van a táblán (meg persze a királyok) akkor az állas döntetlen mert nem lehet beadni a mattot - az ellenfél legeslegrosszabb - de szabályos- lépései ellenére sem.


Maradtak a huszárok:

A sakkjáték szabályai szerint 2 huszárral nem lehet a mattot kényszerített módom beadni - tehát ha az ellenfél a legjobbakat lépi, akkor nincsen matt.

De mi nem a legjobb lépéseket lépjük, hanem szabályosat, marpedig szabályos (nem kell jó lépésnek lennie) csak szabályosnak, úgy be lehet adni a mattot, ezért nem automatikusan döntetlen az olyan állás, ahol 2 huszár maradt.


Most jön egy újabb csavar, aminek egyébként nincsen jelentősége ebből a szempontból: ha van a 2 huszáron kívül masik figura - akar egy gyalog, azt fel lehet használni káros bábnak és 2 huszárral is kényszeríthető a matt - sőt, akar egy huszárral is. Hiszen a sakkban nem lehet passzolni: a lépés nem csak jog, hanem kényszer is.


De mivel amúgy is: 2-2 huszár van a táblán, így ha nem is kényszeríthető a matt, de szabályos lépésekkel beadható, akkor addig kell játszani, amíg 1-1 huszár van a táblan, tehát:



Meg van még a 2-2 huszár: lépünk 49-et, ütünk egyet. Maradt 1 huszár a kettő ellen, mondjuk 1 világos huszár a 2 sötét huszar ellen.

Lépünk 49-et, ütünk még egy huszárt, de nem mindegy melyiket! Sötét huszárt nem üthetünk, mert 1-1 huszár (és 1-1 király) maradt a táblán. Egymást nem lehet káros bábnak felhasználni, 50 lépésen belül egyik fél sem tud mattot adni - szabályos lépésekkel sem - nem létezik mattkép ezért 1-1 huszárnál az állás autamatikusan döntetlen. Nincs több lépés.


Ám, ha a maradék egy világos huszárt ütjük, akkor maradt a 2 sötét huszár.

Kényszerített módon nem lehet mattot adni az ellenfél jó lépéseivel, de rossz lépésekkel, ami szabályos, lehet mattot adni 49. lépésre.


Így még egyszer utoljára tudunk 49-et lépni a huszárokkal.

Hogy a 49. lépésre mattot adtunk vagy leütöttünk egy huszárt a kettőből, lényegtelen mert a játszma véget ér hiszen csak egy huszárral nem lehet a mattot szabályos lépésekkel sem beadni.


Tehát így vagy úgy, elérkeztünk a végére.


Követte valaki? :D

Hány lépés ez?



És egy kis fun fact a végére: egy átlagos sakkjátszma olyan 40-60 lépésig szokott tartani :)

Ettől ritkán hosszabb.


De én arra lennék kíváncsi, hogy szabályos lépésekkel mennyi lehet a max.


Üdv: egy sakkozó



2023. okt. 29. 23:43
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

Azt az infót kaptam, hogy valaki más már kiszámolta és neki 5949 jött ki szóval vagy te tévedsz vagy a másik valaki :D

Én most nem érek rá, holnap megpróbálom kiszámolni a levezetett infók alapján.

2023. okt. 30. 19:05
 12/19 A kérdező kommentje:

Igazából nem kellett sokat keresgélnem a neten, elvileg tényleg 5949


[link]

2023. okt. 30. 19:20
 13/19 sadam87 ***** válasza:
100%

#8

"Én az angolt is ugyanígy értelmezem."

Én nem nagyon értem, hogy lehet úgy értelmezni, de akkor nézd meg a lenit linket.

"Egyébként ez a szabály egyáltalán nem újkeletű, amikor én jártam általános iskolába (2000-es évek elején) ez a szabály már akkor is megvolt, és mindig úgy mondták, hogy 50 lépésnek kell eltelnie, nem lépéspárnak."

