Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Miért lehet megtagadni a DNS...

Miért lehet megtagadni a DNS tesztet Amerikában (illetve nem tudom, hogy máshol hogyan van)?

Figyelt kérdés

Sűrűn nézem az ID csatornát, dokumentum filmek vannak rajta és amikor pl van egy gyilkossági ügy, a gyanúsított miért tagadhatja meg a DNS tesztet? Eleve hülyeségnek tartom, mert ha valaki megtagajda, ott egyből méggyanúsabb lesz, nem beszélve arról, ha a nyomozók akarják, így vagy úgy, de szereznek DNS mintát.

A kérdésem, milyen jogon lehet megtagadni? Személyiségjogi problémába ütközhet? Mi van emögött? Visszaélhetnek vele?

Nem tartom az egészet logikusnak, mert a rendőrség úgy is megszerzi, ha kell nekik...



nov. 24. 10:25
 1/10 anonim ***** válasza:
68%
Az ID csatornán USA amerikai dokumentum filmek vannak. És ne keverd a Magyar és a USA büntető jogi törvényeket. Mert más az USA Törvényei és más a Magyar jogi törvények is. Magyarországon egy gyanúsított nem tagadhatja meg a DNS TESZt-et. Akkor is leveszik a DNS mintát. Ha kell meg bilincselik és erőszakkal az akarata ellenére is le veszik, és le is vehetik. De ez csak gyanúsítottak esetében van így. Szóval Az USA törvényei másak mint a magyar törvények. És Magyarországon büntető ügyben, DNS teszt vétel esetén nincs személyiségi jog. Ugyanis a büntető ügyekben ahol elő írják (PL: gyilkosság esetén, vagy nemi erőszak esetén) ott alapból a magyar büntető jog elő írja a DNS teszt vételt. Még akkoris ha a gyanúsított ellenkezik. Szóval ne keverd az USA és a Magyar jog rendszert. Mert a kettő teljesen eltérő!
nov. 24. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
96%
Nos ha "így vagy úgy' szereznek DNS mintát az segítheti a nyomozást, de lehet, hogy nem használható fel bizonyítékként a bíróság előtt. A mintaadás megtagadása meg szerintem úgy van, hogy ha csak kérnek akkor megtagadhatod, de hivatalosan kötelezhetnek rá, akkor már nem. Nem ismerem az ottani törvényeket, csak így gondolom a tv-ben látottak alapján. Államonként is változhat.
nov. 24. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

#1: Írtam én, hogy hol? Nem.

"Az ID csatornán USA amerikai dokumentum filmek vannak. És ne keverd a Magyar és a USA büntető jogi törvényeket."

Kevertem? Nem.

Olvastad a kérdésem, ami naaagy fekete betűkkel van írva egy zöld mezőben? Szerintem nem.

nov. 24. 12:00
 4/10 anonim ***** válasza:
89%

Gyanítom erről az esetről:

[link]

volt szó.


Az említett esetben két államban - Marylandben és Montanaban - korlátozzák a nyomozószervek publikus DNS-adatbázisokhoz - amelyek arra szolgálnak, hogy feltérképezd velük a családfádat, megtaláld az elveszett rokonaidat - való hozzáférését, csak adott esetekben - például gyilkosság - bírói végzés ellenében lehet erre szolgáltatót - akiknek tájékoztatniuk kell a felhasználókat a hatóság általi megkeresések eshetőségéről, és a felhasználók kérhetik ennek elutasítását - kötelezni, és 2024-től az ezzel eljáróknak bizonyos - jelenleg még nem létező - képesítéssel kell rendelkezniük.

nov. 24. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Rosszabbul jársz ha nem adsz mintát. Olyan mint az ittas vezetésnél. Hivatalosan nem kényszeríthet rá a rendőr hogy elvégezd a breathalyzer tesztet, de még a field soberity test sem kötelező. Viszont ha megtagadod, abban a pillanatban visznek be a fogdára és úgy kezelnek mintha megbuktál volna rajta. Ugyan ez a DNS tesztelés is. Ha megtagadod, egyszerűen úgy kezelnek mintha megbuktál volna rajta. Bíró egyébként meg bármikor elrendelheti a tesztelést és akkor már édes mindegy hogy emberünk hevesen tiltakozik ellene. Ha nagyon nem bír magával, leszíjjazzák és kipeckelik a száját a cottonswabhoz, vagy vért vesznek tőle.
nov. 24. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
90%

"Bíró egyébként meg bármikor elrendelheti a tesztelést és akkor már édes mindegy hogy emberünk hevesen tiltakozik ellene."


Itt van a kutya elásva. Protection from unreasonable search and seizure (Amerikai alkotmány 4. kiegészítés). Ha csak a rendőr/nyomozó kéri, hogy légyszi adj mintát akkor mondhatod azt, hogy nem. Ha bíróság rendelte el, hogy szerezzenek tőled mint gyanúsítottól DNS-t, akkor nem lehet megtagadni.

nov. 25. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

"Ha csak a rendőr/nyomozó kéri, hogy légyszi adj mintát akkor mondhatod azt, hogy nem."

Na ez az, de ezért tartom f@szságnask, ha megtagadja a gyanúsított. Eleve egyből méggyanúsabb lesz, a másik meg az, hogy onnantól lép életbe, amit leírtam, hogy mennek utána csikket, szívószálat, poharat gyűjteni suttyomban.

Szóval értem én, hogy megtagadhatják, de ki találta ki ezt a logikátlan ostoba f*szságot és miért?

nov. 25. 18:47
 8/10 anonim ***** válasza:
52%
Mert az usa nem rendorallam, a rendori szervek nem kenyszerithetnek ilyen dolgokra. Meghagyjak neked a szabad valasztas jogat a kerdesben.
nov. 25. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Egy másik érdekesség Amerikából:

[link]

az 1970-es évek óta az újszülött csecsemőktől vért vesznek, hogy abból - a genetikai profiljukból - kiszűrhessenek betegségeket. Ehhez az adatokhoz az ottani bűnüldöző szerveknek is hozzáférése van - ebből nemrégiben volt egy kis morgás.

nov. 25. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ez az #1 lehet a mesterséges intelligenciahiány, de ki fejleszt ilyent?
nov. 26. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!