Igen, mert itt lépés alatt azt értik, amit te lépéspár alatt értesz. Lásd ezt az oldalt:

[link]

2023. okt. 30. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

Igen sok helyen írnak 5949&et ,ezen az oldalon pedig 8848-at. Érdekes.

[link]

2023. okt. 30. 19:22
 15/19 sadam87 ***** válasza:

Az eredeti kérdéshez:

Itt 8848,5 lépést számoltak, igaz, a 75 lépéses szabály alapján, nem az 50-essel számolva:

[link]

Meg itt is volt egy vita erről a témáról:

[link]

(Bevallom, nem néztem végig a számolásokat.)

2023. okt. 30. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 sadam87 ***** válasza:

#14

Gondolom 50 lépéses szabállyal számolva 5949 jön ki, 75 lépéses szabállyal meg 8848. (De ismétlem: nem számoltam végig.)

2023. okt. 30. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:

#13, rendben, elfogadom, az 50 lépés 50 lépéspárt jelent. Viszont még akkor sem értem, hogy az általam linkeltben miért nem ugyanúgy fogalamaznak ugyanannak a szabálynak az esetében...


A #12-ben megadott linken megadott számítás azzal az esettel is számol, amikor már csak a két király van játékban, és utána még lépegetnek 50-et. Ahogy írja is, ő csak a két erős szabállyal számol, az elméletileg is döntetlen felállást nem veszi alapul. Illetve van egy minimális elszámolás benne, a "(50)(16*6)+49=4849 moves" résznél +49 helyett +50-nek kellene lennie.


Nézzük akkor azt, amikor 50 lépéspár = 100 lépés engedélyezett. Ebben az esetben is 125 megtörési lehetőségünk van elméletileg, gyakorlatilag pedig 8 gyalogütésre szükség van, tehát 117-szer tudjuk a szabályt újraindítani. 117*100 = 11700, majd az utolsó újraindítás után további 100 lépési lehetőségünk van, így 11800 lépést tudunk összesen megszámolni. Ebből lejön az az ominózus 3 lépés, amit kifejtettem, tehát a 11797. lépés az utolsó minden körülmények között, ami 5 898,5 lépéspárnak felel meg.


Viszont ha lépéspárban gondolkodunk, akkor a szabály szerint mindegy, hogy az 50. lépéspárban melyik lépés szakítja meg a szabályt, emiatt ezzel a 3 lépéssel nem kell számolnunk, így 11800/2=5900 lépéspár múlva biztosan véget ér a parti, és ez pont 50-nel kevesebb, mint ami a linken található eredmény, de ugye ő a két királyos felállásban is tovább lép.

2023. okt. 30. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 A kérdező kommentje:

Na, egy kis updapte, válaszolt az edzőm:

"A 75 lépéses szabály már nem érvényes. Az 50 lépéses pedig nem automatikus. Hanem igényelhető."

Tehát 75 lépés múlva sem döntetlen automatikusan.

"A versenybíró nem emlékeztethet menet közben az 50 lépéses szabályra"

"A 3X állásismétlésnél is az egyik félnek kell igényelnie a döntetlent a versenybírótól, ha nem teszi meg egyik fél sem, erre sem emlékeztethet a bíró és automatikusan sem adhatja meg a döntetlent"

Szóval mindebből az következik, hogy tulajdonképpen végtelen lépésig lehet játszani egy partit.


De. Ha figyelembe vesszük az 50 lépést - vegyük figyelembe mert az emberi agy képtelen feldolgozni a végtelen fogalmát - akkor érvényes a fenti 5949 lépés.

Ha még érvényes lenne a 75 lépéses szabály, akkor 8848 lépésig lehetne bohóckodni. Milyen érdekes, hogy ez pont megegyezik a Mount Everest magasságával.

2023. okt. 30. 23:58
 19/19 sadam87 ***** válasza:

#18

"Tehát 75 lépés múlva sem döntetlen automatikusan"

Hát nekem az aktuális FIDE szabályzat alapján (8. válaszomban a link) eléggé úgy tűnik, hogy érvényben van.

2023. okt. 31. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!